Dům s plochou střechou a dřevěnou fasádou svým umístěním respektuje původní stavbu i pečlivě opečovávanou zeleň. Nenarušuje výhled stávajícího rodinného domu a přirozeně splývá se zahradou, která ho obklopuje.
Hlavní myšlenkou návrhu bylo maximální propojení interiéru s venkovním prostorem. Každá místnost v domě se otevírá do jiného zákoutí zahrady a umožňuje obyvatelům vnímat velmi intenzivně změny ročních období.
Z obývacího pokoje se dá volně přejít přes terasu do největší otevřené části zahrady, kde rodiče tráví nejvíce času. Jižně orientované kryté posezení je jako stvořené pro odpolední kávu i večerní rozhovory. Stačí si sednout a pozorovat, co se kolem děje – třeba jak si vnučka hraje mezi stromy.
Ložnice se zase dívá do klidného koutu zahrady, chráněného rozložitou třešní. Koupelna je přístupná jen přes soukromé prostory a její poloha v rámci zahrady nabízí tolik soukromí, že zde mohl být navržen sprchový kout s výhledem přímo do zeleně. Díky tomu i menší místnost působí vzdušně a otevřeně.
Vzpomínky zakomponované do stavby
„Když jsem byl ještě malý, maminka dostala od svého švagra bonsai. Při stavbě původního rodinného domu nebylo příliš času na koníčky, a tak se stalo, že droboučká zelkova při pravidelném zimování zůstala v zemi celou sezonu. Namísto stěhování do nového malého květináče tak rostlinku s otcem přihnojili a přestěhovali rovnou do středu vznikající zahrady v Pečkách, doufaje, že se ujme. Jak můžeme vidět ujala se opravdu dobře. Rychle se z ní stala dominanta zahrady tvořící malebné stinné zákoutí, na které jsem v návrhu domu navázal srdcem domu – kuchyní a jídelnou,“ vypráví architekt Vojtěch Malina.
Protože jeho rodiče strávili roky prací v kanceláři, na důchod si přáli vlastní dílnu. Otevřením nenápadně ukrytých vrat v dřevěné fasádě se dílna propojí s dvorkem před domem – a rázem je na práci mnohem více prostoru.
Dřevěná fasáda i střecha pokrytá netřesky byly navrženy tak, aby dům přirozeně stárnul a postupně splynul se zahradou. Místo, které vzniklo, není jen domem – je to promyšlené útočiště, kde se dá žít v klidu a v souladu s přírodou.
Technické parametry:
- Plocha pozemku: 1 052 m²
- Zastavěná plocha: 127,83 m²
- Užitná plocha: 104,83 m²
- Počet funkčních jednotek: 1
- Dispozice 3+1
- Upřesnění:
1 × obývací pokoj s kuchyní a jídelnou
1 × samostatné wc
1 × zádveří
1 × technická místnost
1 × koupelna bez wc
2 × ložnice neprůchozí
1 × garáž/dílna
1 × terasa
Vojtěch Malina (*1989) žije a působí v Kutné Hoře. Při studiu Fakulty architektury a umění na Technické univerzitě v Liberci získal již v prvním ročníku prestižní studentské soutěže Ještěd f Kleci (JFK) za projekt mobilního přístřeší pro bezdomovce s názvem Obytný dvoukolák. Dále se do povědomí dostal týmovou realizací window gallery Galerie Buňka v Ústí nad Labem v ateliéru a1architects. Studium zakončil diplomovou prací pod vedením architekta Jana Hendrycha na téma obnovy vnitřní periferie vzniklé dnes již nepotřebným průtahem městem Kolín. Své zakázky řeší s důrazem na místní i historický kontext, do rekonstrukcí a novostaveb hledá citlivá udržitelná řešení za použití přírodě blízkých materiálů a technologií. Rád pracuje se dřevem nejen v návrzích novostaveb, ale i při výrobě specifických designových prvků. |