Stěhování bude s naším manuálem hračka. Klíčem je správný postup

  1:00aktualizováno  1:00
Stěhování a vše s ním spojené patří na seznam 43 zátěžových situací, v nichž člověk reaguje tak stresově, že může potřebovat pomoc psychologa. Přesun domova z místa na místo lze však pojmout i tak, abyste na něj vzpomínali bez hrůzou oroseného čela.

Všichni kamarádi nebývají stejně šikovní a na rozdíl od profesionální stěhovací firmy. | foto: Profimedia.cz

Když nás odstěhují kamarádi, zaplatíme nejvýš pár piv v hospůdce. Tato příjemná představa však odpovídá leda tak stěhování spartánsky zařízené studentské garsonky.

Všichni kamarádi nebývají stejně šikovní a na rozdíl od profesionální stěhovací firmy, která je pojištěna, jim nelze vystavit účet za rozbité a zničené věci. Proto se rozhodně vyplatí nechat jakýkoli větší přesun rozměrnějšího a hlavně cennějšího nábytku odborníkům. Ceny za jejich služby se však můžou dost výrazně lišit.

Přestože se v inzerátech a na internetových stránkách stěhovacích firem většinou dozvíte orientační údaje, nemusejí konečnému zúčtování odpovídat. Je to dáno řadou faktorů, od ujetých kilometrů přes aktuální cenu benzinu po velikost zvoleného vozidla a počet členů jeho posádky.

Připlatíte si jak za patra (s výtahem i bez), výrazně těžké předměty, jako jsou klavír, rozměrný starožitný příborník nebo trezor, tak za neobvyklé časové nároky - stěhování o víkendu nebo večer. Rámcový odhad lze spočítat podle velikosti bytu.

Třeba 2+1, jehož vybavení pojalo 25 krabic, a k tomu 12 kusů nábytku, to vše z prvního patra do prvního patra v jednom městě, představuje jednu jízdu nákladního auta a dva pracovníky stěhovací firmy. Taková akce vyjde asi na
5 tisíc korun.

Cena za pohodlí

Při volbě stěhovací firmy se vyplatí dát buď na doporučení známých, nebo jich obvolat několik a zjistit konkrétní podmínky. Firmy nabízejí různé bonusy, třeba zapůjčení přepravek zdarma. Jiné mají v nabídce i úklidové a malířské práce, což celý manévr výrazně zjednoduší.

Muži zemřeli při stěhování

Zřítilo se na ně kovové zábradlí

Tragédie se odehrála v luxusní čtvrti Knightsbridge v západní části Londýna 21. listopadu. Dva muži ten den stěhovali pohovku, když se na ně zřítilo železné zábradlí klasického domu z tradičních červených cihel na adrese Cadogan Square. Dva muži zemřeli a dalších šest bylo zraněno.

Existují i drobnější služby navíc, na které se vyplatí zeptat. Kdo nechce ztrácet čas a nervy sháněním dlouhodobě osvědčených krabic od banánů, může si nechat od stěhovací firmy přivézt nebo u nich vyzvednout speciální krabice (někdy jsou zadarmo, jindy za 30 - 40 korun/ks).

Ve vybavení stěhováků by sice automaticky měly být i deky, lepicí páska a dostatek smršťovací i bublinkové fólie, přesto se s nimi raději domluvte předem nebo raději mějte nějaké v zásobě.

Za příplatek, byť nikoli malý, si pak můžete třeba nechat obalit starožitný nábytek zvlášť důkladně, zabalit také osobní věci nebo přestěhovat knihovnu tak, aby v konečné fázi každá kniha ,přistála‘ v polici opět na svém místě.

Nečekané překážky

„S manželem jsme věděli, že stěhovat se po dvaceti pěti letech nebude nic snadného, ale i tak jsme to málem podcenili,“ připouští Petra Mrázková, která nedávno vyměnila byt na jednom konci Prahy za jiný, vzdálený téměř dvacet kilometrů.

„Naštěstí mi šéf stěhováků nabídl, že se na oba byty nejdřív přijede podívat. Manželovi to připadalo zbytečné, ale vyplatilo se nám to. Čekalo nás totiž několik překvapení. Přestože nový byt byl také 3+1 a měl téměř stejnou plochu jako ten původní, ukázalo se, že ve skutečnosti potřebujeme věci vměstnat do mnohem menšího prostoru.“

Zradou v novém bytě totiž byly nejen nižší stropy a absence chytře vybudovaného podhledu v předsíni předchozího bytu, kam Mrázkovi ukládali sezonní věci a kufry, ale i podstatně skromnější skladovací prostory. Citelně se projevila chybějící spíž i samostatná ,botárna‘.

„Zjistili jsme, že některé kusy nábytku do nového bytu nijak nevměstnáme a šatní skříň neprojde dveřmi do ložnice. Museli jsme koupit vestavěné skříně do ložnice a stěhovací parta je rovnou během stěhování smontovala. Dohodli jsme se s nimi předem i na tom, že nákladním autem odvezou do sběrného dvora věci, které se nám do bytu už nevejdou. Nábytek se navíc musel ve sběrném dvoře rozsekat na kusy, na což my s manželem nemáme sílu.“

Čas má doslova cenu zlata

Pamatujte také na to, že potřebujete dostatek času na přípravu. Jen málokdo si může dovolit vzít delší dovolenou, a tak se doporučuje ode dne D (tj. dne přesunu) odečíst měsíc - a tento den v kalendáři zvýraznit.

Je to nejlepší chvíle, kdy začít s prvními přípravami. Tedy vybrat firmu a zajistit si u ní včas termín, zejména, když se, jako většina lidí, hodláte stěhovat v prosinci nebo červenci, případně poslední týden v kterémkoli měsíci.

Zvažte, co s vámi půjde životem dál, a čeho se chcete zbavit. Obvolejte příbuzné a kamarády, jestli by se jim nehodily některé kusy nábytku či vybavení, tedy jsou-li v dobrém stavu. Pokud se rozhodnete balit sami, nechte si týden předem přivézt přepravky a krabice, nakupte pytle a začněte.

V hlavní roli tlustý fix

Klasické pořekadlo: Dvakrát měř, jednou řež platí při skládání věcí do krabic a pytlů dvojnásob. Je nesmírně důležité všechny krabice pečlivě popsat silnými lihovými fixy, ideálně různých barev, a hlavně z několika stran.

Počítejte s tím, že jakmile věci přesunete do krabic, obsah bytu nabobtná, plocha však nikoli. Je tedy třeba rozmístit a vršit naplněné krabice tak, abyste se v bytě mohli i nadále pohybovat. Důležitý je i způsob, jak je plnit.

Klíčem je správný postup

Vyplatí se:

  • Rozvrhnout si správně čas.
  • Delegovat některé úkoly na ostatní členy rodiny, pomocníky nebo na stěhovací firmu.
  • Předem vytipovat největší možné problémy.
  • Příliš těžké úkoly rozdělit na několik menších, které lze řešit postupně.
  • Nenechat se pokud možno vmanipulovat do časové tísně.
  • Mít v záloze jedno krizové řešení (například dočasně najatý osobní sklad).

„Naše firma nabízí zdarma zapůjčení plastových přepravek, papírové krabice o rozměru 60 × 40 × 30 cm u nás stojí 30 korun. Většina zákazníků už přišla na to, že to je nejšikovnější kombinace, jak vše pohodlně sbalit. Nesmějí ovšem dělat dvě chyby, které nám komplikují a zpomalují práci. Přepravky totiž přeplňují, takže na nich vznikají jakési čepice a my je nemůžeme skládat na sebe, a papírové krabice naopak nezaplňují zcela, takže ty se pak kroutí a bortí. Pokud však naši klienti zabalí chytře, diví se, že stěhování šlo mnohem rychleji, než vůbec čekali,“ říká Jiří Čtvrtečka, který svou stěhovací firmu provozuje v Praze už 25 let.

Firmy můžou dodat i speciální šatní boxy s tyčí na ramínka, takže si je do nových (nebo přestěhovaných) skříní jen převěsíte. Vyjdou ovšem každý kolem 200 korun, takže levnější je dát oblečení do pevných pytlů, které mívají objem až 120 litrů.

Úplně na závěr si potom sbalte věci do tašky nebo kufru, jako byste se chystali někam na víkend. Pár kusů čistého prádla, kosmetika, léky, brýle, elektronika. Ušetří vám to nervy i čas - a obojí budete po stěhování určitě potřebovat.

Těžké loučení

Knihy dnes patří mezi nejčastější předměty, které je nutné při stěhování oželet. Zažil to i Martin Dohnálek, když se kvůli zaměstnání rozhodl přestěhovat z rodného domu rodičů do garsonky v poměrně vzdálené Plzni.

Postupoval racionálně: „Nejprve jsem zabalil svoji sbírku komiksů, pak jsem vyřadil knihy, které mám na čtečce, a slušným kapesným inspiroval mladší sestru, aby mi v on-line katalogu veřejné knihovny ověřila, které další moje knihy jsou tam k dispozici, a těch jsem se bez milosti zbavil. Stejně bych se k nim už v životě asi nevrátil, ale takhle to bolelo méně. Zůstalo mi několik odborných titulů a cizojazyčných knih, dohromady jen čtyři krabice. A čtyři byly jen proto, že jsem od stěhováků dostal tip plnit je knihami jen do poloviny a nahoru dát oblečení. Lépe se totiž manipuluje s lehčími krabicemi, a nevadí, že jich je jednou tolik. To cenu stěhování neovlivnilo.“

Právě loučení s osobními věcmi, které se často do menšího bytu už nevejdou, bývá nejtěžší, tím spíš, tlačí-li vás čas. Řešením, a to třeba jen dočasným, může být pronájem malého skladu u specializované firmy. V nabídce jsou různě velké sklady, a to už od 0,5 m². Naopak ten největší, který má přibližně 20 m², už pojme i zařízení bytu 3+1.

Záleží jen na tom, zda potřebujete uskladnit nábytek, spotřebiče nebo jen krabice s vaší milovanou sbírkou. Nájem lze sjednat třeba jen na měsíc a například u firmy Less Mess Storage zaplatíte nyní za sklad v Praze 6 o velikosti 3,5 m² měsíčně 2 500 korun včetně nájemného, služeb a pojištění.

Nejmenší minibox o objemu 1 m³, ten často využívají studenti, kteří opouštějí na dobu prázdnin svou kolej, vyjde na 720 korun měsíčně. Je dobré se však informovat o konkrétní situaci v různých pobočkách (například v Praze jsou tři), protože jejich cena se může lišit.

Autoři:

Nejčtenější

Nový rohový dům na Václavském náměstí změnil název, emoce zůstaly

Výběrové řízení na stavbu domu vyhrála pražská pobočka architektonické...

Dům, který se od loňského roku staví na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v centru Prahy, ponese název The...

Pro sebe a manželku postavil dům. Na focení si přizval svůdné krásky

Elegantní řadovou novostavbu si postavil pro sebe a svou manželku brazilský...

Elegantní řadovou novostavbu si postavil pro sebe a svou manželku brazilský architekt Carlos Café v hlavním městě...

Jednoduchý dům pro pětičlennou rodinu byl skvělou volbou. Zjistěte proč

Šikovně řešenou terasou se povedlo opticky zakrýt stávající studnu, která...

Iva a Jaroslav si postavili dobře řešený rodinný dům, který na sebe nestrhává pozornost. Odpovídá přesně jejich...

Rekonstrukce bytu po letech pronájmu byla nutná. Výsledek vás nadchne

Probouráním příček a sjednocením podlahové krytiny vznikl velký světlý prostor...

Po několikaletém pronajímání majitelé uznali, že nastal čas pro využívání bytu pro vlastní potřeby. Aby tomu tak mohlo...

Architektonické studio Chybík+Krištof je nejlepší na světě

Český pavilon Expo 2015 v Miláně

Ocenění Design Vanguard 2019, určené pro nejlepší mladé architekty, si letos od amerického měsíčníku Architectural...

Další z rubriky

Jak zařídit miniaturní byt? IKEA hledala řešení u domácností v Asii

Nová řada nábytku Rognan je určena do místností s plochou 10 m2. Celá sestava...

Byty se zmenšují, jejich ceny stoupají. A přibývá single domácností, kterým malý prostor tolik nevadí. Podle Eurostatu...

Byt na Barrandově má krásný výhled, bělenou podlahu a stěrky na stěnách

Byt s výhledem na Vltavu a s velkou zahradou ve svahu na Barrandovské skále si...

Byt s krásným výhledem na Prahu a s velkou zahradou ve svahu na Barrandovské skále si majitelé přáli zařídit v městském...

Superluxusní ranč zakladatele Discovery je na prodej za 6,5 miliardy korun

Zakladatel televizního kanálu Discovery Channel John Hendricks nabídl svůj...

Zakladatel televizního kanálu Discovery Channel John Hendricks nabídl svůj rozlehlý ranč opět k prodeji. Původně za...

Najdete na iDNES.cz