Dům patří světově uznávanému tureckému výtvarníkovi, umělci a režisérovi...

Dům patří světově uznávanému tureckému výtvarníkovi, umělci a režisérovi Kutlugu Atamanovi. | foto: Erginoglu & Calislar

Ve světě postrádal klid a bezpečí. Vrátil se domů a postavil si dům snů

  • 32
Světově uznávaný turecký výtvarník, umělec a režisér Kutlug Ataman se narodil v Istanbulu a pracoval po celém světě. Nakonec se vrátil zpět na půdu, která jeho rodině patří odjakživa a nechal si zde postavit vysněné tvůrčí hnízdo.

Daleko od moře a hlavních turistických center, v turecké provincii Erzincan, ležící ve východní Anatolii, si nechal postavit od istanbulské architektonické kanceláře Erginoglu & Calislar tvůrčí hnízdo.

Splňte si svůj sen o bydlení

Exteriér podléhá aktuálnímu světovému trendu syrových skandinávských dřevostaveb, které majiteli ve světě učarovaly, interiér ale vrací zpátky k rodinným památkám a turecké historii. 

Od architektů Hasana Calislara a Zeynepo Sankaynagiové, kteří projekt vedli, žádal Ataman jen dvě věci, kterých se mu při životě ve světě nedostává: absolutní klid a bezpečnost.

Dřevostavba je proto situována na rozlehlých pozemcích s výhledem na majestátní pohoří Munzur tak, aby uchovávala před domy v sousedství diskrétní soukromí.

Vila se skládá ze dvou samostatných jednotek: menší je určená jako pobytový ateliér pro zájemce z řad Atamanových přátel a známých. Mohou přijet, čerpat uprostřed panenské přírody inspiraci a věnovat se dlouhodobé práci na vlastních projektech. V druhé větší části Ataman bydlí.  

Hledisko bezpečné a kvalitní stavby bylo druhou nejdůležitější položkou. Oblast je neblaze proslulá častými a silnými zemětřeseními. Poslední velké a ničivé chvění země zaskočilo obyvatele provincie před čtvrtstoletím, předtím v roce 1939.

Na první pohled subtilní konstrukce vily je vytvořena jako velmi pevný celek, který by měl vydržet mnohé. Konstrukce domu byla sestavena a testována v továrně, mimo pozemek a až následně na parcele smontována.

Výrazné ocelové konstrukční prvky architekti využili i v interiéru. Ponechali je zcela odkryté, prostory slouží k ukládání a vystavování věcí a jejich jasná viditelnost má obyvatele domu ubezpečit, že je o jejich bezpečné bydlení dobře postaráno.

Vila o celkové rozloze 468 metrů čtverečních se stavěla necelé dva roky. Kvůli sněhu a nepřízni počasí je vchod do domu situován do středu stavby, obklopené kolem dokola palubou dřevěné terasy.

Přízemí hlavní části domu patří velkoryse pojaté obytné zóně se všemi hlavními funkcemi: kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. Mezipatro s galerií s posezením pokračuje do soukromé části domu, kde je koupelna a dvě samostatné ložnice. Technické zázemí domu včetně prádelny je v přízemí.

Konstrukce domu byla sestavena a testována v továrně, mimo pozemek a až následně na parcele smontována. Výrazné ocelové konstrukční prvky architekti využili i v interiéru.

Bohémská povaha majitele je v domě jasně znát na každém kroku. Neotřelé kombinace materiálů nemusí být stravitelné pro každého: dřevotříska ladí s chladnou velkoformátovou dlažbou a lesklým nerezem kuchyňské linky, vana je obložená masivním dřevem a celý dům zdobí nezanedbatelné množství tradičních textilií. Majitel vzdává výběrem nábytku a dekorací hold jak světovým designérským ikonám, tak bohaté minulosti vlastní rodiny.

V jídelně se například skví osmička ikonických drátěných židlí Wire chair od slavného designérského páru Charlese a Ray Eamesových, kterým se pro kombinaci čalounění na sedáku a opěradle přezdívá „bikiny“, středobodem celého obytného prostoru je luxusní levitující krb Focus od designéra Dominique Imberta.

Stěny zdobí nejen velkoformátové fotografie z vlastní tvorby, ale také schodištní galerie rodinných černobílých portrétů a na stropě moderní stavby je vystavená rozeta a dřevěné stropní obložky, které se dochovaly jako památky z bývalé rodinné vily.

Recyklace se podepsala i na podobě velké sedací soupravy, která je čalouněná nejrůznějšími druhy látek. Na zemi leží vzácné perské koberce, které taktéž pocházejí z rodinného dědictví, stejně jako malované truhly nebo keramické vázy.

, pro iDNES.cz
Témata: Umělec