Hlavní obytná část domu je orientována k západu, do nejširší části

Hlavní obytná část domu je orientována k západu, do nejširší části trojúhelníkové zahrady. Přechod mezi interiérem a exteriérem tvoří krytá terasa. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Věroslav Sixt

Majitel si dům navrhl sám. Stavěl bych klidně znovu, říká spokojeně

  • 11
O stěhování do rodinného domu majitelé původně vůbec neuvažovali. Naskytla se ale možnost koupit pozemek na Praze 6 v klidné čtvrti plné zeleně. Manžele neodradil ani trojúhelníkový tvar parcely.

"Přestože jsme měli krásný byt, dnes už můžeme konstatovat, že bydlení v domě se zahradou je nesrovnatelně příjemnější a určitě bychom neměnili," přiznává majitel. 

Rovinatá parcela se rozšiřuje od východu směrem k západu, jižní stranou přiléhá k ulici, podél šikmé severní hranice vede "neviditelný" potok, po celé délce zapuštěný do terénu a zcela zakrytý betonovými deskami, násypem a vegetací.

Rodinný dům od majitele

Pískové podloží, vysoká hladina spodní vody, tvar pozemku a blízkost chráněné přírodní rezervace znamenaly řadu překážek, s nimiž se stavebníci museli utkat a které rozhodujícím způsobem ovlivnily podobu domu.

Na druhé straně vedly k originálnímu řešení a netradičnímu vzhledu, zatímco na bezproblémových pozemcích často vznikají samoúčelné "kreace" či naopak fádní architektura bez fantazie.

Expanze na západ

Dům se stupňovitě rozšiřuje od východu k západu rovnoběžně s rozšiřující se parcelou. Ve východním cípu je umístěna garáž a technická místnost, střední část zaujímá vstup se zázemím a schodištěm.

V nejširší západní části je společná obývací zóna, prosklenou stěnou do ní vstupuje terasa a zahrada, která zaujímá nejširší část parcely vystavenou jižnímu a západnímu slunci.

Krytá rohová terasa se sezením v přímé linii navazuje na kuchyň a jídelnu. Patro je rozčleněno na dva prostorné rohové dětské pokoje, velkou rodinnou koupelnu, rohovou ložnici rodičů, samostatné WC a úložný prostor. Za zmínku stojí dobře ukrytý shoz na prádlo, který je veden z horního patra přímo do koše u pračky v přízemí.

Atypická knihovna z lakovaných MDF desek a průsvitného barevného plexiskla dělí obývací pokoj od přímého průchodu do kuchyně. Zdroj: www.mujdum.cz

Majitelé se řídili zásadou, aby dispozice byla přehledná a všechny místnosti přímo přístupné z haly či chodby. Chtěli interiér co nejvíce prosvětlit a propojit obě podlaží, proto je část obývacího pokoje otevřena směrem nahoru, do haly v patře. Tento velkorysý prostor s vysokým stropem se promítá prosklenou stěnou do západní fasády domu.

Přidaná hodnota moderních technologií

Může se hodit

Toužíte po bydlení bez sousedů a po vlastní zahradě? Přestěhujte se do rodinného domu. Vybírejte z pestré nabídky rodinných domů na Reality.iDNES.cz.

Kromě promyšleného dispozičního řešení kladla rodina důraz na technickou kvalitu stavby a na energetickou úspornost. "Stavěli jsme s dlouhou perspektivou, a proto jsme na technologiích nešetřili," říká majitel.

Lokalita blízko potoka, s vyšší hladinou spodní vody, nabízí vhodné podmínky pro tepelné čerpadlo. "Realizovali jsme dva geotermální vrty o hloubce 100 m a podlahové vytápění. Účinnost je dostatečná, o čemž svědčí i standardní pokojová teplota 22 stupňů Celsia celou zimu bez přitápění radiátory."

Kuchyňskou linku z bíle lakovaných MDF desek si manželé vybrali v IKEA, pracovní deka z corianu přechází v malý barový pult. Zdroj: www.mujdum.cz

Dům vybavili technikou, která usnadňuje a zjednodušuje provoz domácnosti - exteriérovými žaluziemi na dálkové ovládání, úsporným osvětlením, bezpečnostním systémem, osvědčil se také centrální vysavač, na který majitelé mysleli již v projektu.

Zahrada je zavlažována z podzemní nádrže o objemu 4,5 m³, do níž se svádí dešťová voda ze střechy. Pomyslnou závěrečnou tečku představuje promyšlený interiér s pečlivě vybranými materiály a nápaditým vybavením, z velké části vyrobeným na míru.

Aby rodina získala co největší užitnou plochu, přesahuje druhé podlaží na západní a severní straně přes obvodové zdivo přízemí. Technické řešení s železobetonovými konzolami a průvlaky bylo statickým oříškem, kromě vzdušného vnitřního prostoru a komfortních ložnic přineslo také originální a dynamický vzhled.

Sezení doplňuje sádrokartonový nástěnný a nástropní prvek s integrovanými bodovými světly a reflektory a zabudovanou televizní technikou. Zdroj: www.mujdum.cz

Přímo z obývacího pokoje vede do patra otevřené betonové schodiště se stěrkovaným povrchem, spojené s krbem. Zdroj: www.mujdum.cz

Stavbu si majitel řídil sám

"Na stavbě jsem se podílel spolu s manželkou jako autor architektonické studie. Na jejím základě jsme oslovili projekční kancelář, která ji přetvořila bez výrazných změn na jednostupňový projekt k vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení," vysvětluje majitel.

Jako manažer výstavby, stavební i technický dozor v jedné osobě mohl regulovat cenu stavby, časový harmonogram a důsledně kontrolovat kvalitu provedení.

"Překvapilo mě, kolik detailů se u každé dodávky řeší přímo na místě. I když byla stavba zadána 'na klíč', na speciální dodávky, jako jsou okna, vrty, instalace tepelného čerpadla, cihelné obklady fasády, jsem po dohodě s dodavatelem vybíral prověřené specializované firmy," přiznává majitel.

"Navíc jsem mohl více ovlivňovat i ceny. S většinou z nich máme velmi dobré zkušenosti, někteří řemeslníci sami přemýšleli za nás. Na závěr mohu říci, že jsem jeden z mála stavebníků, kteří by klidně stavěli znovu," uzavírá optimisticky.

Technické údaje

  • Zastavěná plocha: 181 m²
  • Užitná plocha: 295 m² + terasy
  • Konstrukce: betonové základové pásy (zděné z betonových tvárnic) a betonová základová deska, zdicí systém Porotherm, vnější kontaktní zateplení PPS 100 mm, fasáda omítnuta a obložena režnými cihelnými pásky Klinker, vnitřní nosné ocelové sloupy, stropy a průvlaky železobetonové monolitické, plochá střecha s fóliovou krytinou a kačírkem, schodiště ocelové

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům č. 3/2013.

  • Výplně otvorů: prosklené stěny a okna hliníková s izolačními dvojskly, předokenní hliníkové žaluzie na automatické ovládání, dveře dýhované bezfalcové do obložkových zárubní a posuvné do pouzdra
  • Vytápění: tepelné čerpadlo systém země/voda NIBE o výkonu 9,9 KW (2 geotermální vrty hluboké 100 m), v přízemí i v patře podlahové vytápění a radiátory, krb s krbovou vložkou
  • Dům má parametry energeticky úsporné stavby (tepelná ztráta budovy 12,6 kW, koeficient prostupu tepla obvodové stěny U = 0,183 W/m2K), roční spotřeba energie na celý provoz domácnosti stojí cca 38 tisíc korun.
  • Autor projektu: Ing. Petr Havlíček, Libušín