Damien Dufresne si pečlivě hlídá počet kusů, které lze podle jeho fotografií...

Damien Dufresne si pečlivě hlídá počet kusů, které lze podle jeho fotografií vyrobit. | foto: Yellow Korner

Každému udělá radost jiná fotografie, někomu akt ženy, dalšímu tygr

  • 2
Zatímco před desítkami let visely ve spoustě domácností reprodukce známých obrazů, od Špálových kytic až po lodě Jana Zrzavého, postupně je nahradily levné plakáty z Ikey. Jenže o takovou uniformitu stojí jen málokdo, a tak přišel čas pro fotografie z limitovaných sérií od známých autorů.

Umělecké fotografie se však v mnoha směrech liší od obrazů. „Lidé by je neměli vnímat pouze jako investici, která se časem zhodnotí. Na prvním místě jim mají dělat radost,“ vysvětluje Petr Tschakert, ředitel Institutu bytového designu, který vystudoval dějiny umění, a tak bývá často žádán o radu, do kterého umělce „investovat“.

Trend pro rok 2022 z nabídky značky Desenio

Na trhu najdete fotografie (plakáty) za desítky či stovky korun, ale také velkoformátové fotografie za desítky tisíc tištěné speciálními technologiemi, které je chrání i před vlivem UV záření a zaručují životnost v desítkách let.

Kdo však rád mění dekorace v interiéru třeba s ohledem na módní trendy nebo dokonce roční období (to je typické například v Japonsku), má spoustu možností a nemusí se ani bát vysokých pořizovacích nákladů.

Třeba značka Desenio inspirovaná skandinávským stylem nabízí bohatou škálu témat i velikostí, ceny se přitom pohybují v řádu stokorun. „V Desenio pracujeme s metodikami předpovídání trendů, snažíme se pochopit směřování interiérového designu, a vytvářet tak kolekce, které budou odrážet styl a trendy v interiérech našich zákazníků,“ říká Annica Wallin, exekutivní ředitelka Desenia.

Plakáty se vyrábějí ve Švédsku a tisknou se na papír odolný vůči stárnutí. S produkty se lze samozřejmě potkat opět v řadě domácností.

Trochu jiný případ

Koncem loňského roku se v Praze otevřela galerie Yellow Korner, která vznikla díky nápadu dvou přátel, Alexandra de Metze a Paula-Antoina Briata, vášnivých fotografů už od dětství. První galerii otevřeli v roce 2006 ve Francii, dnes funguje ve 130 zemích. Motivací zakladatelů bylo udělat fotografické umění dostupnější všem zájemcům. Galerie Yellow Korner nabízejí po celém světě kolem pěti tisíc nejrůznějších snímků a stále se doplňují, protože mnohé fotografie rychle mizí a nelze je tisknout znovu, jejich počet je jasně daný.

Fotografie Ruslana Bolgova patří celosvětově k nejžádanějším.

Fotografie se liší nejen autory, mezi něž patří i světově známá jména, ale také tím, o jak velkou limitovanou edici jde (někdy se vyrobí pouze pět kusů pro celý svět, jindy deset nebo padesát), ale také formátem. Počet kopií i formát jsou dány souhlasem fotografa, který může třeba povolit pouze jeden formát. Zvolit lze však typ rámu, mat či lesk. Všechny fotografie se tisknou v laboratořích speciální nedigitální technikou, díky tomu je zachována nejvyšší možná kvalita samotných děl. Každý snímek je očíslovaný a patří k němu certifikát autenticity.

„Kvalita tisku zaručuje ´životnost´ fotografie na desítky let, proto už dnes nabízíme tento tisk i těm, kteří si donesou vlastní podklady,“ upozorňuje na novinku Miroslav Konarovský z pražské pobočky galerie Yellow Korner.

Galerie Yellow Korner nabízí fotografie nejlepších světových fotografů.

Návštěvníci si mohou prohlédnout například díla francouzského fotografa Laurenta Baheuxe, zaměřující se na černobílé fotografie zvířat. S podobným tématem, ale úplně jiným stylem, se představil Pedro Jacques Krebs z Peru, který za své snímky především amazonských zvířat získal mnohá ocenění, naposledy například prestižní International Photography Award (IPA) v kategorii Nature/Wildlife.

Z Francie pochází i další známý fotograf Ludwig Fabre, který ve svých dílech naopak zachycuje atmosféru velkých, převážně amerických měst, například New Yorku či Los Angeles. Cílem pražské pobočky je nabízet i díla českých fotografů.

Kvalitní tisk nabízí i Pictoart, který vznikl v roce 2012 jako projekt fotografa, který nebyl spokojen se službami v oblasti fotografického tisku na trhu.

Typický postoj Freddie Mercuryho navždy zachytila jedna z fotografií.

I zde nabízejí celou řadu známých umělců v limitovaných sériích, ale mohou zde přes online systém nabízet a prodávat své autorské fotografie jak profesionální, tak amatérští fotografové. Další nabízenou službou je digitalizace originálních uměleckých děl, která zaručuje vysokou věrnost barev a ostrost originálu.

Tisk fotografií nabízí Pictoart ve třech kvalitách, Classic, Gallery až po nejvyšší Collector, u něhož je kvalita testována až na 100 let životnosti, zatímco Classic na 20 let. V případě Collectoru se totiž používají papíry a plátna vysoké gramáže 400g/m2 a jsou lakována ochranným lakem.

Patříte spíš mezi sběratele fotografií, například známých osobností, kde cena může časem (možná) ještě stoupat? Pak lze zkusit různé galerie, třeba Antik Praha, kde například za originální fotografii Nataši Gollové s věnováním zaplatíte 13 tisíc.