Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Líný soused likviduje plevel postřikem. Jedem nám zničil celou úrodu

  1:00
Soused je líný, nechce se starat o zahradu. Aby nemusel sekat trávu, celou ji zryl. Bohužel mu všude vyrostl jeden z nejúpornějších plevelů - svlačec. Boj zahájil jedovatým postřikem a byl úspěšný. Bohužel nám zlikvidoval celou úrodu, píše Karolína v příspěvku do seriálu Sousedské války.

Soused neustále používá nebezpečný postřik a nám ničí úrodu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zničil nejen naši úrodu, ale i zahradu. Odmítáme jíst chemicky ošetřenou, tedy jedovatou zeleninu a ovoce. Šli jsme si s ním promluvit. Dostalo se nám pouze primitivní odpovědi. Nic se nezměnilo. Soused nebezpečný postřik neustále používá. Jak se máme bránit? Obrátit se na starostu? Existuje vůbec nějaká vyhláška, která by se tohoto problému týkala?

Na dotaz čtenářky odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Ivan Koblása, realitní makléř RE/MAX Synergy

V daném případě se nabízí řada různých neprávních řešení, která by při troše dobré vůle z obou stran přicházela v úvahu. Mezi přípravky na likvidaci plevele se jistě najdou nějaké ekologické a šetrné k pěstovaným plodinám, které budou současně dostatečně účinné. Vždyť ostatně i ovoce a zelenina bývá pravidelně chemicky ošetřována.

Navíc se můžete pokusit domluvit si pravidla, kdy bude soused svůj plevel hubit, abyste stihli „včas“ sklidit svou úrodu, a současně ho požádat, aby se vyvaroval postřiku za větrného počasí a tak podobně. Přichází v úvahu i nový plot či přestěhování záhonku se zeleninou dál od vaší společné hranice.

Soused včelař

Počty včelařů se v posledních letech zvyšují. Ilustrační snímek

Před třemi lety za námi přišel soused, jestli nám nebude vadit pár včel na jeho zahradě. Do dvou let měl ze tří úlů dvacetiúlové včelí sídliště. Nemůžeme na zahradu, všude jsou včely, píše Alice v příspěvku do seriálu Sousedské války.

Pokud je taková cesta nemožná, pak je třeba využít zákona. Existuje zákon o rostlinolékařské péči. V některých případech tento zákon dále konkretizuje ještě vyhláška obce. Tuto zákonnou povinnost kontroluje příslušný odbor životního prostředí.

Ten zpravidla vyzve majitele pozemku k nápravě, k čemuž mu poskytne lhůtu. Vaši prosbu tedy adresujte na obci odboru životního prostředí. Pokud byste se nedočkali nápravy, můžete podat stížnost na obec krajskému úřadu.

Ostatní právní možnosti, jako je sousedská žaloba, bych v tomto případě nedoporučil.

JUDr. Klára A. Samková, advokátka Lawyers

V tomto případě sousedského sporu platí více než kdy jindy neustále opakované doporučení: pokusit se v první řadě se sousedem dohodnout a řešit tak problém smírnou cestou.

Vždyť předpokladem spokojeného bydlení obecně jsou právě dobré sousedské vztahy. Ani neustálé dohady či výčitky ani sousedská žaloba nejsou v tomto směru krokem správným směrem. Navíc je smírné řešení sousedského sporu zpravidla nejen výrazně levnější, ale především o mnoho efektivnější.

Z právního hlediska je, zjednodušeně řečeno, věcí každého vlastníka, jakým způsobem bude na pozemku „hospodařit“ a zda si zde zaseje trávu, poskládá dlažbu či zvolí jiné řešení (jako v tomto případě). I pro nepřizpůsobivého souseda platí povinnost neobtěžovat ostatní sousedy účinky své činnosti na míru přiměřenou poměrům.

Občanský zákoník tedy dává ve svém ustanovení §1013 možnost bránit se proti takovému obtěžování ze strany souseda sousedskou žalobou na zdržení se zásahů do nerušeného výkonu vlastnického práva, ale nutno dodat, že takové řešení je velmi zdlouhavé, nákladné a k tomu bohužel s nejistým výsledkem.

Navíc je potřeba náležitě zdůraznit, že je to vždy žalobce (v tomto případě tazatel), kdo nese důkazní břemeno a musí tedy v soudním řízení prokázat, že jednání tohoto souseda (v našem případě chemické ošetření plevele) a jeho účinky (’otrávená’ úroda) jsou nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku druhého ze sousedů.

Z hlediska neprávního bych doporučovala zjistit, jakých prostředků soused používá a v jakém množství, tedy jak často tyto postřiky provádí a kolik toho vypotřebuje. Se znalostí těchto alespoň základních bych se obrátila na příslušnou hygienickou stanici.

Představa, že si se svým pozemkem může každý dělat, co chce, je představa naprosto falešná, o čemž se můžete přesvědčit, když si prostudujete webové stránky Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, www.ukzuz.cz.

Tento ústav, jak praví zákon č. 147/2002 Sb., provádí správní řízení a vykonává jiné správní činnosti, odborné a zkušební úkony, kontrolní a dozorové činnosti v oblasti odrůdového zkušebnictví, krmiv, agrochemie, půdy a výživy rostlin, osiv a sadby pěstovaných rostlin, trvalých kultur (vinohradnictví a chmelařství), ochrany proti škodlivým organismům a v oblasti přípravků na ochranu rostlin.

Jsem přesvědčena o tom, že v laboratořích tohoto ústavu vám mohou velmi dobře udělat rozbory vzorků půdy vaší i sousedovy, případně i vaší zeleniny. Nadměrné užívání postřiků zcela jistě ohrožuje vodní hospodářství, protože průsaky chemikálií samozřejmě zamořují i okolí.

V každém případě by se touto problematikou měl zabývat odbor životního prostředí, který je plně kompetentní i k zahájení šetření o poměrech panujících na sousedově pozemku, tak případně zahájit přestupkové řízení. Máme zde přitom řadu přestupků, jejichž spáchání se může soused dopustit. Především je to přestupek dle § 29 odst. 1 písm. c) zákona o přestupcích - ohrožení zdravotní nezávadnosti pitné vody.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Jestli je někde v blízkosti sousedova pozemku studna, je nejvyšší čas na to upozornit. Jednání souseda také může s velkou pravděpodobností naplňovat skutkovou podstatu přestupku dle § 34 odst. 1 písm. c) zákona o přestupcích, dle kterého se přestupku dopustí ten, kdo znečistí povrchovou nebo podzemní vodu nebo ohrozí její jakost nebo zdravotní nezávadnost nedovoleným nakládáním se závadnými látkami, popřípadě způsobí vniknutí těchto látek do kanalizace v rozporu s vodním zákonem.

Samozřejmě je otázka, co to je „nedovolené nakládání se závadnými látkami, když se jedná o běžně dostupné prostředky, se kterými je možno běžně nakládat. Nu a teď přicházejí v plné slávě ta malilinkatá písmenka na každém tom výrobku, kterému se říká „návod k použití“. V něm je totiž zcela určitě uvedeno, kolik přípravku se má použít a jak často. A jestliže se přípravek použije několikrát silnější a mnohokrát více, než je uvedeno, pak to je nedovolené nakládání a z běžné chemikálie je závadná látka.

Doporučuji proto zavítat na příslušný odbor životního prostředí, tam jim podat oznámení o přestupku a požádat je samotné o zajištění důkazů - totiž odběru půdních i biologických vzorků a organizaci provedení laboratorních testů. Pokud se vaše podezření z nadužívání chemických prostředků sousedem ukáže jako pravdivé, pak pan soused nejenže zaplatí pokutu, ale jako bonus mu též přistane v rámci správního řízení faktura na zaplacení veškerých laboratorních testů.

Autor:

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

ilustrační snímek

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu...

V paneláku máme štěnice. Táhnou se od souseda, který hromadí věci od popelnic

Ilustrační fotografie deratizace

Bydlím v panelovém domě, kde jsme prozatím všichni žili v relativním klidu. Ale pak se situace...

Špína, zápach a vše zničené. Sousedovi psi řádí i močí po chodbách a nás to ničí

ilustrační snímek

Bydlím v bytovce, kde mají snad všichni nějakého psa. Jeden běhá po chodbách a vše ničí, další močí...

Sousedi sedí na balkoně a celý den řvou do mobilu. Hluk se nedá vydržet

1

Do vedlejšího bytu se nastěhovali nájemníci, kteří si na balkoně celý den vyřizují všechny své...

Sousedka celý den kouří na lodžii. Zápach z cigaret ničí mě i mé dítě

1

Bydlím v panelovém domě a velmi mě trápí sousedka, která ustavičně kouří na lodžii. Mám miminko,...

  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Nejlepší čas na pořízení chalupy či chaty je teď. Co je v Česku na prodej

Chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy slibují soukromí, klid, odpočinek po náročných dnech v práci. Na prodej jsou víkendové nemovitosti na horách i luxusní obydlí například ve středních...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce,...

17. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu Rezidence Sacre Coeur 2 v bezprostřední blízkosti stejnojmenného parku. Stavba...

19. září 2024

Malý horský apartmán má vše potřebné, majitelé se nemusí o nic starat

Ceny apartmánů v horských střediscích jsou takřka stejné jako ceny bytů v Praze. Většina zájemců si proto nepořizuje pro víkendové pobyty či dovolenou zbytečně velký, a tedy drahý apartmán. Je však...

19. září 2024

Sháníte netradiční chatu? Vyvolávací cena protijaderného bunkru je 450 tisíc

Útulně zařízený protijaderný bunkr z padesátých let minulého století se stal netradiční chatou. Stojí v anglickém Wormhillu a prodává se za patnáct tisíc liber, v přepočtu za 450 tisíc korun.

18. září 2024

Dřevostavba slouží jako škola i kulturní centrum obce. I bez zateplení

Dřív zde byl areál bývalé vojenské základy, teď se tu učí středoškoláci a scházejí se tady lidé z celé obce. Vzniklo zde totiž komunitní centrum a středisko místního kulturního dětí. Našlo se i místo...

18. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...