U Lipna si postavili novou chalupu. V šumavských hvozdech našli ráj

  1:00aktualizováno  1:00
V poloroubence pobývají Michaela,Tomáš a jejich děti již třetím rokem. Obklopeni šumavskou přírodou a tichem v ní moc rádi odpočívají. Jejich novostavba je rozdělená na dvě poloviny. V domě jsou dva vchody do obývací kuchyně a jídelny, dvě koupelny, dvoje schody a dvakrát dva pokoje v podkroví.

Poloroubenka svou polohou na pozemku respektuje svah a kopíruje terén. | foto: Martin Zeman, www.datelier.cz

Představu měli jasnou, byla to jejich již druhá stavba, takže věděli, co chtějí a co již ne. Firmu vybrali na základě průzkumu trhu a referencí a ukázalo se, že dobře.

„Důvodem výběru firmy byl i kvalitní rakouský materiál,“ říká Tomáš, „byli jsme přesvědčeni, že stavba z vysušeného dřeva bude rychlá a dům stabilní. Složitější byla pouze příprava, protože původně jsme si dům nechali projektovat od jiné firmy, projekt tedy bylo třeba přepracovat.“

Fotogalerie

Pozemek získali od obce, která jim parcelu nabídla a protože se jim lokalita na první pohled líbila, koupili ji. Chtěli nějaké místo blízko Lipna, ale ne v turistickém centru přímo u jezera, ale spíše někde na okraji. Údolí je nadchlo i tím, že na rozdíl od Lipna, kde hodně fouká a je tam chladněji, je v závětří a současně je zde o tři nebo čtyři stupně tepleji, než u vody.

Stavět začali na podzim 2015. V létě toho roku byla dokončena základová deska, prvního října začala firma stavět hrubou stavbu a v únoru 2016, když byly hotové podlahy, už tam natěšeně spali ve spacácích i s dětmi, pro něž to bylo velké dobrodružství. V květnu sice ještě nebyla stavba dokončena do všech detailů, avšak byla již obyvatelná, takže rodina začala dům využívat, kdykoli to bylo možné.

„My jsme samozřejmě chtěli dřevěný dům,“ vysvětluje Tomáš, „ve dřevě se krásně spí i bydlí, dům pěkně voní, navíc jsme v příjemném místě, kde je zatím absolutní klid. V malé osadě je trvale osídlených jen několik chalup, takže se zde velmi dobře relaxuje. I když k odpočinku bylo zatím jen málo příležitostí.“

„Ano, loni byly zdejší pobyty spíše pracovní,“ přidává se Michaela, „protože jsme dodělávali, co bylo potřeba.“

Vertikální poloroubenka

Konstrukčně jde o poloroubenku, ovšem ne klasickou se spodní zděnou a horní dřevěnou částí. Severní stěna a spodní příčka, oddělující obě poloviny domu, jsou zděné. Všechny ostatní obvodové stěny jsou roubené a příčky tvoří sendvičové konstrukce.

„Od začátku jsme plánovali, že to bude dvojdomek, který budeme využívat jako víkendové bydlení a případně pronajímat. Později by se mohl změnit v naše trvalé bydlení. Původně jsme nechtěli podkroví, ale protože zdejší oblast spadá do chráněné zóny, museli jsme dodržet sklon střechy, kromě toho by vycházel dům velmi neekonomicky kvůli velké nevyužité půdě,“ vysvětluje Tomáš.

Rozhodli se pro obytné podkroví a aby byl prostor co nejvíce otevřený a vzdušný, zvolili nadkrokevní izolaci. Komunikace s firmou byla příjemná, od počátku panovala souhra. Jediné, v čem se neshodli, byly ochozy kolem domu - terasy. „Oproti navrhované železné konstrukci jsme chtěli dřevěnou. Vypadá velmi dobře, a životnost snad bude také v pořádku,“ dodává Tomáš.

Majitelé si přáli dům s velkou terasou, kde najdou příjemný koutek pro posezení...

Majitelé si přáli dům s velkou terasou, kde najdou příjemný koutek pro posezení i v největším horku.

Ekonomický a hospodárný

Podloží je skalnaté, a tedy stabilní. Přivedena je sem pouze elektřina, vodu mají majitelé z vlastní studny, vrt je hluboký 37 metrů, naštěstí vydatný a kvalitní. Voda se střechy je svedena do vsakovací jímky.

Vytápění zajišťuje tepelné čerpadlo systém vzduch/voda, přičemž dům je rozdělen na dva samostatné topné okruhy. „V přízemí máme nainstalované podlahové topení, v podkroví jsou radiátory. V zimě jsme radiátory zapínali spíše z důvodu cirkulace vzduchu, protože když začne topit podlahové topení, stoupá teplý vzduch vzhůru a tlačí dolů chladný vzduch shora. A protože prostor je zde velmi otevřený, docházelo k nežádoucí cirkulaci. Než se dům prohřeje, je nezbytné tedy topit i v podkroví. Ale celkově jsme zatím příliš topit nemuseli.“

Protože je dům situovaný k jihu, přispívají k tepelnému komfortu i hliníková okna s izolačním dvojsklem, která propouštějí do domu teplo ve slunečných dnech i v zimě.

Co bychom udělali jinak

„Příště už bychom nekombinovali zdivo s dřevem. Přinášelo to určité konstrukční problémy, které bylo nutné řešit, současně se tím i prodražila stavba, protože se musely všechny obklady vyrábět u truhláře na míru. Ale kdyby byl dům celý dřevěný, bylo by možná dřeva již příliš. Také nám tu trochu chybí kachlová kamna, ale protože chceme dům pronajímat a ne každý v nich umí dobře topit, zatím jsme je nepořizovali,“ přiznává Tomáš.

Jednovaječná dvojčata si nejsou podobnější.

Jednovaječná dvojčata si nejsou podobnější.

Majitelé nejvíc oceňují terasu, která vede okolo celého domu. Když fouká nebo je velké horko, je kam se schovat a přitom být venku. V domě, kde trvale bydlí, mají terasu do tvaru písmene „L“ a na jih, před sluníčkem tak nikam neutečou. Proto si při návrhu tohoto domu terasu dobře promysleli. O zastřešení zatím neuvažovali.

„Díky terase jsme od března víceméně stále venku, když alespoň trochu svítí sluníčko, lze na ní pobývat, i když je ještě okolo sníh. Navíc tmavá stěna více akumuluje teplo, takže je u ní příjemně. A dále nám vyhovuje bezbariérový sprchový kout, není tam žádný schod ani plastová vanička, je velmi prostorný, a skleněné stěny dodávají koupelně vzdušnost,“ pochvalují si majitelé.

Technické ukazatele:

  • Zastavěná plocha: 199 m²
  • Užitná plocha: 105,41 m²
  • Konstrukční systém: Poloroubená stavba, vysušené, lepené BSH hranoly od firmy Hasslacher
  • Ošetření stěn: Přírodní olej, přírodní lazura Würth
  • Teplo: Tepelné čerpadlo Vaillant vzduch/voda
  • Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,3 W/(m2K)
  • Projekt: Kanadské sruby Tábor
  • Realizace: OK Pyrus

Další zajímavé sruby a roubenky najdete v aktuálním čísle magazínu sruby&roubenky. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.

Autor:

Nejčtenější

Matěj Stropnický zachraňuje zámek. Každou neděli jej otevírá veřejnosti

Zámek Osečany je státem prohlášenou kulturní památkou a chátrá od revoluce, kdy...

Matěj Stropnický opustil politiku a přesídlil na venkov do Osečan, kde si s partnerem Danielem Krejčíkem pořídili...

Skromný domek proměnili na nádhernou vilu. Je to jejich životní dílo

Plastický chirurg Marius Barstad a jeho žena si nechali přestavět luxusní sídlo...

Norský pár seniorů snil o velkolepých výhledech na moře. Přání se jim splnilo. Dnes si užívají krásnou severskou...

Jak se staví sen: přestavbu nejen jádra zvládli designéři za pět dní

Ohavné jádro zmizelo, místo toho dostala rodina vyzděnou koupelnu s velkým...

Janě nebylo ještě padesát, když se stala maminkou dvojčátek, Amálky a Rozárky. Přesněji pěstounkou, protože děti...

Úraz manželky vše změnil. Skvělá dřevostavba vyřešila všechny problémy

Neobvyklý půdorys vytváří neotřelá zákoutí, tím nejútulnějším je „náruč“...

Helena a Jan potřebovali domov bez výškových rozdílů a překážek, semknutý se zahradou a tak akorát velký pro dva....

Byt v činžovním domě je plný světla. Je připravený na další děti

Množství a kvalita denního světla – tento faktor sehrál při výběru nemovitosti...

Spolupráce investorky a architektky začala u tohoto bytu mnohem dříve, než bývá zvykem, a to již při výběru...

Další z rubriky

Soukromý ostrov s chatou a domkem je na prodej. Stačí mít 28,4 milionu

Soukromý ostrov Mertz Island na Aljašce je na prodej za 1,25 milionu dolarů, v...

Soukromý ostrov Mertz Island na Aljašce je na prodej za 1,25 milionu dolarů, v přepočtu 28,4 milionu korun. Součástí je...

Majitel největší sbírky nacistických předmětů chce za dům 58 milionů

Britský magnát Kevin Wheatcroft, který shromáždil největší světovou sbírku...

Britský magnát Kevin Wheatcroft, který shromáždil největší světovou sbírku nacistických předmětů, prodává své sídlo...

Matěj Stropnický zachraňuje zámek. Každou neděli jej otevírá veřejnosti

Zámek Osečany je státem prohlášenou kulturní památkou a chátrá od revoluce, kdy...

Matěj Stropnický opustil politiku a přesídlil na venkov do Osečan, kde si s partnerem Danielem Krejčíkem pořídili...

Najdete na iDNES.cz