Útulný byt hledali s manželkou Marcelou dlouho. „Bydlení v domě na předměstí mělo své výhody, ale zjistil jsem, že nejsem až tak komunitní typ, jak jsem si myslel. Navíc jsem jezdil každý den do Prahy do své galerie, a nechával tak v kolonách klidně i hodinu času. Už jen ten pohled, kdy jsem najel na dálnici směrem do Prahy a viděl ten táhnoucí se štrúdl aut, mi na náladě nepřidával,“ svěřil se Richard Bergman.
„Navíc já mám Prahu opravdu hodně rád, jak říkával Kafka, je to matička s drápy,“ směje se Bergman, jenž tíhne k vinohradským činžákům. „Trvalo to poměrně dlouho, ale nakonec se nám to s manželkou podařilo.“
Moderní se snoubí s tradičním
Při návštěvě půdního bytu si nelze nevšimnout Bergmanova smyslu pro detail a zároveň určité neformálnosti, která z domova vyzařuje. Byt je prosvětlený přirozeným světlem, které dovnitř proudí skrze velká střešní okna. Tato okna poskytují nádherný výhled na architekturu Vinohrad, což vytváří příjemný kontrast mezi moderním interiérem a historickým exteriérem.
Richard Bergman tento kontrast umně zachytil i ve výzdobě svého bytu, kde dominuje kombinace moderního designu s vintage prvky.
Ústřední místností celého podkrovního bytu je prostorný obývací pokoj, kde se nachází pohodlná stylová sedací souprava v odstínech hnědé. Nad sedačkami visí moderní lustry, které svým hravým designem osvěžují jinak geometrickou úhlednost obýváku spojeného s kuchyní.
Obrazy jako doplňky
Kuchyň je řešena minimalisticky, a to s důrazem na praktičnost a čistotu stylu. Moderní nábytkové řešení v šedých odstínech skvěle doplňuje zbytek bytu a působí velmi elegantně. Kuchyňský ostrůvek se stal centrálním prvkem prostoru a nabízí skvělé místo jak pro přípravu jídla, tak pro společenské chvíle s přáteli. Praktický je i jídelní kout s nádherným výhledem na vinohradské střechy okolních domů.
Jedním z výrazných uměleckých děl, která Bergman vlastní, je obraz s abstraktními motivy v modrobílé barevné škále od herce Jana Kanyzy. Tento obraz nejenže prostor vizuálně zvětšuje, ale zároveň do bytu vnáší pocit klidu a kreativity, což odráží Bergmanovu uměleckou povahu.
Byt má kromě kuchyně s obývacím pokojem dvě samostatné ložnice, pracovnu a krásnou koupelnu. Té dominuje zrcadlo osvětlené skleněnou plastikou v modrých barvách. Zajímavě plasticky pojatý je cylindr hlavního světla, jehož amébní tvar, vytvořený z matného skla, se do koupelny vyloženě hodí.
Chlapecké poklady ve skříni
Ložnice Richarda Bergmana je pak zhmotněným snem každého knihomola. V policích jsou zde totiž vyskládány stovky zajímavých knížek a nechybí ani poslední, která pánovi bytu vyšla. „Knížka Zlovětří obsahuje osm hororových povídek, a dokonce se jí dostalo audiopodoby, neboť ji načetl svým podmanivým hlasem Jan Kanyza,“ pochlubil se skladatel.
Upír Krejčí má s přítelkyní Lucií nový domov. Je to chata v jižních Čechách |
Co návštěvníka zaujme, jsou drobné modely aut, které jsou zaparkované před hřbety několika knížek. „To nic není, to jsou jen takové drobnosti, opravdové poklady mám u sebe v pracovně,“ říká se smíchem Richard Bergman. A opravdu, v jeho pracovně se kromě počítače, kláves a spousty partitur nachází i prosklená skříň plná chlapeckých snů.
„Staré hračky mají své kouzlo a začal jsem je sbírat asi proto, že mi připomínají mé dětství a mládí,“ svěřil se. V jeho sbírce jsou opravdové skvosty, například model tatry z expedice kolem světa, plechová lokomotiva nebo třeba traktor na klíček.
Z pracovny je hezký výhled francouzským oknem do vnitrobloku a na obzoru se vypíná nedaleký žižkovský vysílač.
Poslední místností je ložnice jeho manželky Marcely. „Je to její hájemství, kde má i pracovní koutek. K pokoji patří i malý balkon, který využíváme hlavně v létě pro příjemné posezení,“ říká a ukazuje na dvě židličky a stoleček. Je patrné, že Richard Bergman a jeho žena vytvořili domov, který nejenže odpovídá jejich životnímu stylu, ale také vyjadřuje jejich hluboký cit pro estetiku a umění.