Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kanceláře už zaměstnancům nestačí, přejí si zeleň, terasy a kavárny

Home office během covidu vyvolal otázku, zda jsou ještě potřeba kancelářské prostory. Jsou. Jenže musí vypadat jinak než v předchozích letech a nabízet mnohem víc než dříve. To potvrdilo všech jedenáct oceněných realizací již šestého ročníku soutěže Kancelář roku.

Přihlášky do soutěže poslaly nejen samotné soutěžící firmy, ale i architektonická studia. „Loňské obavy z opouštění kanceláří v České republice byly naštěstí neopodstatněné. Oproti zahraničním zaměstnavatelům se tuzemské firmy ve většině plně vrátily do kanceláří, přičemž globální společnosti naskočily na částečný princip docházky,“ říká Radek Procházka, zakladatel soutěže Kanceláře roku ze společnosti Prochazka & Partners.

WPP (kategorie Kanceláře roku nad 5000 m2 – budova bývalých Elektrických podniků, autor: BDG Architects, TaK Architects)

I přes původní obavy poroty byl letošní ročník stejně silný jako předchozí, přihlásilo se 70 realizaci do deseti kategorií.

„Lidé potřebují osobní kontakt. A co jiného, než inspirativní designové kanceláře umožní týmu se socializovat, trávit spolu kvalitní pracovní čas, vyměňovat si názory a sdílet zkušenosti. Jsem rád, že jsme opět ocenili společnosti, které se zasazují o vytváření toho nejlepšího z kancelářského designu při budování nadstandardního zázemí pro své zaměstnance,“ dodává Radek Procházka.

A upozorňuje na to, že tuzemské a nadnárodní korporace se na kancelářský design a vybavení dívají také stále častěji prizmatem společenské odpovědnosti a uhlíkové stopy dodávaných materiálů. Větší firmy požadují, aby odebírané materiály měly buď co nejmenší uhlíkovou stopu, nebo byly přímo vyráběné z recyklátů.

„Problematika ESG tak nutně proniká i do architektonických návrhů a s tím souvisejícího výběru materiálů, respektive jejich výrobců,“ říká Petr Zahálka, obchodní ředitel společnosti ProInterier a člen odborné poroty soutěže Kanceláře roku.

WPP (kategorie Kanceláře roku nad 5000 m2 - budova bývalých Elektrických podniků, autor: BDG Architects, TaK Architects)

Oceněné realizace

Výjimečné kancelářské interiéry firem v České republice letos soutěžily v deseti kategoriích, z toho kategorie Hybridní kanceláře roku a Inovativní kanceláře roku byly letošní novinkou:

Vítězové:

  • WPP (Kanceláře roku nad 5000 m2, autor: BDG Architects, TaK Architects)
  • Zebra Technologies (Nejlepší regionální kancelář roku, autor: Kyzlink Architects)
  • ČSOB (Hybridní kanceláře roku, autor: Projektil architekti)
  • Poetizer (Malé kanceláře roku, autor: Tomáš Císař, Johana Sedláčková Vamberská)
  • Adastra (IT kanceláře roku, autor: Holub architekti)
  • Allen & Overy (Inovativní kanceláře roku, autor: Studio Reaktor)
  • Zásilkovna (Kanceláře 21. století, autor: Vrtiška & Žák)
  • Clubco (Hub & Co-working kanceláře roku, autor: Studio acht, Vos Interieur)
  • SAZKA (Employee friendly kanceláře roku, autor: Aulík Fišer architekti)
  • Socialsharks (Start-up kanceláře roku, autor: Prochazka & Partners)

Nadace Partnerství (Cena poroty, autor: Projektil architekti)

Pomyslnou jedenáctou kategorií pak je speciální Cena poroty, udělovaná napříč všemi přihlášenými realizacemi. Jejím cílem je ocenit výjimečný přínos pro architekturu a design. Letos si toto ocenění odnesla Nadace Partnerství (autor: Projektil architekti).

„Velkým tématem letošního ročníku byly takzvané hybridní kanceláře, kdy trend vzdálené práce urychlila probíhající pandemie. Z pohledu funkce, designu, ale i vybavení kanceláří tak vzniká větší počet míst pro setkávání. Od nich pak zaměstnanci vyžadují, aby svým vybavením připomínaly designový obývací pokoj či oblíbenou kavárnu. Na druhou stranu však klesá o 10 až 20 procent počet pracovních míst,“ upozorňuje Jiří Zavadil ze společnosti Vitra a také porotce soutěže Kanceláře roku.

Poetizer (kategorie Malé kanceláře roku, autor: Tomáš Císař, Johana Sedláčková Vamberská)

„Kromě ohromné kreativity jsme letos byli s porotci svědky tří kancelářských trendů. Prvním jsou stále častější technologické vychytávky, které se týkají bezpečnosti zaměstnanců a kvality pracovního prostředí. Dále to je enormní nárůst zeleně v kancelářích a posledním trendem jsou vyšší ohledy na hendikepované z pohledu celkového designu,“ vypočítává Oleg Haman, předseda Obce architektů a porotce soutěže Kanceláře roku.

Velké firmy tak podle něho upravují nejen toalety, ale i celkové vybavení včetně kuchyněk. Rozdíly přitom činí drobné detaily, jako například nika pod kuchyňským dřezem, kdy dřez pak může pohodlně používat i člověk na vozíku.

Kvalitní, ohleduplné a zdravotně nezávadné kanceláře jsou jistě trendem několika posledních let, který pandemie o to více zrychlila i prohloubila. Stále více zaměstnanců se tak zajímá o to, zdali budovy mají certifikace i z pohledu kvality vzduchu či hladiny hluku a celkové pracovní a životní pohody.

SAZKA (kategorie Employee friendly kanceláře roku, autor: Aulík Fišer architekti)

„Po prvotním šoku z lockdownů začaly později společnosti řešit, co s kancelářemi. Zejména větší IT společnosti snížily počet pracovních stanic a ve vzniklém prostoru instalovaly mobilní akustické mikrokanceláře pro soustředěnou práci. Naopak ve větších otevřených prostorách se klade důraz na rozmanité sezení pro různá jednání či druhy práce, například uzavřené boxy, meetingové zóny či neformální etážové sezení. To vše je pak vhodně doplněno o akustická řešení mající za cíl zvýšit komfort na pracovišti,“ říká Jaroslav Vendl, spoluzakladatel společnosti SilentLab a porotce soutěže Kanceláře roku.

O soutěži

Soutěž kanceláře roku vznikla v roce 2016 a nyní probíhá již její 6. ročník. Odborná porota hodnotí interiéry z hlediska výjimečnosti a designu prostor, inovace (technologické, materiálové, praktické), atmosféry prostředí, a především kvality pracovního prostředí. Napříč všemi kategoriemi oceňuje atraktivitu pracovního prostředí a nakolik je kancelář příjemným místem k bytí, což nabývá na významu hlavně vzhledem k tomu, jak velkou část svého času většina z nás tráví v kanceláři.

Odborná porota hodnotila interiéry z hlediska výjimečnosti a designu prostor, inovací (technologické, materiálové, praktické), atmosféry, a především kvality pracovního prostředí a uspokojení potřeb zaměstnanců. Napříč všemi kategoriemi porota ocenila i atraktivitu pracovního prostředí a nakolik je kancelář příjemným a pohodlným místem k práci.

Autor:
  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Neuvěřitelné záchrany ohyzdných barabizen: mlýny, gotický dům i nádraží

Vybydlené ruiny, které desetiletí hyzdily české obce, jsou teď jejich pýchou. To je případ například městečka Blšany, kde díky vytrvalé snaze starostky vzkvétá odpočinková zóna. Vynikajícím příkladem...

11. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

Mezonet v paneláku navrhli ve stylu „modrá je dobrá“. A také Bauhausu

Bydlení v panelových domech nebo na sídlišti bylo kdysi považováno za neatraktivní. Dnes je jasné, že se správným přístupem mají paneláky i celá sídliště velký potenciál. To platí i o sídlišti v Krči...

13. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička z Moravanky pomáhá synovi s rodinným vinařstvím v Lanžhotu

V odkazu předků pokračuje rodina bývalého zpěváka Moravanky Břetislava Osičky (60), jeho mladší syn Vojta (30) se ujal rodinného vinařství, a tak zůstala tradice v rodu zachována. Velké vinařské...

10. září 2024

Místo nelegálního parkoviště má pražský Žižkov příjemný park s fontánou

Zásadní proměnou k lepšímu prošlo Komenského náměstí na pražském Žižkově. Nevábný prostor, ze kterého se v minulosti postupně stalo svérázné parkoviště, proměnila v park architektonická kancelář MCA.

16. září 2024

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Sami opravili karavan a cestují. Lepší život jsme si nemohli přát, říkají

Manželé Shaun a Brittany McDougallovi z Austrálie cestují se dvěma malými dětmi po celé zemi v karavanu. Modernizaci provedli svépomocí. Díky své šikovnosti ušetřili v přepočtu asi sto padesát tisíc.

15. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Když jsem nahá, můj život je hned hezčí, říká topmodelka Heidi Klumová

Heidi Klumová (51) sice většinu života pobývá v USA, ale své německé kořeny nezapře. Rozhodně se projevují v jejím...