Panský dvůr v pražské Troji bude sloužit k bydlení. Nejzajímavější částí areálu...

Panský dvůr v pražské Troji bude sloužit k bydlení. Nejzajímavější částí areálu je budova, která je současně luxusním bytem 11+kk. | foto: Chateau Troja Residence

Nejzajímavější byt na trhu je 11+kk v Troji. Původně to byla ruina

  • 17
Panský dvůr v pražské Troji byla ruina barokní zemědělské usedlosti, která dlouhá léta hyzdila okolí Trojského zámku. Její devastaci pak završily povodně v roce 2002. Dnes ale konečně ožívá a nabízí luxusní bydlení.

Rozpadlý areál získala developerská společnost Coast Capital Partners a rozhodla se jej zachránit. Vznikl projekt Chateau Troja Residence, který nabízí luxusní bydlení v pěti zrekonstruovaných barokních budovách i sedmi novostavbách. K dispozici je celkem 63 bytů o dispozicích 1+kk až 6+kk, dva ateliéry a pět penthousů. Součástí je i rustikální pobytová zahrada. 

Nejzajímavější částí areálu je budova, která původně sloužila jako dům správce Trojského zámku. Historický klasicistní dům je plně zrekonstruovaný a lze si jej pořídit jako penthouse o dispozici 11+kk a výměře dosahující téměř 500 metrů čtverečních. 

K dispozici je celkem 63 bytů o dispozicích 1+kk až 6+kk, dva ateliéry a pět penthousů.

Jde o poměrně netypický penthouse – byt, který je samostatnou vilkou a historickým klasicistním zámečkem v jednom. Součástí podsklepené třípatrové budovy označené jako A je historický sklep, který je možné využít například jako luxusní lázně. Samozřejmostí je soukromá garáž až pro tři automobily, vlastní výtah, privátní pavlač a terasa. 

Kromě exkluzivní vily A jsou k dispozici ještě čtyři luxusní penthousy. Některé jsou v historických zrekonstruovaných palácích, jiné v novostavbách, které projekt doplňují.

Rekonstrukce historických objektů se přitom potýkala s mnoha technickými problémy. „Rekonstrukce byla skutečnou výzvou. Základy rekonstruovaných budov jsme podchytili metodou tryskové injektáže a na žádost památkářů jsme provedli sanaci klenutých stropů tradiční metodou za použití ocelových táhel. Vybudovali i železobetonové korunní římsy, které mimo estetické funkce plní zároveň i funkci ztužujícího věnce a překladů nad okny,“ řekl Jaromír Hotovec, vedoucí projektu divize 6 Metrostavu. 

Rekonstrukce zahrnovala i velké množství restaurátorských prací, které obnovily původní kamenické prvky na portálech dveří a ostění oken. Bylo třeba také vyzdít některé původní konstrukce vjezdové brány, část nosných stěn a některé klenby za použití původního zdícího materiálu

„Nejstarší budovu areálu – historické stáje bylo nezbytné doslova kámen po kameni rozebrat, každou cihlu pečlivě označit a následně znovu postavit přesně tam, kde stála posledních čtyři sta let,“ popsala rekonstrukci hlavní architektka projektu Jana Mastíková z ateliéru Loxia.

Vznikl projekt Chateau Troja Residence, který nabízí luxusní bydlení v...

Areál je uzavřený a veřejně přístupný bude jen z části v okolí budoucí restaurace nebo kavárny. Autorem venkovních úprav a zahrady je zahradní architekt Ferdinand Leffler.

„Naše zahrady jsou budovány v místě, které v minulosti sloužilo jako zázemí a jízdárny pro Trojský zámek. Nesnažili jsme se tedy ve vazbě na zámecké ornamentální půdorysy budovat okázalé zámecké formální výsadby, ale spíše naopak jsme se odkazovali na sympatické kombinace lokálních až rurálních rostlin, které bychom v 17. století nalezli okolo maštalí. Jsou to kombinace rostlin, které jsou shodou okolností dnes velmi oblíbené, a navíc nejméně náročné na zálivku a údržbu,“ řekl Leffer.