Splnili si sen o novém domě se zahradou. Bydlí se jim skutečně krásně

  1:00aktualizováno  1:00
Rostislav a Vlasta bydleli v bytě a plánovali si postavit moderní montovaný dům. Po dlouhém hledání našli vhodný stavební pozemek, na kterém si nakonec postavili masivní dřevostavbu navrženou na Slovensku.

Zastavěná plocha masivní dřevostavby je 110 metrů čtverečních. | foto: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz

„Hledání pozemku se nám příliš nedařilo,“ popisuje Rostislav. Buď na něm byla nějaká ekologická zátěž, vedení vysokého napětí, nebo, s klesající vzdáleností od krajského města, byla překážkou vyšší cena. Sem jsme se původně přijeli podívat na dřevostavbu, která se tu prodávala.“ Ta svého majitele mezitím našla, ale protože štěstí stálo v té době na jejich straně, ukázalo se, že jsou zde volné stavební parcely.

Fotogalerie

Ovšem stále byla ve hře moderní montovaná dřevostavba. Nakonec se všechny snahy v tomto směru ukázaly jako boj s větrnými mlýny. V procesu hledání, následných očekávání a nevyhnutelných zklamání si nakonec uvědomili, že chtějí dům, v němž je více cítit dřevo.

Firmu, která masivní dřevostavbu postavila, našli na internetu. „Její majitel začal z toho nejlepšího konce,“ vypráví Rostislav. „Vzal nás na návštěvu rozestavěných i hotových domů, jeli jsme dokonce i na Slovensko. A tam se to zlomilo. Skicu domu s dispozicemi jsme upravili pod vlivem slovenské inspirace a mohly začít práce na studii. Tu jsme několikrát upravovali až k naší spokojenosti, po jejím vyladění jsme se vrhli na vypracování projektové dokumentace.“

V projektu ke stavebnímu povolení bylo použito několik řešení, která chtěl Rostislav realizovat jinak, lépe. „Například v obvodové konstrukci srubových stěn bylo původně navrženo napojení dlouhých stěn v dělicích křížích,“ vysvětluje. „Jenže jakákoli z těch vazeb znamená otvory, netěsnosti, možné problémy, izolace…“

Splňte si svůj sen o bydlení. Najděte si nejvýhodnější hypotéku na trhu ještě dnes.

Takových připomínek měl Rostislav více a vždy se setkal s pochopením. Ale každý vlak jednou dojede do stanice a i zde nastala patová situace – kýžený konsenzus obě strany ne a ne najít, až náhle hrozilo ukončení spolupráce.

„Požadoval jsem jiné uložení izolací do stěn,“ pokračuje Rostislav. „Nakonec se k oboustranné spokojenosti našlo řešení, které dokonce vycházelo výpočtově lépe než původní varianta. Konstrukce domu byla pozměněna a firma se rozhodla, že mou drobnou inovaci bude používat i dále. Na oplátku jsme získali některé lepší materiály oproti projektové dokumentaci.“

Rostislava a Vlastu kraj okouzlil. Šlo jim především o krásné panorama. Později...

Rostislava a Vlastu kraj okouzlil. Šlo jim především o krásné panorama. Později přikoupili i pozemek před domem, aby výhled zůstal zachovaný.

Co bychom udělali jinak

Vlasta: Manžel by stále něco zdokonaloval, ale mně se tu bydlí dobře.

Rostislav: Uměli bychom si představit obvodovou stěnu z lepených profilů, zde jsou z nich pouze stropní trámy, sloupky a konstrukce střechy – vaznice a krovy. Druhá věc, dům měl mít výrazně větší přesah střechy z jižní strany, měl být alespoň o metr delší. Příště bych také zvolil kompletní dodávku od jedné firmy, a to stavbu i instalace. Zde jsem si elektrorozvody a instalatérské práce zajišťoval sám, ale i když to byli prověření řemeslníci, neprobíhalo vše hladce.

Jak se nám bydlí

Vlasta: Já jsem z města a na venkov jsem příliš nechtěla, ale když jsme přijeli sem, tak se mi tu hned líbilo a cítila jsem se tu jako doma.

Rostislav: Mně tu bylo velmi dobře, ale připadal jsem si jako v zimě na horách, líbí se vám tam, ale jednou to skončí a budete se muset vrátit do reality. Byl jsem tu permanentně na dovolené, nebydlel jsem tu. Od začátku, od prvního dne, kdy jsme tu měli zatím jen louku a já ji jezdil zpočátku jen sekat, mi tu bylo dobře. Když jsem si večer unavený sedl na mez a společnost mi dělaly srnky, byla to krása. A srnky a zajíci nám sem chodí dodnes.

Spokojenost s firmou

Rostislav: S dodavatelem byla úžasná spolupráce a dodnes máme příjemné vztahy. Má zkušenosti, velmi dobrý přístup k zákazníkovi a je fér. A raději udělá něco proto, abychom byli spokojeni, i když on z toho v danou chvíli nemá třeba žádný zisk. Kdybychom stavěli znovu, obrátili bychom se opět na něj.

Které místo máme v domě nejraději?

Vlasta: Já mám ráda všechna místa v domě, nedokážu říci, které je nejhezčí. Ať přijdu kamkoli, snad vyjma technické místnosti a garáže, každé místo v domě má pro mě své kouzlo.

Rostislav: Viděla jste divadelní představení Caveman? Tak já mám tu garáž. Muž postaví dům pro manželku. Té patří ložnice, obývák, kuchyně, koupelna, technickou místnost máme napůl, protože slouží i jako ukládací místnost pro zásoby. Ještě, že je tu ta garáž.

Co všechno se upravovalo v projektu

Tepelné mosty
Rostislav:
Bylo fantastické, že majitel firmy byl ochotný poslouchat. Takže v domě máme několik řešení, která nikdy předtím nedělal, až tady. V zásadě se dají shrnout do snahy o maximální eliminaci tepelných mostů

Přiznané konstrukční prvky krovu dodávají prostoru na dynamice. Kamenný...

Přiznané konstrukční prvky krovu dodávají prostoru na dynamice. Kamenný přímotopný panel působí dekorativně a současně vytápí prostor v případě, že více mrzne, nebo když fouká silný vítr.

Topení
Rostislav:
V projektu bylo původně klasické ústřední vytápění, já jsem chtěl od počátku stavby podlahové. Přemýšlel jsem i o elektrických rohožích, ale nenašel jsem reference o životnosti po více než deseti či patnácti letech, rozhodl jsem se tedy nakonec pro vodní topení. A to i přesto, že se nedá rychle regulovat a má větší setrvačnost. Dnes bych však možná našel více odvahy a zvolil elektrické topení, které lze snadněji a pružněji řídit.

Odhlučnění stropu
Rostislav:
Kročejový hluk v dřevostavbě při volbě pohledového stropu nelze zcela odfiltrovat, ale prostorový hluk se podařilo s osloveným odborníkem eliminovat. Položili jsme na sebe devět vrstev různých materiálů, při odhlučnění hraje roli jednak vrstvení a dále je třeba střídat vždy materiály s co nejrozdílnější objemovou hmotností – například dřevitou vatu, těžkou dřevotřískovou desku, kročejovou izolaci a podobně.

Technické ukazatele:

  • Zastavěná plocha: 110 m²
  • Užitná plocha: 225 m²
  • Spodní stavba: betonová základová deska
  • Konstrukční systém: srubová konstrukce z masivních sušených hranolů s dřevěnou izolací a obkladem
  • Ošetření stěn: interiér – transparentní, vodou ředitelný lak, exteriér – olejová lazura
  • Teplo: elektrokotel k ohřevu otopné vody, elektrický ohřívač k ohřevu užitkové vody, krbová kamna, v podkroví kamenné přímotopné desky
  • Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,18 W/m2·K
  • Projekt a realizace: WOOD-LIFE s.r.o.

Další zajímavé sruby a roubenky najdete v aktuálním čísle magazínu sruby&roubenky. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.

Autor:

Nejčtenější

Pořídili si dřevostavbu zateplenou polystyrenem. A jsou nadšeni

Dřevostavba s tepelněizolačními panely z expandovaného polystyrénu zaručila...

Na začátku bylo rozhodnutí mladé rodiny postavit dům podle vlastních představ a vejít se do rozpočtu. Sen o ideálním...

Vodu musíme dovážet. Z bazénu je nádrž na dešťovku, které pomůže terasa

Dům z 90. let stojí ve středních Čechách.

Richard jezdí s rodinou na chalupu ve středních Čechách. Dům z 90. let vyrostl na místě původní chaty. Z doby minulé...

Pořídili si byt v bývalém hotelu Ritz. Zařídili si jej retro nábytkem

K typové lince majitelé pořídili stůl na míru s deskou ze staré tovární...

Petra Kellerová a Přemysl Koudela se do apartmánu bývalého zbraslavského hotelu Ritz zamilovali poté, co v něm na...

Nábytek se vrací ke stylu a kvalitě, zapomeňte na módní trendy

Expozice značky Zanotta vsadila na „světová města“, každému přiřkla jinou...

Největší světová akce zaměřená na design, milánský veletrh Salone del mobile, skončila. Přinesl už 58. ročník převratné...

Největší předností domu je jednoduchost a výhled na pasoucí se skot

Betonové podlahy se skvěle osvědčily v provozu průchozího přízemí a povedlo se...

Mladí manželé z okraje belgického města Dendermonde byli celý život zvyklí žít na dosah přírodě. Když se rozhodli...

Další z rubriky

Mladý pár rekonstruuje secesní vilu, zajímavé prvky se snaží uchovat

Autorský světelný objekt navrhl Vojtěch původně pro výstavu Designblok. Do...

Potkali se a sedli si. Stoletá secesní vilka v České Třebové a mladí partneři, kterým ještě nebylo třicet. Designéři...

Jednoduchý dům si sami navrhli i postavili. Na terasu už finance nezbyly

Nízkoenergetický bungalov stavěl Tomáš svépomocí. Důvodem byl napjatý rozpočet.

Tomáš pro svou rodinu nedávno dostavěl svépomocí nízkoenergetický bungalov. U nového domu nedaleko Zlína plánuje také...

Neskutečný zážitek. Karavany na střeše přitahují hosty jako magnet

Na střeše historického hotelu Grand Daddy v jihoafrickém Kapském Městě stojí...

Na střeše historického hotelu Grand Daddy v jihoafrickém Kapském Městě stojí sedm ikonických amerických karavanů...

Najdete na iDNES.cz