Příjemným bonusem bytu jsou dvě prostorné terasy o 20 m2 s výhledem do okolí. | foto: FRVR

Byt s dvěma terasami rodina miluje. Hosty láká i jejich moderní WC

  • 96
Čtyřčlenná rodina si splnila sen a pořídila si velkorysý byt v klidné čtvrti na okraji Prahy. Dříve bydleli v menších bytech a po rodinném domě nikdy netoužili. Chtěli najít především hezké místo v blízkosti přírody a s terasou, aby mohli pracovat i relaxovat na čerstvém vzduchu.

Od začátku výstavby majitelé spolupracovali s architektem, takže si mohli splnit všechna přání. Byt je jednoduše členěný, chrání jej venkovní stínění a prostupují jím světlíky i chytré technologie.

Příjemným bonusem bytu jsou dvě prostorné terasy o 20 m2 s výhledem do okolí.

Příjemným bonusem bytu jsou dvě prostorné terasy o 20 m2 s výhledem do okolí.

Majitelka se ve čtvrti narodila, takže lokalita byla jasnou volbou. Její manžel pochází z východních Čech, ale vztah k Praze si také našel: „Praha je i moje srdcová záležitost, protože jsem se tu seznámil se svou ženou a narodili se tady naši dva synové.“

Vybraná lokalita zahrnuje krásnou přírodu: nedaleko je kunratický les, golfové hřiště, biotop Lhotka nebo cyklostezka, přes kterou rodina podniká vyjížďky po okolí. Nebo přes ní dojede dokonce až na chatu. V blízkosti nechybí základní škola ani vlaková zastávka, z níž se lze dostat rychle a pohodlně do centra Prahy nebo třeba na Sázavu.

Byt si manželé našli v architektonicky citlivě řešené bytové novostavbě s dvaceti jednotkami z roku 2015, která mezi ostatní prvorepublikové vily nerušeně zapadá. Koupili jej už ve fázi výstavby, což jim dalo obrovskou výhodu: společně s architektem Alešem Holmanem, spolužákem majitele, mohli vyladit požadavky na nový domov k dokonalosti.

Fotogalerie

„Alešovi jsme řekli naše základní požadavky: dřevěné podlahy a dřevěný nábytek, podlahové vytápění, hodně úložných prostorů, vestavné reproduktory a krb. A on vše perfektně vymyslel a zařídil,“ pochvalují si majitelé.

S markýzou a žaluziemi místo klimatizace

V rané fázi stavby byly do projektu zahrnuty světlíky, které by později nešly realizovat, a venkovní stínění, jehož podomítkové schránky neruší vzhled domu.

„Venkovní stínění nám doporučil také Aleš, abychom se doma cítili co nejlépe, protože nejsme příznivci klimatizace. Letní horka nás díky kombinaci správného větrání a předokenních žaluzií moc netrápí a markýzy vytvářejí na terasách příjemný stín a dávají útulný pocit střechy nad hlavou,“ pochvalují si majitelé.

Dominantu bytu představují dvě prostorné terasy o 20 m2 s výhledem do okolí. Každou zastřešuje kazetová markýza Segno od Climaxu. Její velkou výhodou je díky výsuvným kloubovým ramenům její stabilita a výsuv o délce až 3,3 metru. Látku markýzy chrání před deštěm designová kazeta.

Architekt splnil rodině i přání v bytě méně obvyklé, a to krb.

Architekt splnil rodině i přání v bytě méně obvyklé, a to krb.

Východní terasu využívají k práci z domova a dopolednímu cvičení, západní pak ke grilování či večernímu posezení. Podobně jako markýzy ochraňují terasu, tak všech šestnáct velkoformátových oken chrání venkovní žaluzie Z-90 Noval opatřené větrným čidlem.

„Předokenní žaluzie jsou efektivním a moderním způsobem zastínění. V interiéru dokážou snížit teplotu až o deset stupňů. V případě silného větru vyšle větrné čidlo signál k pohonu a žaluzie se automaticky vytáhnou,“ vysvětluje Filip Šimara ze společnosti Climax.

Milovníci chytrých technologií

„Při návrhu jsem se snažil najít co nejjednodušší a logické rozdělení do kříže. Na východní straně bytu jsou ložnice, pracovna a koupelna manželů, na západní dva dětské pokoje a koupelna dětí. Středem je dlouhá chodba, která tvoří komunikační propojku,“ říká architekt Aleš Holman. Oba dva světy tak mají dostatek soukromí a zároveň se mohou kdykoli potkat v prostorném a útulném obývacím pokoji.

Z koupelen odvádí světlík vlhkost a přivádí denní světlo.

Z koupelen odvádí světlík vlhkost a přivádí denní světlo.

Větrací světlíky jsou v obou koupelnách a technické místnosti, neotevíratelný pak na chodbě, takže z běžně tmavých prostorů vznikly místnosti plné denního světla.

„Na realizaci světlíků jsem opravdu pyšný. Z koupelen odvádí vlhkost a z chodby se díky němu stalo světlé místo, přes které od vchodu do bytu dohlédnete až na konec obývacího pokoje,“ říká Aleš Holman.

Majitelé nejsou příznivci klasických stropních světel, proto mají v obývacím pokoji světla zabudovaná do stropů, ovládaná dálkově, a v chodbě LED osvětlení v podlahových lištách.

Celý byt je vybavený podlahovým vytápěním, které je možné regulovat i na dálku přes mobilní telefon. Vytápění najdete také pod prahy oken, aby se v zimě nerosila, což si majitelé velmi pochvalují. V chladných měsících si mohou přitopit krbem v obývacím pokoji.

Toaletu oceňují i hosté, s chutí si zde pouštějí vyhřívání prkénka a zkouší...

Toaletu oceňují i hosté, s chutí si zde pouštějí vyhřívání prkénka a zkouší mytí i sušení.

Od kuchyně dělí pokoj dřevěná obývací stěna vyrobená na míru jako všechen nábytek, v níž je směrem do kuchyně zabudované akvárium s rybičkami. Ve stěně se našlo místo pro velkého skleněného anděla, kterého má rodina jako anděla strážného.

„Jedním mým velkým přáním bylo ozvučení. Kromě chodby, dětských pokojů a ložnice máme vestavné podhledové reproduktory, v koupelnách jsou dokonce vodotěsné. Když chci relaxovat, pustím si zvuk moře, který se pak rozléhá celým bytem,“ prozrazuje majitel a se smíchem pokračuje: „Ozvučení máme i na naší chytré toaletě. Každá návštěva u nás skončí na záchodě s tím, že si pouštějí vyhřívání prkénka a zkouší mytí i sušení.“

Kuchyň nabízí příjemný prostor pro vaření i pohodlné stolování u velkého...

Kuchyň nabízí příjemný prostor pro vaření i pohodlné stolování u velkého jídelního stolu.

Technické údaje

Plocha bytu: 160 m2

Plocha teras: 2x20 m2

Okna: PVC s trojskly

Stínění: venkovní žaluzie Z-90 Noval a markýzy Segno od Climax

Nábytek: Šmetr

Podlahy: dřevěné uvnitř i na terasách

Vytápění: podlahové + krb

Autor interiéru: Ing. arch. Aleš Holman