Krásná historická vila v městečku Saint Didier au Mont d’Or již byla rodině malá a potřebovala rozšířit. Majitelé vedli dlouho spor o to, jakým způsobem vilu nafouknout a nezničit její šarm, na který byli desítky let zvyklí.
Architektonická dvojice Laurent Mayoud a Nils Degrémont přinesla do letitého sporu úplně nový a svěží vítr.
Navrhli přístavbu v podobě bílého jednoduchého kvádru z perforovaného bíle lakovaného kovu. Vznikl tak subtilně působící pavilon se dvěma prosklenými stěnami, které poskytují příjemné výhledy do nejbližší zahrady i na okolní pohoří. Jsou obrácené k východu a západu, jižní stěna je plně uzavřená.
Obytný prostor společenského a relaxačního obývacího pokoje o rozloze 45 metrů čtverečních se elegantní lávkou podařilo propojit s původní vilou, ve které je nadále kuchyňská část s jídelnou. Na přístavbu navazují venkovní terasy s posezením.
Kombinace intimnějších zákoutí s velkým společným prostorem rodině majitelů vyhovuje, široké příbuzenstvo a přátelé se ve vile několikrát do roka scházejí k nejrůznějším setkáním a oslavám.
Nízký pavilon o rozměrech 5,5 × 9,5 metru je jen 3,6 metru vysoký, takže nepřebíjí klasickou hmotu vedle stojící vily a harmonicky ji pouze doplňuje. Vznáší se křehce na ocelových pilotech a působí tak, jako kdyby ke stavbě jen připlouval mezi květinovými záhony a trávou zahrady.
Obyvatelé domu se přístavbou mohou kochat i při pohledu z ložnic v patře vily: na střeše pavilonu dostavěného před necelým tři čtvrtě rokem vzniká zelená střešní zahrada.
Může se hoditŘadovky Trnová u Jíloviště - nízkoenergetické domy v lokalitě Praha - západ. Více domů k prodeji na Reality.iDNES.cz. |
„Největší péči jsme věnovali detailům, ty musely být přísně dotažené do dokonalosti. Takto jednoduchá forma stavby nedovoluje připustit ani malé chyby, okamžitě by vypluly na povrch,“ vysvětlil pro iDNES.cz architekt Laurent Mayoud.
Jednou z hříček je i to, že perforovaný bíle lakovaný hliník stavby právě díky sofistikovaným řezům mění během dne z různých úhlů a světových stran barevný nádech. Ze severu se bílá mění do jiskrných tónů šampaňského, půlměsícová perforace zase z jihu působí stříbrně kovovým dojmem. Celkovým stylem stavby se chtěli přiblížit iluzi lesní chaty. Záměr se vydařil: rodina si prý pochvaluje, že se v domě mezi stoletými platany cítí jako na dovolené.
O vybavení interiérů se postarala bytová designérka Véronique Lemaireová. Zařízení ladila do jemných přírodních tónů a vedle nábytku navrženého a vyrobeného přímo na míru danému prostoru vybírala v katalozích prestižních světových značek a designérů.
Zkombinovala všechny dnes již klasické materiály: dřevo, kov, kůži i plast. Okna stíní hedvábné závěsy a na podlaze jsou vlněné koberce. Designérka využila i část původního zařízení kuchyně. Trendy retro nádech interiéru dodává jídelní kout, který je zařízen ikonickými čalouněnými židlemi a stolem s mramorovou deskou, který navrhl finsko-americký designér a architekt Eero Saarinen v roce 1957.
Přírodě ještě o další krok blíž je interiér i díky hravé tapetě v jídelně, která zobrazuje stylizovaný pohled mezi lesní stromy.
Celková cena za prémiovou přestavbu s exkluzivními materiály se vyšplhala v přepočtu k téměř pěti milionům korun.