Legendární pevnosti v Česku i ve světě. Čím se proslavily?

  • 11
Naše obydlí se v době koronavirové proměnila v soukromé pevnosti, v zájmu zdraví vycházíme ven jen v nejnutnějších případech a s rouškami. Podívejte se na skutečné světové pevnosti. Čím se proslavily, zjišťoval sobotní Magazín Víkend DNES.

1. Petropavlovská pevnost, Rusko

Petropavlovská pevnost, Rusko

Petropavlovskaja kreposť, to býval jeden z klíčových pojmů školní výuky u nás před rokem 1989. Pamatujete? Známá petrohradská (tehdy vlastně leningradská) stavba, založená roku 1703 na Zaječím ostrově v ústí řeky Něvy carem Petrem Velikým, měla sehrát zásadní roli v nástupu bolševiků k moci v roce 1917 – právě nad ní se čekalo startovní světlo k útoku na Zimní palác. V mlze prý nebylo vidět, a tak vše nakonec odpálil slepý výstřel z Aurory.

2. Masada, Izrael

Masada, Izrael

Na jihu židovského státu stojí na skalním útesu v Judské poušti legendární pevnost krále Heroda Velikého z 1. století před naším letopočtem. Za první židovské války v roce 73 našeho letopočtu proslula coby poslední bašta židovského odporu proti Římanům. 

Navzdory odříznutému zásobování se posádka pevnosti udržela několik let. Těsně před dobytím tisícovka obyvatel pevnost vypálila a poté spáchala hromadnou sebevraždu. Přežily pouze dvě ženy a pět dětí.

3. Alcatraz, USA

Alcatraz, USA

Nejslavnější americký žalář, z něhož je dnes už jen turistická atrakce, původně sloužil coby vojenská pevnost. 

Na ostrově v sanfranciském zálivu vyrostla pevnost v období zlaté horečky v polovině 19. století, kdy se San Francisco zařadilo mezi nejbohatší světová sídla. Pevnost byla vybavena 111 kanony.

Poté se proměnila ve vojenskou věznici, později tam skončili za mřížemi legendární lotři jako Al Capone.

Skalnatý ostrov leží dva kilometry od pobřeží a jeho rozloha je devět hektarů. Ostrov objevil námořní důstojník Juan Manuel de Ayala, když v roce 1775 jako první Evropan na ostrově přistál. 

Jméno ostrova vzniklo z původního španělského názvu Isla de los Alcatraces (ostrov terejů – mořských ptáků)

V současnosti je ostrov Alcatraz významnou historickou památkou a velmi navštěvovanou turistickou atrakcí. Kromě samotné bývalé věznice se zde nachází též zbytky původního vojenského opevnění a nejdéle fungující maják na západním pobřeží USA. 

4. Gibraltar, Velká Británie

Gibraltar, Velká Británie

Přes tuhle 425 metrů vysokou skálu na pomezí Atlantiku a Středozemního moře se dějiny valily mnohokrát. Britské zámořské území v nejjižnějším cípu Španělska nejprve obsadili Arabové (711), pak je dobyli Španělé (1309), znovu Arabové (1333), potom zase Španělé (1462) a nakonec Britové (1704), kteří tamější pevnost s přilehlým městem udrželi až do současnosti. V mnohasetleté historii čelily různé posádky Gibraltaru celkem čtrnácti obléháním.

5. Lovrijenac, Chorvatsko

Lovrijenac, Chorvatsko

„Dubrovnický Gibraltar“, trůnící na skále 37 metrů nad hladinou moře, je dost možná nejrychleji zbudovanou pevností světa. Dubrovničtí ji vystavěli na obranu před Benátčany za pouhé tři měsíce. 

Ale vůbec to neznamená, že by se během stavby šidilo, zdi mají sílu až 12 metrů. Bránu do pevnosti zdobí odhodlaný nápis „Svobodu si nelze koupit ani za všechno zlato světa“. Dnes se tady hrává letní divadlo, hitem je Shakespearův Hamlet.

6. Terezín, Česká republika

Terezín, Česká republika

Ačkoli Terezín neblaze proslul coby nacistický lágr za druhé světové války (a za první světové války zde byl vězněn následníkův atentátník Gavrilo Princip), pevnost vznikla už o 150 let dřív, na sklonku 19. století, coby součást zabezpečení severní hranice habsburské monarchie proti Prusku. 

Terezín, pojmenovaný po Marii Terezii, je řazen mezi nejdokonalejší pevnosti světa, k obraně využíval desítky kilometrů podzemních chodeb a také vodu.

7. If, Francie

If, Francie

Alexandre Dumas proslavil pevnost na ostrově poblíž Marseille díky románu Hrabě Monte Christo. Kdeže to trpěl literární hrdina Edmond Dantes? 

Pevnost vznikla roku 1531 původně na obranu města, ale její vojenský význam se ukázal být podružný, a tak byla po pár desítkách let přeměněna na vězení s pověstnými děsivými kobkami bez oken.

8. Maunsellovy pevnosti, Velká Británie

Maunsellovy pevnosti, Velká Británie

Konstrukce, připomínající ropné plošiny, vyrostly v moři za druhé světové války na obranu Anglie proti nacistům. Jméno dostaly po svém staviteli. Na sedmi místech podél východního pobřeží Anglie jejich posádky ničily nepřátelské letouny a rakety. 

Pevnosti byly opuštěny v 50. letech, na severní plošině Rough Sands je sídlo jakéhosi samozvaného „mořského knížectví“, jižní věže Red Sands (na snímku) vyhledávají milovníci tzv. urban exploringu.

9. Jefferson, USA

Jefferson, USA

Na opačném konci Ameriky než legendární Alcatraz vznikla přibližně ve stejné době floridská pevnost Jefferson. Stavba je to ohromně fotogenická – jak díky poloze, tak zásluhou 16 milionů použitých cihel, což z ní činí největší americkou budovu svého druhu. 

Přitom nikdy nebyla dokončena, takže těch cihel mohlo být spotřebováno ještě daleko víc. Sloužila jako vězení, karanténa nebo zásobovací základna námořnictva.

10. Boyard, Francie

Boyard, Francie

Kdo by neznal hymnickou znělku populární televizní show? Možná leckomu z vás vyzváněla či dodnes vyzvání v mobilu. Pevnost Boyard se v moři u západního pobřeží Francie mezi ostrovy Aix a Oléron začala stavět za vlády Napoleona, dokončena byla v roce 1857. 

Posádku tvořilo 250 vojáků, sloužila též jako vězení, ale nejvíc ji proslavila televize, když v ní od roku 1990 začala natáčet dobrodružnou soutěžní sérii.

11. Suomenlinna, Finsko

Suomenlinna, Finsko

Rozsáhlá pevnost rozprostřená na vícero ostrovech u vjezdu do helsinského přístavu vznikla v půli 18. století původně jako obrana kdysi daleko rozsáhlejšího Švédského království proti baltskému vlivu Petra Velikého, zakladatele Petrohradu. 

Suomenlinna, zahrnující 200 budov a šest kilometrů hradeb, v dějinách postupně sloužila k obraně tří států: Švédska, Ruska a Finska. Dnes je památkou ze seznamu světového dědictví UNESCO.