Výrazná podlomenice stíní okna ve štítu a výtvarně rozbíjí jeho jednolitou...

Výrazná podlomenice stíní okna ve štítu a výtvarně rozbíjí jeho jednolitou plochu | foto: Martin Zeman, datelier.cz

Roubenka na Moravě překvapila sousedy i úředníky. Výsledek je skvělý

  • 103
Na jihomoravském venkově, kousek od Brněnské přehrady, by dřevěný dům čekal jen málokdo. Roubenky tu nemají tradici. O to větší pozornost vzbudil Pavlův dům nejen mezi sousedy, ale i na stavebním úřadě. „S výsledkem jsem nadmíru spokojený,“ přiznává.

Původně jsem sice chtěl roubenku na horách, když ale přišel manželčin strýc s tím, že by nám nechal pozemek za svým domem, neváhali jsme. Je to asi nejkrásnější místo ve vesnici, vede sem jen polní cesta a bývalý sad se vzrostlými stromy a nádherným dalekým výhledem bychom pro stavbu hledali jinde jen těžko.

Protože jsme bydleli a vlastně pořád ještě bydlíme nedaleko Brna ve starším domě po babičce, chtěli jsme si postavit jen víkendový dům, nakonec je to ale obráceně – přestěhovali jsme se sem prakticky ihned po dokončení domu a na chalupu jezdíme tam, kde jsme dosud bydleli.

Více než metr dlouhé přesahy střechy mají svůj důvod. V létě cloní okna před slunečními paprsky a za deště chrání dřevěnou konstrukci před vodou, která by se na jeho vzhledu podepsala.

Profesně se zabývám vodoinstalatérstvím a topenářstvím a zvládnu i další řemesla, takže jsem od začátku věděl, že hodně prací si dokážu udělat sám. Rozhodnutí nakonec padlo na poloroubenku, líbil se mi kontrast dřeva a zděné bílé části, přestože mě od tohoto řešení leckdo zrazoval kvůli sedání dřevěné části a problémům, které to může při napojení na zeď způsobovat. I proto jsem se nakonec rozhodl pro stavbu z lepených masivních dřevěných hranolů, které nesesychají, nekroutí se a nepraskají tak jako surové dřevo.

Představu o domě jsem měl poměrně jasnou, sám jsem si navrhl jeho dispozice – dole obytná část, pracovna a ložnice, patro celé pro děti, případně pro hosty. Dodavatel můj návrh zpracoval do projektové dokumentace, leccos ještě vylepšil a vytvořil vizualizaci pro lepší představu. Když jsem přinesl žádost o stavební povolení na stavební úřad, zaujala je právě vizualizace a už se těšili, až přijdou na kolaudaci.

Se stavbou jsme začali loni v březnu. Spolu s kamarády jsme postavili základovou desku a v květnu už tu byli řemeslníci od dodavatele – během měsíce měli dřevěnou část včetně střešní konstrukce hotovou, já jsem k ní pak dostavěl zděnou část a položil tašky na střechu.

Nějakou dobu pak zabraly ještě dokončovací práce, ale Vánoce už jsme s rodinou slavili tady. Všechno šlo velmi rychle a bez větších komplikací, i když v závěru jsem ocenil, že už se stavba chýlí ke konci.

Přece jenom dělat vlastní práci a pak ještě totéž na stavbě je vyčerpávající, na druhou stranu jsme vlastní prací dost ušetřili a mohli si zase dovolit něco nákladnějšího, například borovici místo smrku pro roubenou část nebo originální keramické zásuvky a vypínače.

Technické parametry

  • Zastavěná plocha: 180 m2
  • Užitná plocha: 234 m2
  • Konstrukční systém: roubená část z borovicových BSH hranolů tl. 280 mm, zděná část plynosilikátové tvárnice
  • Venkovní nátěr: bez ošetření
  • Vnitřní nátěr: bez ošetření
  • Izolace střechy: nadkrokevní, polyuretanová pěna
  • Vytápění: plynový kotel jako primární zdroj, podlahové teplovodní vytápění; krbová vložka v kachlových kamnech, napojena na zásobník teplé vody a rozvod podlahového topení
  • Realizace hrubé stavby: OK PYRUS, s. r. o., 2019

Další zajímavé sruby a roubenky najdete v aktuálním čísle magazínu sruby&roubenky. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.