Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Živý plot od sousedů je již metr na našem pozemku. Kdo ho musí ostříhat?

  1:00
Živý plot od sousedů prorůstá skrz a nejde o pár lístečků. Máme na pozemku metrové větve, které stíní a omezují nás. Soused se k problému staví laxně a dokonce prohlásil, že podle nového občanského zákoníku není jeho povinností plot stříhat, píše Jarka v příspěvku do seriálu Sousedské války.

Čekat na pravomocné rozhodnutí soudu ve věci větví a keřů by bylo poněkud zdlouhavé. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Do našeho rodinného domu jsme se přistěhovali před pěti lety. Tehdy byl sousedův živý plot vzorně zastřižený. Byli jsme rádi, že máme takového vzorného zahradníka. To však bylo naposled, kdy se plotu věnoval. Stromy, které plot tvoří, za tu dobu narostly do dvoumetrové výšky a větve jsou dlouhé i jeden a půl metru. Nejde tedy o žádné drobečky.

Se sousedem se snažíme vyjít po dobrém, nechceme se hádat a mít spory. Jenže větve nám kromě jiného také náš plot ničí a na zahradě máme kvůli listí z nich nastláno. Můžeme vzít nůžky na živý plot a vrhnout se na větve? Nebudeme s tím mít nějaký problém? Nebo máme nějakou možnost, jak souseda k řezu přinutit?

Na dotaz čtenářky odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Jana Obermajerová, Klusák Advokátní Kancelář

Odpověď na dotaz bych rozdělila do dvou řešení. První řešení je praktické: zákon za určitých podmínek umožňuje, aby tazatelka vzala nápravu takzvaně „do vlastních rukou“. Tedy sama si zjednala nápravu nevyhovujícího stavu. Druhá rovina je právní, tedy soudy, advokáti a procesy. Rovinu praktickou vítáme, čekat na pravomocné rozhodnutí soudu ve věci větví a keřů nad pozemkem by bylo poněkud zdlouhavé, ale je to samozřejmě další legitimní cesta obrany.

Rovina praktická: Jde o problematiku, kterou nový občanský zákoník upravuje v ustanoveních § 1016 a 1017. Dle této právní úpravy je vlastník pozemku v případě, že kořeny nebo větve stromu vyrostlého na sousedním pozemku přesahují na jeho pozemek, povinen nejprve požádat souseda, aby kořeny nebo větve odstranil.

Kdo má opravit plot?

Pravidlo pravé ruky už 60 let neplatí.

Kdo je vlastníkem plotu na hranici dvou pozemků? Je možné, že jsem jeho majitelem, i když to v žádném veřejném dokumentu na katastru nemovitostí či ve smlouvě není uvedeno?

1

Jak řešit opravu tohoto plotu, když to soused odmítá a plot je prokazatelně v havarijním stavu? ptá se čtenář Jindřich.

Teprve pokud tak v přiměřené době neučiní, může to učinit sám, a to ve vhodné roční době a šetrným způsobem. Může tak učinit ale pouze tehdy, pokud mu kořeny nebo větve přesahující na jeho pozemek působí škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. V případě, že vlastník pozemku odstraní kořeny a větve stromu vyrostlého na sousedním pozemku, náleží mu také všechny ořezané větve a kořeny.

Pokud ze sousedního pozemku přerůstají na pozemek vlastníka části jiných rostlin než stromů, může je vlastník odstranit šetrným způsobem bez dalších omezení, tedy kdykoli a bez toho, aniž by byl před tím povinen vyzvat souseda k odstranění takových částí jiných rostlin. Odstranění částí jiných rostlin není ani podmíněno tím, že by tyto prorůstající části musely působit vlastníkovi škodu nebo jiné obtíže.

Rovina soudní: Zda se tazatelka může vůči sousedovi domáhat kompletního odstranění plotu, je dotaz poněkud komplikovanější. V § 1017 je sice zakotveno právo vlastníka pozemku, aby odstranil stromy vzrostlé v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a to tehdy, má-li pro to rozumný důvod. Nicméně v případě, že by se jednalo o stromy vysazené před účinností nového občanského zákoníku (tedy před 1.1.2014) jednalo by se zřejmě o retroaktivní účinnost zákona, která není přípustná.

Domáhat ochrany se může tazatelka také u příslušného soudu. Dle § 1013 občanského zákoníku se totiž vlastník pozemku musí zdržet všeho, co působí, že stín (ale také listí, společně lze vše označit jako imise) vniká na pozemek jiného vlastníka v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezuje obvyklé užívání pozemku.

Ochrany proti obtěžování se lze dovolat jen tehdy, jde-li o vnikání imisí nad míru přiměřenou místním poměrům. Je tedy třeba posoudit, zda imise jsou v dané lokalitě přiměřené či nikoli, a to podle místních zvyklostí.

Ochraně proti obtěžování imisemi nad míru přiměřenou se tedy tazatel může domáhat už z této rubriky tolik známou negatorní žalobou, podanou k příslušnému soudu. Je pak ale na sousedovi, jaké opatření zvolí k tomu, aby splnil takovou povinnosti uloženou soudním rozhodnutím. K řízení je příslušný okresní soud, v jehož obvodu se nachází předmětný pozemek.

Jiří Vesecký, RE/MAX Commercial

V tomto případě je třeba rozdělit dva samostatné dotazy. Tím prvním je omezení, které čtenářce vzniká pronikáním živého plotu na její pozemek. Dle nového občanského zákoníku nemůže sousedův živý plot omezovat práva druhého souseda.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Jako první krok bych proto doporučil jednání se sousedem. Stačí vysvětlení, že plot vám způsobuje obtíže a zákon je na vaší straně. Vyzvěte ho k jednání a nápravě stavu. Ale pozor, bude nezbytné dodržet vegetativní období rostlin. Jde o určité období, po které se smí živý plot stříhat.

Pokud by šlo například o habr, pak je tímto obdobím jaro. V jiné období není možné do plotu zasáhnout a prostříhat ho. Pokud se soused nebude mít k nápravě stavu, máte možnost šetrným způsobem zjednat nápravu sama nebo si zavolat specializovanou firmu a náklady pak vymáhat po sousedovi.

K samotnému plotu je pak důležité zjistit, zda živý plot slouží primárně k zakrytí oplocení nebo je využíván jiným způsobem. Pokud ano, tak platí, že minimální odstupová vzdálenost stavby činí dva metry od pozemku.

Je-li tedy skutečná vzdálenost menší, pak by šlo o rozpor se stavebními předpisy. Nicméně takové ustanovení se týká většinou plotů s podezdívkou. Navíc pokud jde o starší nemovitosti, musí se vzít v úvahu, že dřívější předpisy nebyly takto striktní. Je tedy třeba vědět, kdy byl plot postaven a jakého je charakteru. Stavební zákon a hlavně praxe jsou v tomto velmi nejednoznačné. Proto by o tomto sporu měl rozhodnout místní stavební úřad, který posoudí, zda plot není v rozporu s vyhláškou. Pokud by to tak bylo, může úřad nařídit odstranění oplocení, případně odstranění omezení, která brání v plném využívání vašeho pozemku.

V nejhorším případě, pokud všechny ostatní cesty selžou, lze podat i občansko-právní žalobu. To je však složité a zdlouhavé řešení.

Autor:

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

ilustrační snímek

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu...

V paneláku máme štěnice. Táhnou se od souseda, který hromadí věci od popelnic

Ilustrační fotografie deratizace

Bydlím v panelovém domě, kde jsme prozatím všichni žili v relativním klidu. Ale pak se situace...

Špína, zápach a vše zničené. Sousedovi psi řádí i močí po chodbách a nás to ničí

ilustrační snímek

Bydlím v bytovce, kde mají snad všichni nějakého psa. Jeden běhá po chodbách a vše ničí, další močí...

Sbíječky, kladiva a vrtání. Nekonečné rekonstrukce v paneláku nám ničí život

ilustrační snímek

Bydlím v domě s byty v osobním vlastnictví, jsem majitel a neustále trpím nekonečnými opravami....

Sousedka celý den kouří na lodžii. Zápach z cigaret ničí mě i mé dítě

1

Bydlím v panelovém domě a velmi mě trápí sousedka, která ustavičně kouří na lodžii. Mám miminko,...

  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Nejlepší čas na pořízení chalupy či chaty je teď. Co je v Česku na prodej

Chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy slibují soukromí, klid, odpočinek po náročných dnech v práci. Na prodej jsou víkendové nemovitosti na horách i luxusní obydlí například ve středních...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce,...

17. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu Rezidence Sacre Coeur 2 v bezprostřední blízkosti stejnojmenného parku. Stavba...

19. září 2024

Malý horský apartmán má vše potřebné, majitelé se nemusí o nic starat

Ceny apartmánů v horských střediscích jsou takřka stejné jako ceny bytů v Praze. Většina zájemců si proto nepořizuje pro víkendové pobyty či dovolenou zbytečně velký, a tedy drahý apartmán. Je však...

19. září 2024

Sháníte netradiční chatu? Vyvolávací cena protijaderného bunkru je 450 tisíc

Útulně zařízený protijaderný bunkr z padesátých let minulého století se stal netradiční chatou. Stojí v anglickém Wormhillu a prodává se za patnáct tisíc liber, v přepočtu za 450 tisíc korun.

18. září 2024

Dřevostavba slouží jako škola i kulturní centrum obce. I bez zateplení

Dřív zde byl areál bývalé vojenské základy, teď se tu učí středoškoláci a scházejí se tady lidé z celé obce. Vzniklo zde totiž komunitní centrum a středisko místního kulturního dětí. Našlo se i místo...

18. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...