Nové Hrady. Jedna z mála stavebních památek ve stylu rokoka na českém území.

Nové Hrady. Jedna z mála stavebních památek ve stylu rokoka na českém území. | foto: archivMAFRA

Soukromé zámky, hrady a tvrze v Česku. Kdo v nich bydlí a jaké má plány

  • 7
Život na hradech a zámcích není jen historickou záležitostí šlechty. I dnes najdete vedle státních památek pozoruhodné privátní objekty zámožných majitelů. Někteří v historických budovách bydlí a opravují je, jiní je pronajímají, případně v nich budují muzea.

1. Skrýšov

Zámek poblíž Sedlčan koupil úspěšný herec Karel Roden v roce 2006. Tehdy byl objekt značně zchátralý, a tak se jeho nový vlastník hned pustil do rozsáhlé rekonstrukce. Na zámku z 18. století chová kladrubské koně, plemeno skotu dexter pocházející z Irska nebo kamerunské ovce.

Roden na Skrýšově rovněž nechal vybudovat vinné sklepy, kam ukládá rozsáhlou sbírku, a dvakrát ročně pořádá - i pro veřejnost - v prostorách jízdárny jazzové večery s hvězdami z celého světa. Ten nejbližší je v plánu 8. června 2018.

2. Konárovice

Jméno amerického herce Crispina Glovera vám možná nic neřekne, ale snímky, v nichž účinkoval, snad ano - co třeba Návrat do budoucnosti nebo Charlieho andílci?

Když si před 14 lety koupil zámek Konárovice poblíž Kolína, netoužil po dovolenkové destinaci v Česku, byl to ryzí pragmatismus: zámek chtěl zrekonstruovat a využívat jako místo, kde bude stavět natáčecí prostory. Dnes se tak už děje.

A když na renesančním zámku ze 17. století zrovna nikdo není, můžete se na něj podívat sami; herec ho dává k dispozici na Airbnb.

3. Koloděje

Zámek v Praze-Kolodějích koupil v roce 2010 ocelářský magnát Tomáš Chrenek za skoro čtvrt miliardy. První zmínky o stavbě pocházejí ze 14. století - to byly Koloděje ještě tvrzí. Od té doby zažily několik přestaveb, které z nich udělaly zámek a poté jim vtiskly barokní ráz.

Počátkem 90. let se v Kolodějích rodila kuponová privatizace, pak tam mívala svá zasedání vláda. Jeden z nejbohatších Čechů si zámek koupil jako svůj nový domov a krátce poté neváhal investovat další miliony do jeho zvelebování.

4. Bečváry

Muzikant Robert Kodym dlouho toužil vlastnit starý dům a v roce 2000 si přání splnil, když koupil zámek Bečváry poblíž Kutné Hory. Zámek z 18. století byl tehdy v dezolátním stavu, a tak zpěvák a kytarista kapely Wanastowi Vjecy musel začít s totální obnovou.

Barokní stavba, kterou dříve vlastnil generál Laudon a proslavilo ji třeba natáčení filmu Zapomenuté světlo, má 26 pokojů. Kodym zvažuje, že by část z nich zpřístupnil veřejnosti. Nyní na zámku bydlí a využívá ho i k práci; jeden z pokojů proměnil v nahrávací studio.

Bečváry. Muzikant Robert Kodym dlouho toužil vlastnit starý dům a v roce 2000 si přání splnil, když koupil zámek Bečváry poblíž Kutné Hory.

5. Roztěž

Dřív se tady točil televizní seriál Život na zámku, teď si ho na vlastní kůži může zkoušet miliardář Terry Gou z Tchaj-wanu. Zámek v malé vesničce, kde žije 60 lidí, koupil jako důkaz lásky své manželce, podle níž ho taky přejmenoval na Casa Serena. Ona se však dokončení rekonstrukce nedožila, zemřela v roce 2005 na rakovinu prsu.

Zámek ze 17. století sloužil po druhé světové válce jako rekreační středisko novinářů, nyní na něj Gou, ředitel technologické firmy Foxconn, párkrát do roka zavítá a zahraje si golf na přilehlém desetihektarovém hřišti.

6. Dětenice

První zmínky o tvrzi v Dětenicích pocházejí z počátku 15. století, dnešní pozdně barokní podobu dostal zámek o více než 300 let později. Ve 20. století sloužil dlouho jako zahradnická a posléze zvláštní škola, až ho v roce 1998 koupil od státu Pavel Ondráček a zpřístupnil i s mnoha atrakcemi veřejnosti.

V Dětenicích ležících v Českém ráji lze vyrazit na prohlídku zámku či přilehlého pivovaru nebo zažít autentický středověký večer v tamní krčmě. Na místě se také pořádají festivaly nebo rytířské turnaje.

7. Červený Újezd

Že hrady nemusejí pocházet jen ze středověku, dobře dokládá právě ten v Červeném Újezdu. Postavený byl v roce 2001, ovšem na první pohled byste to na něm nepoznali: svůj novodobý původ maskuje vzezřením ve stylu rytířské tvrze.

Postavit ho nechal kladenský podnikatel Pavel Orna, velký fanoušek historie, který chtěl hradem pomoci přiblížit Čechům, jak se žilo mezi 17. a 20. stoletím, i proto je jeho součástí pečlivě vybavené muzeum českého venkova. K hradu přiléhá i zahrada a skanzen s replikami dobových staveb.

Červený Újezd. Hrad si nechal postavit v roce 2001 kladenský podnikatel Pavel Orna.

8. Přemyslovice

Zámek z 18. století, který se nachází nedaleko Olomouce, by pro jeho vlastníka takovým milým bonusem. Richard Benýšek nezapírá, že při nákupu nemovitostí v Přemyslovicích mu šlo především o lesy a navazující lesní hospodářství, které jsou pro jeho byznys nejdůležitější.

Ale to neznamená, že by zámek zanedbával. Olomoucký podnikatel v něm plánuje udělat pivovar a také muzeum věnující se filmu, především animovanému. Stěhování na zámek bývalý majitel hokejové Slavie či O2 areny nechystá.

9. Tábor-Měšice

Renesanční tvrz ze 16. století byla později přestavěna na barokní zámek. V roce 1997 ho získal za jednu korunu politolog a historik Jan Berwid-Buquoy. Bývalý politik, který mluvil i o touze kandidovat na prezidenta, investoval do zámku spolu s příbuzenstvem asi 14 milionů, aby ho zachránil ze zuboženého stavu.

V objektu se nacházejí nábytkové exponáty zajímavých historických osobností. Zámek Tábor-Měšice je celoročně přístupný veřejnosti po předchozí domluvě; podmínkou je účast aspoň pěti osob.

10. Nové Hrady

Jedna z mála stavebních památek ve stylu rokoka na českém území. Východočeský zámek ze 17. století připomíná francouzská sídla, však se mu také přezdívá České Versailles. V poválečných letech dlouho chátral, dokud ho v roce 1997 nekoupili manželé Kučerovi (Petr Kučera je bývalý politik Občanského fóra). Provedli rozsáhlou rekonstrukci a otevřeli zámek veřejnosti.

Kromě prohlídky zámku můžete v areálu navštívit i První české muzeum cyklistiky, galerii klobouků nebo farmu daňčí a jelení zvěře. Za zámkem je anglický park.

Kdysi na místě zámku Orlík stával gotický hrad, který sloužil jako celnice.

11. Orlík

Kdysi na jeho místě stával gotický hrad, který sloužil jako celnice. Dnes se nad Vltavou v jižních Čechách rozkládá zámek, na němž je zastoupeno několik různých stylů: od renesance přes baroko a empír až po novogotiku.

V současnosti jej vlastní rod Schwarzenbergů: bývalý předseda TOP 09 Karel tam trávil dětství, nyní zámek patří jeho synovi Janovi. V sezoně je k dispozici veřejnosti, můžete tam během prohlídky získat dobrou představu o životě šlechty v 19. století. Zámek obklopuje rozsáhlý anglický park.

12. Třebešice

Renesanční zámek v Třebešicích nedaleko Kutné Hory dlouho chátral. V 50. letech ho využívala místní JZD a na konci 20. století už z něj byla jen ruina. Tehdy ho koupil italský galerista a architekt Alberto di Stefano s přítelem a zámek společně opravili, ovšem snažili se zachovat jeho původní patinu.

Teď ho mají jako jeden ze svých domovů, ale neponechávají si ho jen pro sebe. Na zámku je možné si domluvit prohlídku, uspořádat svatbu nebo si i pronajmout některý ze zámeckých apartmánů.

13. Houska

Tajemný hrad opředený řadou legend. Podle jedné z nich byla na skále, kde ho Přemysl Otakar II. nechal ve 13. století postavit, pekelná brána. Královský hrad poté přešel do šlechtického majetku a v roce 1924 ho koupil senátor Josef Šimonek.

Dnes patří jeho potomkům, kteří ho nechali opravit a poprvé v historii ho zpřístupnili veřejnosti. Na návštěvníky renesančního hradu čeká ručně vyřezávané lipové mechanické peklo, které bylo inspirováno Danteho Božskou komedií.