Před rokem se do bytu v prvním patře, který má všechna okna na společnou pavlač a velkou terasu, nastěhoval šedesátiletý soused. Domů chodí velmi opilý. V tomto stavu je vulgární a vadí mu vše umístěné na terase (velká květinová výsadba v květináčích + stolek a židličky).
Na terasu jsem natáhl prádelní šňůry - napínací lanka, která sousedovi od začátku vadí. Neustále na pověšené vyprané prádlo nadává. Po osobní domluvě a nabídky dobrých sousedských vztahů, se na krátkou dobu jeho chování zlepšilo. Ale po krátkém období klidu opět vše vygradovalo.
Sousedovi jsem sdělil, že si klidně může na mé šňůry věšet prádlo, používat můj zahradní nábytek ovšem s tím, aby aspoň jednou za měsíc terasu zametl od prachu a po použití zahradního nábytku tento očistil a uložil. Mou nabídku odmítl.
Řekl jsem mu proto, že na mé šňůry věšet prádlo nebude a také nebude používat můj zahradní nábytek. O terasu se tedy starám sám. On zavře dveře bytu a dělá „mrtvého brouka“. Jakmile je vše čisté, jeho vášně se opět probudí.
Soused agresor a šílený hlukRodiče sousedí se švagrem mé matky, který jim začal nadávat, vyhrožovat a je vulgární i na příbuzné a návštěvy. Poslední rok k tomu přidal týrání hlukem. Do okna dal reprobedny, na ty připojil nesnesitelně rozladěné rádio a od rána do večera jej nechá zapnuté, píše Klára do seriálu Sousedské války. |
Dalším velkým problémem je zápach vanoucí z jeho bytu. Soused se po návratu domů v opilosti svalí do postele, bez provedení osobní hygieny, kvůli tomu se z jeho domova line smrad dlouho nošených nepraných ponožek a bot. Navíc se k tomu přidal odér z odpadní šachty.
Zpočátku, v období usmíření, jsem mu nabídl, že mu pomohu s prohlídkou odpadů v koupelně a v kuchyni. Je možné, že tento zápach vychází z porušeného odpadního potrubí a já měl zájem tuto závadu odstranit. K tomu se bohužel vůbec nevyjádřil.
Mám smůlu, že má okna v kuchyni a koupelně vedou na náš zcela uzavřený (komínový) typ dvorku. Těmito okny větrám svůj byt, protože okna vedoucí do ulice otevírám minimálně, a to kvůli hluku tramvají, automobilové dopravě, prachu a v létě také vedru.
Zápach je tak silný, že je cítit při větrání přes dvůr až v ložnici a obývacím pokoji, o koupelně a kuchyni nemluvě. Bohužel, sousedi v bytě vedle mě jsou málokdy doma, minimálně větrají a tudíž je zápach moc neobtěžuje, i když paní sousedka již také zjistila, že zápach nepochází jen z bot, které má jmenovaný soused na pavlači, nýbrž opravdu z jeho bytu.
Mluvila s ním i se sousedy ve druhém patře. Ovšem obsah těchto hovorů mi není znám a já nejsem pomlouvačný typ a vcelku nechávám lidi v klidu žít, až se sami rozhodnou mi sdělit obsah rozhovoru, tak do té doby se po těchto informacích nepídím. Nabyl jsem také dojmu, že má sousedka se s tímto sousedem snaží vyjít v dobrém.
Se sousedem nyní již není možná žádná domluva, je stále vulgární, vyhrožuje vyhozením stolku a plastových židlí i likvidací květin a rostlin na terase. O všem, včetně zápachu, se osobně přesvědčila i pracovnice správy nemovitostí.
Jeho vulgární chování mám natočené, ovšem video se nezdařilo, ihned prchá z pavlače do bytu. Prosím můžete mi poradit, jak se mám zachovat?
Na dotaz čtenáře odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:
Pavel Hassman, majitel RE/MAX 4You
Jde o další oříšek v oblasti sousedského soužití. Vždy se nejprve snažím hledat cesty smíru, tedy domluvou. V tomto případě to však možné evidentně není. Proto bych doporučil obrátit se na moderátora či autoritu, která může pomoci.
S žádostí o pomoc byste se nejprve měl obrátit na správce nemovitosti, případně na zástupce společenství vlastníků. Jde o problém, který se dotýká obyvatelů celého domu. Takže společný postup je rozhodně v zájmu všech nájemníků.
Další možností je vyvolat speciální schůzi, na které se tento problém bude veřejně řešit. Vzhledem k tomu, že dům patří městu, je možné se obrátit s dotazy na příslušný odbor a žádat o řešení této situace.
Z hlediska dalších postupů moc kroků nezbývá. Tím nejzazším je pak podání sousedské žaloby podle občanského zákoníku.
Vlastimil Louček, advokát, AK LOUČEK
Obecné rady ponechám stranou a budeme řešit případ jen z pohledu zákonů. Právně relevantním jednáním je v daném případě produkování zápachu. Díky němu může docházet (podle intenzity tohoto jednání) k omezení vlastnického práva vlastníka sousedního bytu. Dle uvedeného příběhu soudím, že se tak skutečně děje.
Pošlete příběhSvůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení. |
V takovém případě má vlastník bytu, jehož vlastnické právo je omezováno, možnost podat k příslušnému soudu tzv. zápůrčí žalobu, v níž bude požadovat uložení povinnosti žalovanému (vlastníkovi nebo nájemci bytu, z něhož vychází zápach) zdržet se škodlivého jednání. Tímto škodlivým jednáním je produkování zápachu, který vniká do sousedního bytu.
Soud však posuzuje, zda se jedná o zápach v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezující obvyklé užívání sousedního bytu (viz ust. § 1013 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). Výsledek tohoto posouzení by se odvíjel zejména od intenzity zápachu a od doby, po kterou zápach trvá.
Dalším právně relevantním jednáním je pořízení obrazového záznamu souseda. Obecně platí, že zachytit jakýmkoli způsobem podobu člověka tak, aby podle zobrazení bylo možné určit jeho totožnost, je možné jen s jeho svolením (viz ust. § 84 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník).
Přitom však svolení není třeba, pokud se podobizna nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob (viz ust. § 88 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). Pokud se tedy soused chová vulgárně, je možno pořídit obrazový záznam jeho chování, který pak bude sloužit např. jako důkaz v řízení o přestupku.