Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V bytě mám zlatou toaletu, buržoust ale nejsem, říká ostravský designér

  1:00
Ostravský bytový designér a divadelní scénograf Radomír Otýpka tvrdí, že design interiérů není to nejdůležitější. Přesto má ve svém čtyřpokojovém bytě zlatě vymalovaný záchod a koupelnu s poněkud dekadentním lustrem. S podobou bydlení si opravdu pohrál a dokázal využit každý decimetr čtvereční.
Koupelna byla úzká nudle, vešla se do ní jen vana a umyvadlo. Teď vypadá luxusně. Stěny zdobí černé obkládačky

Koupelna byla úzká nudle, vešla se do ní jen vana a umyvadlo. Teď vypadá luxusně. Stěny zdobí černé obkládačky | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Bytové domy na jednom z náměstí v Ostravě-Porubě se navzájem podobají jako vejce vejci. Podle instrukcí vcházíme do jednoho z vchodů. Když ve výtahu mačkáme tlačítko s číslicí pět, uvědomíme si, že tu něco nehraje. Výtah totiž vypadá na ostravské poměry podezřele hezky. Otvírá se z obou stran a stěny zdobí rostlinný motiv.

"V tomhle stylu by měly být vymalované i stěny chodeb v domě," prozrazuje nám Radomír Otýpka, který se podílel na proměně interiéru výtahu, zatímco vstupujeme do jeho bytu. Stejně jako se od sebe na první pohled neliší domy v okolí, nelišil se ještě před pár lety ani interiér tohoto bytu od stovek jiných. Teď je všechno jinak.

Před třemi lety, když se rodiče Radomírovy manželky Evy ze čtyřpokojového bytu odstěhovali do menšího, rozhodl se mladý pár prostory přestavět.

"Bydlela jsem tady s rodiči od narození. Když jsme tu začali žít s manželem, dala jsem mu velký úkol: změnit to tady tak, ať nemám pocit, že pořád žiju s rodiči v pořád stejném bytě," vysvětluje Eva Otýpková a obléká přitom dvouletou dceru Emu.

Oblá stěna je v předsíni a tvoří dominantu bytu

Oblá stěna je v předsíni a tvoří dominantu bytu

Vy jste ale buržousti

Proměnu bytu nechtěl Otýpka navrhovat zcela sám. Pozval si proto kolegu, architekta Oldřicha Bajgera. "Seděli jsme nad tím celý večer. Řešili to dlouhé hodiny. Nakonec z toho vzešla dnešní podoba bytu," usmívá se designér.

Cílem bylo maximálně využít každý decimetr čtvereční. Kvůli tomu také probourali například stěnu mezi úzkou chodbou, obývacím pokojem a kuchyní, čímž vznikla jedna velká místnost s kuchyňským koutem. Za dominantní prvek celé přestavby přitom určili zaoblenou, jakoby ubíhající stěnu, která je páteří bytu.

"Já obloučky moc nemám rád, ale zrovna v tomto případě se hodily. Místo klasického rohu, který by vadil, vznikla jakási dynamická křivka. Hlavní důvod, proč jsme se k němu přiklonili, byla potřeba zvětšit zdejší průchod, nic jiného," říká Otýpka.

Stěna byla dobrá volba. Nejen, že dodává interiéru punc originality, usnadňuje proudění světla, ale bez ostré hrany je bezpečnější pro děti, kterých Otýpkovi plánují hned několik.

RADOMÍR OTÝPKA

Vystudoval JAMU, obor scénografie. Pět let pracoval jako interiérový designér ateliéru Platforma Ostrava, letos založil vlastní firmu Otypka.

"Nahoře je podél stěny sádrokartonová kapsa a v ní zářivky. Je to systém, který se užíval před pár lety, dneska už by se tam umístily LED pásy, takže byste těleso zářivky neviděla. Navíc by to ve finále vypadalo elegantněji. Ono je ale vždycky všechno o penězích," přemítá jednatřicetiletý designér a vede nás do další, originálně pojaté místnosti, jejíž vzhled někteří návštěvníci komentují v legraci slovy: "Vy jste ale buržousti!" Jsme ve zlaté toaletě.

Její inspirací byl jeden z berlínských klubů, který byl celý natřený zlatě. "Byla to naprostá pecka. Zamiloval jsem se do toho," vzpomíná Otýpka. Přesto úplně spokojený není: "Podívejte se na ty dvě stěny. Vidíte ten rozdíl v podkladu? Jedna byla nově omítnutá, druhá ne a na zlaté všechno vynikne. Stačilo nechat tu druhou stěnu taky omítnout. Ale chtěli jsme šetřit." Lidem, kteří chystají rekonstrukci bytu, radí, ať zbytečně neškudlí tam, kde se to může nemile odrazit na výsledku.

Na nový vzhled koupelny je však patřičně pyšný. "Tady je původní nápad asi nejdotaženější," hodnotí místnost, která měla před rekonstrukcí tvar úzké nudle a vešla se do ní jen vana a malé umyvadlo.

Teď vypadá luxusně. Stěny zdobí černé kachličky kombinované se světle modrými dlaždičkami na podlaze, kromě bodovek ji osvětluje honosně působící lustr.

Oranžová kuchyně. Jednoduchá, praktická, přesto originální

Oranžová kuchyně. Jednoduchá, praktická, přesto originální

Zde naopak designér vyzdvihne precizně provedené detaily, třeba jak jsou kachličky přesně slícované tak, aby žádná ani o milimetr nevystupovala. "Byla s tím neskutečná dřina, řemeslníci řvali, když jsem na tom trval, ale výsledek stojí za to."

Koupelna se po rekonstrukci líbí i jeho manželce. "Zpočátku jsem se bála, že černé kachličky budou nepraktické. Ale výsledek je přesně opačný. Myslím, že jsou praktičtější než světlé. Kapky vody na nich nejsou tolik vidět."

Lustr jako pampeliška

Nově manželé vymalovali a vybavili i dětský pokoj a ložnici, ale na větší proměnu teprve čekají. Pokojíčku, kde vyrostla Eva Otýpková a kde má nyní postýlku dcera Ema, vévodí výrazný světlý lustr z IKEA připomínající obří pampelišku.

Něžný pampeliškový vzhled získaly i bledě modře vymalované stěny. Zdobí je totiž pampeliškové chmýří. Je to potisk, který tatínek na stěnách Emina pokojíčku vytvořil pomocí ručně vyrobených "razítek".

"Vzal jsem několik houbiček na nádobí, poslepoval je, vystřihl vzor a pak stěny razítkoval," přibližuje zvolený pracovní postup designér. U barev na stěnách dětských pokojů by podle něj vždy mělo platit pravidlo: čím víc neutrálnější a něžné, tím líp.

 Pokojíčku, kde vyrostla Eva Otýpková a kde má nyní postýlku dcera Ema, vévodí výrazný světlý lustr z IKEA připomínající obří pampelišku

Pokojíčku, kde vyrostla Eva Otýpková a kde má nyní postýlku dcera Ema, vévodí výrazný světlý lustr z IKEA připomínající obří pampelišku

Hračky a další dětské vybavení bývají většinou samy o sobě tak pestré, že ve spojení s pestrými stěnami je to pro dítě až příliš mnoho podnětů naráz. Vzhled pokojíčku by přitom naopak měl podle bytového designéra dítě uklidňovat.

S přítomností miminka Otýpkovi počítali i při zařizování koupelny. Pračka a koš na prádlo jsou elegantně ukryty pod vyvýšeným přebalovacím pultem ze světlého dřeva. Má stejný design jako koupelnové skříňky a kuchyňská linka, kterou si manželé nechali vyrobit na míru.

Přestože se Radomír Otýpka dnes věnuje hlavně bytovému designérství, jeho původním povoláním je divadelní scénografie. Tu vystudoval na JAMU v Brně, kde také navrhl scénu pro řadu inscenací. Divadelní kulisy byste u něj v bytě hledali marně.

"Divadelní estetika je na můj vkus přehnaná. Abych se přiznal, odděluji svou práci od bydlení. Nechci žít v divadle," vypráví designér, zatímco si na balkoně zapaluje cigaretu. Podzimní slunce praží a on se rozpovídá o nejčastějších chybách při zařizování bytů.

"Vždycky je nejdůležitější říct si, co je v bytě podstatné, a co ne. Vymyslet jednoduchý koncept a podle tohoto klíče interiéry postupně dolaďovat, skládat je jako puzzle. Nevadí, že hned třeba nejsou peníze, ale mustr máme a ve finále je to "ono". Problém je, když koncept chybí a jede se jenom na efekt. Člověk nakoupí kachličky za pět litrů metr, luxusní pohovku a říká si, jaká to bude bomba. Jenomže ve finále to žádná bomba není."

Proměnu bytu nechtěl Radomír Otýpka navrhovat zcela sám. Pozval si proto kolegu, architekta Oldřicha Bajgera

Proměnu bytu nechtěl Radomír Otýpka navrhovat zcela sám. Pozval si proto kolegu, architekta Oldřicha Bajgera

Když si Radomíra Otýpku najmete, aby navrhl přestavbu vašeho bytu či domu, možná vás zprvu překvapí sérií jednoduchých, ale zato zcela logických otázek: Jdete po probuzení nejdřív do koupelny a pak chystat jídlo? Budíte se několikrát v noci a chodíte se najíst do lednice? Schrupnete si občas po obědě?

"Odpovědi na tyto otázky jsou pro mě podstatné. Složím z nich provozní řetězec bytu. Nejdůležitější totiž je, aby byt byl pro své obyvatele plně funkční, aby se jim v něm dobře bydlelo. Až na druhém místě se řeší design nebo materiály," vysvětluje bytový designér.

Představy o budoucím vzhledu svého vlastního bytu si mladý podnikatel teprve postupně utváří. "Už mám nápad třeba na novou knihovnu v obýváku. Police budou připomínat hada, budou se různě proplétat. Je to záležitost asi čtyřiceti tisíc korun.

Samozřejmě, kdybych chtěl, můžu to hned udělat za polovic, ale nebylo by to ono. Kvalita, kterou konkrétní materiál ze sebe vyzařuje, se nedá ošidit," říká Radomír Otýpka. A tak je to u něj v bytě se vším. Netouží po tom, aby byl přestavěný hlavně rychle a levně. Chce kvalitní výsledek, i když si na něj třeba ještě pár let počká.

  • Nejčtenější

Herečka z Ordinace bydlí u Budějovic. K manželovi přišla s hrnci a kočkou

Herečka Teresa Schel bydlí s manželem sochařem Petrem Schelem v malé obci nedaleko Českých Budějovic. Na klid na venkově si manželé rádi zvykli během pandemie koronaviru a dnes si svůj domov nemohou...

10. července 2024

V malebné obci u Příbrami si postavili roubenku. Srub z kulatiny zavrhli

Zuzana s Honzou žijí dlouhodobě v zahraničí, ale kdykoliv mají volno, jezdí si oddechnout do Honzovy rodné vesnice, ve které stále žije jeho tatínek. Nakonec si zde, mezi Příbramí a Pískem, postavili...

11. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nádherně opravené hrady v Česku, které ještě nedávno byly ostudou okolí

Hrady a tvrze za svou záchranu vděčí často brigádníkům, dobrovolníkům a nadšencům, kteří ve svém volnu obnovují historické památky. Do života se podařilo vrátit například hrady Vízmburk, Grabštejn či...

14. července 2024

Mezonet v Českém Krumlově je stejně skvělý jako jeho majitel

Malíř, ilustrátor a grafik Jindra Čapek se po návratu z dlouhé emigrace usadil před více než dvaceti lety v Českém Krumlově. Mezonetový byt v renesanční památce je pro něj zároveň uměleckým ateliérem...

8. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z bazénu v domě vznikl útulný byt. Stačilo přidat velká okna

Kde nic není, ani čert nebere. Tak zní jedno staré přísloví. Když není prostor, kde by bylo možné vytvořit prostor k bydlení, je nutné najít řešení. Kdekoliv. Přesně tak přistoupili k problému mladé...

12. července 2024

Proměna bytu po rodičích dopadla skvěle, majitel ocenil i perský koberec

Matouš chtěl v bytě po rodičích nejdřív vyměnit kuchyň. Protože výborně zafungovala chemie s designéry z interiérového studia, začalo se nakonec rovnou kompletní rekonstrukcí a zařízením interiéru na...

15. července 2024

Na Hradě je ukrytý kostel Všech svatých. Po opravách je opět krásný

Gotická, renesančně upravená stavba kostela Všech svatých v areálu Pražského hradu přiléhá k východní stěně starého paláce a navazuje na Vladislavský sál. Po obnově se opět stala důstojným a krásným...

15. července 2024

Nádherně opravené hrady v Česku, které ještě nedávno byly ostudou okolí

Hrady a tvrze za svou záchranu vděčí často brigádníkům, dobrovolníkům a nadšencům, kteří ve svém volnu obnovují historické památky. Do života se podařilo vrátit například hrady Vízmburk, Grabštejn či...

14. července 2024

Mezonet, kde se autoři nebáli muralové zdi ani neonových barev

Byt v novostavbě rezidenčního objektu v nově vznikající pražské čtvrti Emila Kolbena nabízí na ploše 131 metrů čtverečních dispozici 4+kk. Především se však díky architektům nebojí barev ani muralové...

13. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...