Neustále čelím nepříjemnému hluku. Každý den musím poslouchat děsné skřehotání papoušků. Soused je zde v zastavěné oblasti plné rodinných domků chová odjakživa a měl je ještě před tím, než jsem se do obce nastěhoval.
Při měření síly hluku jsem naměřil při rozeřvání všech papoušků 80 decibelů. Kolikrát neslyším ani puštěné rádio a při rodinných oslavách nemůžeme vůbec normálně v klidu mluvit.
Soused a 19 psů |
V létě není možné sledovat televizi při otevřeném okně. S přítelkyní pracujeme na směny a jsme kvůli papouškům nuceni spát po noční se špunty v uších, jinak se nevyspíme.
Soused je bezohledný a ve svém koníčku si libuje. Všichni to musíme trpět, kdo nikdy papoušky neslyšel, nedovede si představit, jak děsný skřehotavý ostrý zvuk to je.
Zkoušel jsem všechno možné, oslovil jsem kvůli hluku krajskou hygienickou stanici, jednal na obci, ale obávám se, že v tomto případě pomůže jen sousední žaloba. Jenže s tím je spojeno hodně problémů s nejistým výsledkem.
On je opravdu šílený papouškový maniak. Ostatní sousedé s jeho papoušky nemají až takový problém jako já. Jsou to buď důchodci, nebo hluk nejde přímo na jejich dům.
Na dotaz čtenáře odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:
Jakub Hrbáč, certifikovaný realitní makléř, RE/MAX Plus
Pokud se soused svého koníčku vzdát nechce, nezbude nic jiného, než celou situaci řešit s úřady. Návštěva hygienické stanice byl bezesporu skvělý krok. Pokud měření již proběhlo a ukázalo zvýšený hluk, měli by se k tomu pracovníci stanice vyjádřit a dát jasné stanovisko, jak se celá záležitost bude řešit.
To, že stěžovatel neuspěl na hygienické stanici při stížnosti na nadměrnou hlučnost, je skutečně s podivem, ale bylo by potřeba mít k dispozici celý materiál, abych mohl oprávněnost závěrů hygienické stanice posoudit. Dovedu si představit, že právě během měření byla výjimečně úroveň hluku nízká. V takovém případě bych doporučil obrátit se na stanici opakovaně a požádat o přeměření.
Další možností je místní obecný úřad, který může na věc nahlížet jako na přestupek proti veřejnému pořádku podle § 47/1 písm. b) zákona o přestupcích, přičemž za tento přestupek může být uložena pokuta do výše 5 000 korun. Tato varianta nicméně problém dlouhodobě neřeší.
Poslední cesta je soudní, kdy je možné za pomoci advokáta podat sousedskou žalobu dle § 1013 občanského zákoníku za přílišný hluk, linoucí se z jeho pozemku. Pamatujte však na to, že v případě takové žaloby je stěžovatel povinen dodat dostatečné podklady pro rozhodnutí soudu a tíha důkazů leží na něm.
Klára A. Samková, advokátka, Lawyers
Chovatelství je zájmovou činností, která není v obecné rovině právně regulována (snad s výjimkou právních předpisů o ochraně zvířat). Žádný právní předpis nestanovuje limit, kolik papoušků lze na pozemku chovat a jistě budete souhlasit s tím, že ono „skřehotání“ je běžným hlasovým projevem těchto zvířat. Jediný právní limit tak v tomto směru přináší sousedské právo, neboť ani chovem zvířat nesmí být sousedé nepřiměřeně obtěžováni.
Jak tazatel správně uvádí, pokud neuspěje sám (ať už ústním jednáním se sousedem či varováním formou písemné výzvy) ani s pomocí úřadů, nezbývá než podat tzv. sousedskou žalobu. Takové řešení je v podobných případech vždy značně zdlouhavé, nákladné a navíc s nejistým výsledkem.
Obecně platí, že soused je povinen zdržet se všeho, čím by nad míru přiměřenou místním poměrům obtěžoval souseda (např. hlukem), a podstatně tak omezoval obvyklé užívání jeho pozemku, přičemž ochrany proti takovémuto obtěžování lze domáhat tzv. negatorní žalobou v souladu s ustanovením § 1013 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, na zdržení se zásahů do nerušeného výkonu vlastnického práva - v tomto případě obtěžování hlukem.
Žalobce však ponese důkazní břemeno a bude muset prokazovat, že skřehotání papoušků podstatně omezuje obvyklé užívání jeho nemovitostí a že je tento hluk nepřiměřený místním poměrům.
Pošlete příběhSvůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení. |
V každém případě by si tak žalobce musel pro úspěch ve sporu obstarat dostatek důkazních prostředků, aby byl schopen produkci nepřiměřených hlukových imisí prokázat. Konkrétně to znamená např. zvukové či obrazové záznamy (ideálně tak, aby obsahovaly také časy a data), vyjádření sousedů či jiných svědků (např. návštěvy), protokol o kontrolním měření hluku provedeným certifikovaným pracovníkem atp.
V každém konkrétním případě je pak třeba posoudit, zda je intenzita imisí v dané lokalitě a tedy dle místních zvyklostí přiměřená, či nikoli (jinak bude chov papoušků posuzován na vesnici a jinak v panelovém domě uprostřed městského sídliště). V každém případě ale bude nakonec záležet na samotném sousedovi, jaké konkrétní opatření zvolí k tomu, aby splnil případnou povinnost, uloženou soudním rozhodnutím..
Důležité je, zda byly při stavbě voliér pro opeřené domácí mazlíčky dodrženy veškeré stavebně-právní předpisy. Voliéry jsou totiž jednoznačně stálými stavbami a měla by se na ně vztahovat alespoň ohlašovací povinnost.
Další otázkou je skutečný charakter „chovatelství“ souseda. Jestliže totiž někdo má stále 15 papoušků a pravidelně odchovává mladé, není to žádné „chovatelství“, ale je to byznys se statisícovým ročním obratem.
Kromě toho po přečtení běžně dostupných informací o papoušcích na internetu se dozvíte, že papoušci křičí zejména tehdy, když se jim něco nelíbí a jsou nespokojeni. Možná, že by se měla zeptat na důvod jejich nespokojenosti veterinární správa.