Spojili dva byty a získali neuvěřitelně pohodový prostor s terasami

aktualizováno 
Spojením dvou bytů ve velkoryse koncipovaném developerském projektu se zrodilo ideální bydlení. Dům zasazený do prostředí bohatého na zeleň vše jen umocnila, stejně jako citlivá ruka majitele, architekta Jana Přehnala ze studia JaP Architects. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Obývací pokoj je vybavený skříňkami na míru s otevřenými policemi zhotovenými z dubové dýhy a lakovaných kovových profilů. S ohledem na snadnou údržbu a odolnost zvolili manželé vinylovou podlahu. | foto: Lukáš Hausenblas

Takto by si přál bydlet každý: v klidném prostředí plném zeleně, s výhledem do krásné přírody a deset minut chůze do centra města. A když k tomu máte i velkou, krásně upravenou terasu s pohyblivým stíněním, nemá to prostě chybu.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Nejprve v domě manželé užívali menší byt 2+kk (65 m2) s terasou (16 m2). Později, asi po roce, se jim dílem náhody podařilo odkoupit sousední byt. Poměrně jednoduchým, velmi elegantním spojením vytvořil architekt vzdušný, atraktivní interiér s celkovou výměrou 130 m2 s dvěma prostornými terasami a balkonem.

„Úpravy nepředstavovaly žádné velké stavební zásahy. Měl jsem předjednaný dlouhodobý pronájem části společné chodby. Přistavěním příčky a novými vchodovými dveřmi jsme snadno propojili oba byty, nebylo třeba nic bourat, “ vysvětluje. „Pokud to bude třeba, je možné výhledově oba byty opět s minimálním úsilím oddělit,“ dodává.

Spojení přišlo včas

Dva byty přišly vhod i v čase rekonstrukce. Manželé i s malým miminkem byli přítomni, vždy bydleli v jednom z nich. Perfekcionistický přístup architekta a dobře naplánovaná a zvládnutá návaznost řemeslných prací to umožnila.

Obytný společenský prostor s pracovnou a vlastním sociálním zázemím poskytl původní byt. Intimní část je nyní situovaná v dokoupeném bytě, kde je mimořádně velká ložnice manželů s terasou, dětským pokojem a koupelnou s vanou. Šatna je prakticky umístěná odděleně v chodbě, aby dříve vstávající člověk nerušil spící.

Fotogalerie

V představách o bydlení se manželé dobře shodli, z větší části však žena ponechala výsledek v rukou manžela architekta.

Snažil se docílit vzdušného, prostorného interiéru, který by nijak nenarušil maximální propojení s okolní přírodou, kterému už tak nahrál přístup developera zdařilými prosklenými stěnami na terasu s překrásným výhledem.

Atraktivní minimalismus

Interiér je postavený na minimalistickém základu se střízlivou volbou linií nábytku, barev i přírodních materiálů. Jednoduchý základ pikantně koření atraktivní solitéry v podobě designových ikon: židlí DSR od manželů Eamesových, křesla Diamond Harryho Bertoi či koženého křesla Butterfly.

Do neutrálního základu s bílou, šedou a černou barvou jen s lehkým akcentem vstupují některé výraznější prvky, například drásaná, drážkovaná, mořená nebo speciální technikou zhotovená popraskaná dubová dýha, zlatá či měděná barva a podobně.

Skříň a nízká sestava skříněk v ložnici jsou vyrobeny z bíle mořené a drásané...

Skříň a nízká sestava skříněk v ložnici jsou vyrobeny z bíle mořené a drásané dubové dýhy.

Ještě o poznání jemněji působí ložnice, jejíž základ tvoří bílá barva. K lehkosti celkového vzhledu interiéru přispívají také subtilní kovové konstrukce. Neutrální základ je možné podle potřeby či ročních sezon snadno dekorovat, přidávat vhodné struktury či výraznější barvy. Manželé rádi cestují, svůj interiér doplňují i drobnými vzpomínkovými předměty. Není tu nouze ani o umění, své místo zde našly grafiky Oldřicha Kulhánka i Jiřího Anderleho. Jejich kresebnou techniku Jan Přehnal studoval v období před přijímacími talentovými zkouškami na studia architektury.

Sto let se spotřebiči Electrolux - ceny ve 2. soutěžním kvízu

Nutno zdůraznit, že téměř veškeré vybavení interiéru, včetně sedací soupravy, je zhotoveno na míru podle jeho návrhů. To bylo možné jen díky zkušeným dodavatelům, s nimiž studio JaP Architects dlouhodobě spolupracuje.

Manželé si nový byt pochvalují. Žena oceňuje praktickou kuchyň, jídelnu i terasu s výhledem i pokoj syna, kde s ním tráví hodně času. „Cítím se tu velmi dobře všude, nemám preferované místo.“

Majitele těší mimořádně prostorná ložnice, která vznikla v místě obývacího pokoje připojeného bytu. „Ze všeho nejvíc si ale užíváme společně strávené rodinné chvíle na venkovní terase s krásným výhledem do okolní krajiny se západní orientací, se sklenicí dobrého vína a pochutin z grilu. To, že se tady cítíme každý den jako na dovolené, a hřejivý pocit z dobře odvedené práce je pro nás tou největší satisfakcí,“ říká autor zdařilého interiéru, architekt Jan Přehnal mladší.

Kuchyňská linka ve tvaru L je navržená na míru podle autorského návrhu...

Kuchyňská linka ve tvaru L je navržená na míru podle autorského návrhu architekta Jana Přehnala a vyrobena z matně lakované MDF desky v kombinaci s popraskanou dubovou dýhou. Je vybavena vestavnými spotřebiči značky Siemens.

„Šlo nám o vytvoření vzdušného interiéru, který by vyhovoval našim každodenním potřebám mladé rodiny s dítětem,“ říká autorizovaný architekt Jan Přehnal, který do rodinné firmy JaP Architects nastoupil po prvním ročníku studií na fakultě architektury VUT v Brně.

Dodnes rád přijímá rady a zkušenosti od svého otce, architekta Jana Přehnala staršího, který v oboru působí téměř čtyřicet let. Oba preferují minimalistický základ interiéru doplněný originálními solitérními prvky.

Autor interiéru

Ing. arch. Jan Přehnal ml., studio JaP Architects

Studio JaP Architects se sídlem ve Zlíně tvoří řada kvalifikovaných odborníků a inženýrů ve všech specializovaných oborech. Poskytují komplexní spektrum souvisejících činností a služeb v oblasti navrhování, projektování i zajištění realizace interiérů na klíč. Kladou důraz na špičkové technické zpracování projektů s respektem k životnímu prostředí a dodržování nejnovějších standardů a inovačních postupů.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Autor:
  • Nejčtenější

Záchrana koupelny za 70 tisíc. V ceně proměny je i nová pračka a sušička

Kamila nedávno zdědila po babičce starý dům. Mladá maminka dvou dětí potřebuje zašlé obydlí zásadně proměnit. Nejvíc ji...

Ostuda Karlových Varů je pryč. Rychlá akce nového majitele vše vyřešila

Dlouholetá ostuda Karlových Varů je zapomenuta. Na jejím místě stojí zbrusu nové, moderní a reprezentativní nádraží...

Slavný horolezec bydlí v úžasné roubence z borovicového dřeva

Legendární horolezec Zoltán Demján, který jako první člověk v bývalém Československu zdolal nejvyšší horu světa Mount...

Jiří Bartoška investuje do nemovitostí v Praze desítky milionů korun

Charismatický herec Jiří Bartoška si je moc dobře vědom toho, že nejsou líp uložené peníze než v nemovitostech....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V úžasném bungalovu se cítí jako na dovolené, i díky divoké zahradě

Manželé Brázdilovi si nechali před časem podle návrhu architekta postavit rodinný dům. Milují cestování a také doma v...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Dva roky spal se synem v týpí, pak postavil rodině za Prahou skvělý dům

Mladý pár jezdil za odpočinkem na chatu. Stála kousek za Prahou, v úplném klidu a pěkné krajině. Jenže když přišly...

Majitelé pasivních domů zvou k sobě na návštěvu. Prohlídka je zdarma

Pasivní domy postavené v Česku si s kvalitní a funkční architekturou jednoznačně notují. Podívejte se na šest z nich. A...

V úžasném bungalovu se cítí jako na dovolené, i díky divoké zahradě

Manželé Brázdilovi si nechali před časem podle návrhu architekta postavit rodinný dům. Milují cestování a také doma v...

Architekt celebrit rád stavěl kruhové domy, třeba v podobě UFO

Vize architekta Johna Lautnera, žáka slavného architekta Franka Lloyda Wrighta, se staly nejenom symbolem zlaté éry...

Najdete na iDNES.cz