Čtvrtek 21. ledna 2021, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Utekli z města na venkov. Mají nábytek jako ze stavebnice Merkur a svítidla z plechovek

  1:00
Z pohodlného bytu ve městě se rozhodli odstěhovat do přírody. Tato "cesta z města" do malé obce nedaleko Jihlavy nevznikla náhodou. Majitelé chtěli získat příjemné bydlení a najít klidné místo pro odpočinek po práci.

Dům tvoří dvě části spojené "krčkem" | foto: Jaroslav Hejzlar

Majitel domu si před sedmi lety pořídil třípokojový byt v Jihlavě. Ani tenkrát mu nebylo zdaleka jedno, kde a jak bydlí. "Byl to příjemný a útulný byt. Dodnes v něm žije můj kamarád Francouz a je moc spokojen," říká.

A pokračuje: "V rámci svého zaměstnání ale hodně cestuji. Na cestách po světě jsem si vždycky všímal architektury, sledoval jsem, jak lidé mohou příjemně a zajímavě žít."

Pod vlivem přibývajících zkušeností se tak měnily jeho hodnoty a potřeby, a to i ty související s bydlením. Domov se přestal pojit s představou městského bytu, ale naopak s možností uniknout po práci před městem do přírody. Toto přání však mohl splnit pouze rodinný dům.

Pod pultovou střechou se skrývá obytná část, ve spojovacím "krčku" pracovna, v části s rovnou střechou je ložnice se šatnou, pokoj pro hosty, dva dětské pokoje a hygienické zázemí

Pod pultovou střechou se skrývá obytná část, ve spojovacím "krčku" pracovna, v části s rovnou střechou je ložnice se šatnou, pokoj pro hosty, dva dětské pokoje a hygienické zázemí

Podobu rodinného domu a celkovou kvalitu bydlení významnou měrou ovlivňuje již samotný stavební pozemek. Ten se našel v malé vesnici v těsné blízkosti Jihlavy. Právě zde, pod vzrostlými stromy u lesa, s výhledem na příjemnou venkovskou zástavbu, ale i do volné přírody, našel investor to, co hledal.

První návrh bývá nejlepší

Architektonický styl obytného objektu hodně napovídá o dění uvnitř domu, kde si jeho dvě - již na první pohled značně rozdílné části - rozdělily své funkce. V první s pultovou střechou a obloženou thermowoodem (finskou borovicí) a s velkými prosklenými plochami obvodových zdí najdete kuchyňskou a jídelní část včetně obýváku.

Ve druhé, dvojpodlažní části obléknuté do šedé omítky, je pod rovnou střechou situovaná takzvaná klidová část domu – dvě ložnice, dva dětské pokoje, šatna a potřebné hygienické zázemí.

Průhled z kuchyně do jídelny a obývací části

Průhled z kuchyně do jídelny a obývací části

Roli projektanta svěřil investor architektovi Vladimíru Nikiforovi. "Po několikahodinové diskusi o mých představách o novém domě, co má pro mě představovat a jak sloužit, připravil architekt několik návrhů, ale nakonec jsme se vrátili k prvnímu," vzpomíná majitel. Vyhovoval mu jeho moderní, ale nikterak extravagantní architektonický styl i nenásilné usazení domu do terénu.

Dispozice šitá na tělo

Potřebám odpovídala i dispozice domu a jeho rozdělení na dvě části, obytnou a klidovou, kam nejenže neproniká ruch spojený s provozem každé domácnosti, ale v první části jsou i příjemně nastaveny vyšší teploty než v klidové.

Za vchodovými dveřmi je nezbytné zádveří. Tady se za blátivého počasí můžete zout a prosklenými dveřmi pokračovat dál. Hlavní vchod ale využívají pouze návštěvy. Domácí, kteří se vracejí domů autem, používají vchod z garáže.

Odtud, stejně jako ze zádveří, se vstupuje do malé vstupní haly, která je důležitým strategickým místem domu. Kromě toho, že je z ní přístup na WC, do šatny a předsíňky, z níž se vstupuje do technické místnosti s tepelným čerpadlem a prádelny, zde mají svůj příbytek tři čtyřnozí členové rodiny – dalmatinka a dva francouzští buldočci.

Také pokoj pro hosty má svou koupelnu se sprchovým koutem a WC

Také pokoj pro hosty má svou koupelnu se sprchovým koutem a WC

Vstupní hala nabízí zázemí i pro tři čtyřnohé členy rodiny

Vstupní hala nabízí zázemí i pro tři čtyřnohé členy rodiny

Z haly po několika schůdcích vstoupíte do centrálního obytného prostoru, který tvoří kuchyně, opticky oddělená ostrůvkem od jídelny a obývacího pokoje. Velmi příjemné posezení nabízejí křesla a pohovka situované v proskleném rohu místnosti. Za jasného počasí sem dopadají sluneční paprsky od rána až do večera. Z obývacího pokoje je přístup na nekrytou dřevěnou terasu.

Dominantu obytného prostoru představuje komín krbové vložky, který ji odděluje od pracovny s knihovnou umístěné ve spojovacím "krčku" obou částí budovy. V užší části domu je pokoj pro hosty a ložnice, z níž je přes šatnu přístup do koupelny, a dva dětské pokoje. Součástí dispozice je rovněž prostorná dvojgaráž.

Z ložnice je přímý výstup na terasu. Dvoulůžko bylo vyrobeno na zakázku.

Z ložnice je přímý výstup na terasu. Dvoulůžko bylo vyrobeno na zakázku.

Jak se dělá domov

Příjemné bydlení ale nezajistí pouze zajímavý architektonický styl a promyšlené dispoziční řešení. Na konečném výsledku se nemalou měrou podílí i samotné vybavení interiéru, použité materiály, barvy a jejich kombinace.

"Když došlo na interiér, snažil jsem se najít někoho, kdo má stejný vkus jako já a navíc dobré nápady," vzpomíná majitel domu. Při ohlížení po interiérovém návrháři se čirou náhodou setkal s Lukášem Holubem, studentem liberecké fakulty umění a architektury, kterému svěřil "druhou etapu" práce na novém domově.

"Přicházel jsem za investorem s návrhy, které jsem s ním konzultoval. V podstatě jsem ale měl volnou ruku, což je ideální. Stejně tak bylo pro mě štěstí, že si investor potrpí na precizní věci," vzpomíná Lukáš.

Pracovnu zdobí stůl z bazaru, kterému se pořídila nová deska z překližky

Pracovnu zdobí stůl z bazaru, kterému se pořídila nová deska z překližky

Moderna i klasika

Na celkovém rázu interiéru se podílí řada klasických i moderních materiálů. Když začneme od podlah – v domě najdete jak moderní lité podlahy, tak klasickou masivní dubovou podlahu. "Neubližuje" ani dřevěné podbití stropu bílé barvy v obytné části domu se šedivými betonovými panely, které byly v klidové části použity v surovém stavu, bez povrchové úpravy. V hlavní koupelně působí zajímavě epoxidový nátěr na zdech i na podlaze.

Zajímavou úpravu má komín krbové vložky. Na první pohled máte dojem, že je obložený cortenem, odolnou a přitom esteticky zajímavou ocelí legovanou mědí a chrómem, ale není tomu tak. Obložení tvoří běžný ocelový plech, z něhož se speciální úpravou udělala velmi dokonalá napodobenina zmíněné velmi drahé oceli. Tato proměna si ale vyžádala značnou dávku alchymie.

Hlavní koupelna má příjemný výhled ven, litá podlaha ladí s epoxidovými stěrkami

Hlavní koupelna má příjemný výhled ven, litá podlaha ladí s epoxidovými stěrkami

Kapitolu samu pro sebe tvoří vytápění a výměna vzduchu. To, co se jinde schovává, je zde přiznané a neubližuje. Naopak. "Topenáři navrhovali ukrýt rekuperační jednotky do sádrokartonových skříněk a rozvody do zdi," krčí rameny Lukáš. Maskovací manévr byl nakonec použit pouze u nevzhledného technického zázemí podlahového vytápění. To je ukryto pod úhlednou hranicí polínek u krbu.

Defilé dobrých nápadů

Interiér působí teplým útulným dojmem vyznačujícím se zajímavou všehochutí. Kromě špičkových designových kusů nábytku zde najdete i zařízení vyrobené podle Lukášových návrhů na zakázku nebo za pár korun ze starého nábytku. "Mám rád kombinaci starého s novým. Garantuje, že interiér nestudí jako sestavy z katalogu. Starý nábytek zatepluje. Neubližují si ani různé styly," říká Lukáš.

Dřevo se zde objevilo i na stropních podhledech

Plechovky se použily místo svítidel, dřevěné podbití se uplatnilo na stropních podhledech

Pod úhlednou hranicí polínek se ukrývá nevzhledná "aparatura" podlahového topení

Pod úhlednou hranicí polínek se ukrývá nevzhledná "aparatura" podlahového topení

Naprosto originálním, a přitom funkčně esteticky efektním způsobem je v domě například řešeno osvětlení. Najdete zde dva druhy svítidel, které byste v prodejnách se svítidly marně hledali. Jde o originály se zajímavým původem.

Velká stropní svítidla jsou průmyslové lampy pocházející z likvidované továrny. Samozřejmě se musely obrousit a znovu natřít. V obytné části bylo třeba vyřešit i problém s jejich instalací. Tím, že vazníkový strop vylučoval upevnění těžkých svítidel pomocí jednoho šroubu, bylo třeba jejich hmotnost rozložit.

Tak vznikla jemná pavučina drátů s vysokým estetickým účinkem. Podobným "drátěným" stylem je řešena i jedna stěna u schodiště do pracovny, její oddělení od obytného prostoru a síť, do níž je oblečen exteriér domu. Ta ale časem zaroste psím vínem.

Mobilní knihovnička je ze stejných dílů, jaké nabízí stavebnice Merkur. Jen o něco větší

Mobilní knihovnička je ze stejných dílů, jaké nabízí stavebnice Merkur. Jen o něco větší

Červená barva byla použita k oživení celého komplexu

Červená barva byla použita k oživení celého komplexu

Také druhý typ stropních svítidel přicházel na svět zajímavým způsobem. Tvoří je dvě plechovky – velká a malá. "Bylo těžké najít firmu, která vyrábí plechovky o větším obsahu. Nakonec jsme ji objevili na Slovensku. Její zástupci byli naštěstí ochotní a vyšli nám maximálně vstříc. Když projížděli okolo Větrného Jeníkova, nechali nám u dálnice balík plechovek. Pak už stačilo pouze nakoupit sterilovaný hrášek - nikdy jsme doma nesnědli tolik hrachu - aby elektrikáři obě plechovky spojili," směje se Lukáš.

Z vlastní dílny pochází i zajímavá sestava mobilních stolků pod televizi a její příslušenství. Malí i velcí kluci v ní určitě poznají již několika generacemi oblíbenou stavebnici Merkur. Jde o stejný princip, ale ve větším formátu.

Velká role připadá v domě barvám. Na první pohled zde dominuje bílá, kterou pouze s mírou doplňují výraznější barvy. Lukáš to vysvětluje slovy: "Každá sytá barva se časem omrzí."

Zvláštní role připadá v exteriéru i interiéru červené. Tuto barvu má brána, branka i digestoř, která je vidět i zvenčí. "Dům díky použitým přírodním barvám splývá se svým okolím, což byl náš záměr. Červenou jsme použili, aby se jako celek trošku oživil, a snad i proto, že ji mám rád," přiznává autor interiéru.

Ostrůvková kuchyně si vyžádala i výkonnou štěrbinovou digestoř

Ostrůvková kuchyně si vyžádala i výkonnou štěrbinovou digestoř

Když je někde "doma"

Dům je obydlen téměř dva roky, což je dostatečně dlouhá doba na to, aby se objevily všechny mouchy. Na obligátní otázku, co by změnil, kdyby se dnes jeho dům nacházel ve stádiu projektu, však majitel domu těžko hledá odpověď.

"Poměrně dlouho jsem si nebyl jist, zda je vůbec nutná garáž. Dnes už vím, že je. Nejde pouze o zaparkování aut, ale i o uskladnění spousty věcí, v jejichž případě bychom jinak nevěděli, kam s nimi."

Ne všechno dopadlo ale na jedničku. "Větší pozornost bych příště věnoval subdodavatelům. Práce, které prováděl dodavatel – stavební firma Sebapol a jeho spolupracující firmy - měly patřičnou kvalitu. K reklamacím došlo pouze u subdodavatelů, které jsme si vybírali sami. Proto bych doporučoval udělat si čas a ptát se zákazníků firem, jak byli spokojeni s jejich prací. Teprve na základě jejich odpovědí bych zadal či nezadal zakázku."

A jak se žije mladému člověku, který v rámci svého zaměstnání cestuje po celém světě, v novém domově v zapadlé obci na Vysočině? "Čím víc cestuji, tím víc se těším domů," zní odpověď.

Ing. arch. Vladimír Nikiforov
"Rodinný dům představuje pro většinu architektů nejtvrdší oříšek. Nejde pouze o to, aby objekt byl hezký, ale především aby se v něm dobře bydlelo. V tomto směru by bylo ideální, kdyby se architekt mohl na nějaký čas nastěhovat do rodiny a pozorovat, co její členové potřebují k životu. To samozřejmě není možné, a tak je třeba s investorem hodně povídat a leccos i předvídat, protože ani samotný investor často nemá jasnou představu o svých potřebách. Dobrý projekt však představuje pouze polovinu úspěchu. Tu druhou zajišťuje dobrá stavební firma. To v tomto případě vyšlo."

               Ing. arch. Vladimír Nikiforov
               autorizovaný architekt, autor projektu

Lukáš Holub

"Nejpodstatnější na tomto projektu byla výborná spolupráce a porozumění si s investorem a Vladimírem Nikiforovem, autorem projektu. Díky vzájemné důvěře jsem měl při navrhování venkovních i vnitřních materiálů a kompletních interiérů prakticky volné ruce.

Můj obdiv má zejména investor, který se nebál použití různých materiálů a jejich přirozených povrchů - kov, beton, dřevo - a kombinací starého a nového interiérového vybavení. Vážím si také možnosti být u celého procesu výstavby domu až po zařizování posledních drobností v interiéru. A právě i z těchto důvodů spolupracuji s oběma na dalším zajímavém projektu. Stali se mými přáteli."

             Lukáš Holub, student Fakulty umění a architektury TU Liberec, autor interiéru, venkovních úprav domu a oplocení

Technické údaje

Dodavatel: Sebapol, s. r. o.
Užitná plocha: 270 m2

Stavební materiál: obvodové zdi – Porotherm 40 CB/S1 + 10 cm extrudovaného polystyrenu, příčky Porotherm 11,5 a 17,5P + D, P 10

Stropy: pod pultovou střechou sbíjené vazníky, pod rovnou střechou předepnuté betonové panely

Podlahy: betonové lité Pandomo, masivní dubové

Okna: hliníková (profily Schüco), výplně izolační dvojsklo

Střešní krytiny: titanzinkový plech, střešní fólie

Způsob vytápění a výměny vzduchu: tepelné čerpadlo země – voda (teplovodní podlahové vytápění) + rekuperační jednotka a krbová vložka

Více se dočtete v časopise Pěkné bydlení.

Autor:
  • Nejčtenější

Kamelie Hana Buštíková svůj byt v Praze za 30 let proměnila k dokonalosti

Hana Buštíková, polovička pěveckého dua Kamelie, žije ve svém pražském bytě už třicet let. Za tu dobu dokázala své...

Byt ve staré železniční výtopně má digestoř z uhláku a umyvadlo z lampy

Měditepec Tomáš Trubač má neobyčejnou profesi a stejně tak i bydlí. Nedávno zrekonstruoval přes sto let starou...

Ruině vrátili život. Zachráněný dům připomíná, jak náročné to kdysi bylo

V obci Tučín v okrese Přerov můžete díky společnému úsilí zastupitelstva, místních občanů a spolků zažít návrat v čase...

Z trosek vydupali pohádkové chaloupky. Valašskou Karolinku si zamilovali

Když nad údolím zakrouží káně, vyskočí Petra od stolu a běží pro kočku Fendi z obavy, že by ji dravec mohl odnést....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak bydlí olympijská vítězka. Neumannová má ráda bělené dřevo, připomíná jí hory

Premium Nejúspěšnější česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová se nedávno doma pustila do moderní proměny. Spolehla se na...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Replika bývalého cukrovaru díky dvěma sestrám slouží k bydlení

Dominika Vařeková se výzev nebojí. I proto přijala nabídku rodiny na vedení rekonstrukce bývalého cukrovaru. Momentálně...

Z trosek vydupali pohádkové chaloupky. Valašskou Karolinku si zamilovali

Když nad údolím zakrouží káně, vyskočí Petra od stolu a běží pro kočku Fendi z obavy, že by ji dravec mohl odnést....

Barvami roku se staly hnědý topaz, šedá a žlutá. Mají pomoci stabilitě

Nejistá doba si žádá něco pevného pod nohama. Odborníci na barvy se pro letošní rok rozhodli vsadit na osvědčená...

Bydlení u vody nabízí byty v Praze, roubenka i zámek s protiatomovým krytem

Byt na Masarykově nábřeží s výhledem na Vltavu a budovu Mánesu, poloroubená chalupa u řeky i například zámek s...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...