Co podle výzkumu IKEA schovávají Češi pod postel a do skříní

  1:00aktualizováno  1:00
V českých a moravských skříních se skrývá 55 procent dárků, pod postelí 17 procent. A vánoční výzdoba? S tou se v tuzemsku začíná někdy už v listopadu nebo s první adventní nedělí, zatímco na Slovensku či v Maďarsku se čeká až na poslední týden před Štědrým dnem.

Vánoce jsou svátky zejména dětí. | foto: IKEA

 Exkluzivní průzkum společnosti IKEA, který získal iDNES.cz jako první z médií  k dispozici, ukázal i další zajímavosti. Vánoce, to jsou pro Čechy zejména svátky dětí. Pro ně se pořizují dárky, s dětmi rodiče většinou společně připravují vánoční výzdobu a dokonce i sváteční jídlo na Štědrý den.

Přibližně třetina rodičů se chystá za dárky pro své děti utratit více než 4 000 Kč, další třetina počítá s částkou v rozmezí od dvou do čtyř tisíc.

O průzkumu

Pro společnost IKEA realizovala průzkum agentura Perfect Crowd v ČR, SR a Maďarsku, aby se ukázalo, jak se lidé v těchto zemích připravují na svátky a jak tráví Vánoce. Průzkum proběhl v listopadu 2013 a v rámci reprezentativního vzorku respondentů podle pohlaví, věku, vzdělání a regionu.

Vedle dětí se však dárků dočká i "byt", alespoň prostřednictvím obdarovaných. Češi totiž prozradili, že třetina z nich letos určitě koupí jako dárek nábytek či bytové doplňky. Dalších 35 % z nich o takovém dárku také uvažuje.

"Zákaznici podobně jako v předchozích letech již nyní nakupují dekorace, potřeby ke stolování a bytové doplňky. Zároveň ale sledujeme i zvýšený zájem o nábytek do ložnic a kuchyní, následují obývací pokoje," prozrazuje k aktuálním preferencím Kraus.

Děti a stromeček

Průzkum ukázal, že Češi své děti výrazně zapojují do vánočních příprav a své domovy zdobí dekoracemi již se začátkem adventu. Vánoce si chtějí užít společně a domácnost a stromečky mají vyzdobené až do svátku Tří králů.

"Nejoblíbenější je zdobení stromečku, který děti společně s rodiči zdobí v 78 procentech domácností. Následuje pečení cukroví v celkem 73 % rodin a 63 % rodin s dětmi společně zdobí svůj domov vánočními dekoracemi," prozrazuje Ondřej Kraus, který se v IKEA Česká republika zaměřuje na průzkum lokálního trhu a trendy v oblasti bydlení.

Děti se na přípravě Vánoc podílejí rády.

Děti se na přípravě Vánoc podílejí rády.

Skrýše pro vánoční dárky a útraty

Více jak polovina Čechů podle průzkumu schovává dárky před Vánoci do skříní (55 %), přibližně stejné množství na několik různých míst v bytě či domě (49 %) a pod postel 17 % z nás. Mimo svou domácnost dárky nechává do Štědrého dne téměř 21 % respondentů, nejčastěji je ukládají na půdu nebo do sklepa. Někdy je také nechávají v kanceláři, u přátel nebo v garáži či v autě.

A jak se rodiče dozvědí, co si jejich děti přejí? Spoléhají hned na několik možností. "Bezmála 80 % rodičů se o přáních dětí dozvídá tou nejtradičnější cestou, prostřednictvím dopisu Ježíškovi. Dalších 53 % při povídání s dětmi a 21 % i prostřednictvím prarodičů, kterým se děti svěřují," říká Ondřej Kraus.

Fotogalerie

Ostatní možnosti včetně získávání informací z Facebooku či elektronickou cestou rodiče prakticky nevyužívají. Přibližně polovina rodičů spolu s dětmi vyráží na předvánoční procházky a třetina jich společně nakupuje dárky pro další členy rodiny. Během Štědrého dne děti nejčastěji pomáhají chystat s rodiči sváteční jídlo (65 %), chodí s rodiči během Štědrého dne na společné procházky (55 %) a třetina dětí se baví vánočními tradicemi a zvyky.

S přípravami začínají Češi brzy

Na Vánoce se Češi těší a bezmála polovina respondentů začíná s výzdobou svých domácností již se začátkem adventu nebo v listopadu. Pouze třetina až v týdnu před vánočními svátky. "Už od prvního adventního víkendu vidíme nárůst počtu zákazníků v obchodních domech a zvyšuje se hlavně počet rodičů s dětmi, kteří společně vybírají vánoční dekorace či osvětlení," dodává Ondřej Kraus.

Balení dárků je příjemná činnost pro každého.

Balení dárků je příjemná činnost pro každého.

Oproti tomu na Slovensku začíná nejvíce dotázaných s výzdobou v týdnu před Vánoci (52 %) a v Maďarsku nechávají výzdobu domácnosti na poslední chvíli, tedy zdobí během Štědrého dne (17 %). Jen 4 % Čechů pak svůj byt nebo dům nezdobí vůbec. Vánoční výzdobu odstrojuje více než polovina českých domácností po svátku Tří králů (58 % dotazovaných) a další pětina z nich si ji nechává dokonce ještě déle.

• 72 % Čechů schovává dárky pro své blízké do skříně nebo pod postel

• 65 % dětí pomáhá na Štědrý den chystat s rodiči sváteční jídlo

• 42 % českých rodin začíná s výzdobou domova se začátkem adventu

Autor:

Nejčtenější

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Z domu do paneláku. Zbláznili jste se? ťukali si na čelo příbuzní

1

Když jsme si s manželem koupili byt ve městě na sídlišti, byla jsem šťastná. Oskar ale moc nadšený nebyl. Všude okolo...

Dcery vidí jen o víkendu. Přichystal jim krásný pokojíček za 60 tisíc

Ema a Leontýnka mají u táty konečně nový dětský pokoj. Proměna vyšla na 60...

Každý člověk potřebuje místo, kde se bude cítit příjemně a bezpečně. A co teprve dvě malé slečny, které milují tanec a...

Z plechového kontejneru má skvělý hausbót. Slouží jako chata i ateliér

Moderní obývací prostor, designově vybavený studiem Punto Design, definuje...

Na návštěvu do plovoucího příbytku na Vltavě nás pozval Pavel Šindelář ze studia Punto Design, který svému kamarádovi,...

Jak bydlí spisovatelka Sylva Lauerová: miluje věci mezi kýčem a uměním

V bytě najdete spoustu knih. „Užívám si populárně naučnou literaturu: knihy...

Spisovatelku a básnířku Sylvu Lauerovou čtou prý hlavně krásné ženy. Píše ve dvou ze třech svých domovů: ve vile v Brně...

Další z rubriky

Libeň ji okouzlila. Architektka již rok objevuje její skrytou krásu

I rok po nastěhování objevuje architekta Jana Mastíková v Libni stále něco...

Jak si vybírá domov v Praze architektka, která ho vymýšlí ostatním a svými nápady utváří veřejný prostor? „Okouzlila mě...

Z garáží v centru města vytvořili úžasný byt, nechybí mu ani světlo

Prosklené patio představuje oázu klidu uvnitř interiéru.

V centru Amsterdamu je prostor vzácným zbožím. Když se naskytne příležitost pořídit si 230 metrů čtverečných velké...

Žil v domě bez vody. Prodal WhatsApp a koupil sídlo za 2,4 miliardy

Miliardář Jan Koum, který spoluzaložil aplikaci WhatsApp, vyrůstal do 16 let u...

Miliardář Jan Koum, který spoluzaložil aplikaci WhatsApp, vyrůstal do 16 let u Kyjeva v domku bez tekoucí vody. Střih....

Na povolení ke stavbě čekali osm let. Rodina je z domu nadšená

Zastavěná plocha domu je 120,2 m2 a užitná plocha poskytuje 98,5, m2.

Na začátku byla tříčlenná rodina a sen o malém domě. Ale že bude trvat přes osm let, to nikdo nečekal. Nyní už stojí....

Najdete na iDNES.cz