Sobota 17. dubna 2021, svátek má Rudolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 17. dubna 2021 Rudolf

Dům vypadá jako známý obraz. Vydržel by však i pád letadla

  1:00
Barevná fasáda domu připomíná kompozici slavného Mondrianova obrazu. Ukrývá ale betonovou konstrukci, která bezpečně ukotvila stavbu v příkrém svahu a terénu ohrožovaném vodou.

Dům se skládá ze tří na sebe navazujících protáhlých hmot, které vystupují ze strmého svahu směrem k jihu. | foto: Tomáš Dittrich

Majitelé atypické vily si původně přáli úplně malý dům v Praze. Nicméně velký a v novinách náhodou objevený pozemek poblíž chráněné krajinné oblasti měl neodolatelné kouzlo.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.

A to i přes nevýhody: patnáctimetrové převýšení terénu, zanedbaný stav a i na poměry atraktivní lokality značně vysokou cenu. Majitelce se nakonec podařilo parcelu koupit s kolegyní napůl, ale ta se časem podílu vzdala.

Investorka díky svému odbornému vzdělání a profesi věděla, koho oslovit a jaké odpovídající zázemí by měl dům rodině s dvěma dětmi poskytovat. Projekt zadala nejenom vzhledem k náročnosti terénu zkušenému architektovi, bývalému kolegovi a bohužel nedávno předčasně zesnulému Ing. arch. Jiřímu Stříteckému.

Výsledkem společných konzultací je třípodlažní dům, který díky relativně úzké uliční fasádě působí subtilním dojmem. Hmota domu je totiž rozložena do příkrého, k východu orientovaného svahu.

Jednou z variant fasády byl obklad mědí. Řešení se majitelce nelíbilo, působilo těžkopádně a bylo příliš nákladné. Veselé hravé barvy ji oproti tomu ihned nadchly, navíc se použitím omítaného polystyrenu snížil rozpočet.

Prosklené jihovýchodní nároží se vznáší nad terénem, podepřeno ocelovým

Prosklené jihovýchodní nároží se vznáší nad terénem, podepřeno ocelovým sloupem. Vznikl tak prostor pro garážové stání.

Odolá vodě i letadlům

"Jsme jako malá jaderná elektrárna. Dům je projektovaný tak, aby odolal i pádu letadla," komentuje betonovou konstrukci majitelka. Protože pozemek leží u potoka, bylo nutné stavbu do budoucna pořádně a od základů dobře připravit. Náročné zemní práce a kvalitní založení domu, jehož část stojí na pilotách, patřily v rozpočtu k vyšším položkám.

Fotogalerie

Do netradičně vysokého rodinného domu se vešla tři podlaží. V nejnižším technickém jsou umístěny kotelna, garáž, sklep, prádelna a šatna. Druhé nadzemní podlaží mají k dispozici děti, ale pohodlí tu mají zajištěné také návštěvy, nechybí tu dokonce ani kulečník.

V nejvyšším podlaží se místnosti a jejich funkce propojují, rodina tu relaxuje a odpočívá. Prostorný obývací pokoj je spojený s kuchyňským a jídelním koutem. Velká koupelna a ložnice sousedí se saunou a venkovním bazénem, který je možné mimo sezonu snadno zastřešit pomocí posuvné konstrukce s izolačními skly.

Pohodlí a příroda bez bariér

Vzhledem k převýšení terénu jsou jednotlivá podlaží spojena dlouhým zastřešeným schodištěm umístěným na severní fasádě domu. Členům rodiny zatím schody nečiní komunikační problémy, přesto si majitelka nechala poradit. Ve fázi výstavby domu dala nainstalovat prostorný výtah, čímž do budoucna zajistila bezbariérový přístup až do nejvyššího podlaží.

Obývací pokoj má výhled rohovým oknem, které zpestřují barevné rámy. Interiér

Obývací pokoj má výhled rohovým oknem, které zpestřují barevné rámy. Interiér spojuje s přírodou nejen výhled do zeleně, ale i krásná podlaha z masivního olejovaného dubu. Sedačku značky Rolf Benz doplňují kožená relaxační křesla od Charlese Eamese.

Barevné čtverce

Architekt docílil 3D vzhledu fasády pomocí nalepených čtverců z polystyrenu s omítnutým nabarveným povrchem. Do velkoplošného zasklení v horním patře jsou integrovány otvíravé a pevné části v barevných rámech korespondujících s fasádou.

Nadhodnotou pozemku jsou okolní vzrostlé stromy v chráněné krajinné oblasti, které rámují výhledy především z obývacího pokoje a z prostoru bazénu. Majitelka doladila dům do posledního detailu a vsadila na kvalitu. Chtěla tudíž mít i pěknou zahradu, jejíž údržba by na druhou stranu nevyžadovala příliš času.

Může se hodit

Sháníte kvalitní dům nebo pozemek pro jeho stavbu? Vyberte si z široké nabídky na Reality.iDNES.cz. Nabízíme nemovitosti z celé ČR.

Zahradní architekt Zdeněk Sendler rozumí zahradám a věnuje se i krajinářské architektuře. Pozemek pojednal jednoduše, na svah navrhl odolnou pokryvnou zeleň, snažil se o maximální a citlivé propojení zahrady s okolím.

"Líbí se mi střídmé minimalistické domy, ale uvnitř dávám přednost přírodním materiálům s výraznou strukturou. Mám ráda kontrast," přibližuje majitelka. Podle jejích slov je interiér kolektivní dílo, o němž měla představu, a k realizaci přizvala odborníky.

Kuchyňskou linku z lakovaných MDF desek dodalo studio Sedlák interiéry, jídelní

Kuchyňskou linku z lakovaných MDF desek dodalo studio Sedlák interiéry, jídelní stůl z travertinu byl vyrobený podle návrhu Báry Škorpilové. Na dovolené v Thajsku se majitelka zhlédla v ručně vyráběných doplňcích ze dřeva a perleti. Nedávno objevila nový pražský obchod Sarong, v němž si vybrala řadu doplňků v tomto stylu.

Na podlaze a na schodišti převládá masivní olejovaný dub, krb je obložený přírodním tufem, jídelní stůl je vyrobený z přírodního travertinu. Majitelka oslovila na doporučení grafika Aleše Najbrta architektku Báru Škorpilovou, která je autorkou větší části interiéru včetně kuchyně a nábytku na míru. Na dalším řešení se podílela rovněž architektka Dana Svobodová, která navrhla zázemí bazénu a dohlížela na detaily při zakázkové výrobě nábytku.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 450 m2
Užitná plocha: 508 m2
Konstrukce: železobetonový monolitický skelet, konstrukční systém – kombinace nosných betonových stěn a sloupů, výplňové zdi z keramických pálených cihel
Založení stavby: k zapažení svahu byla vybudována milánská stěna, základy tvoří 24 pilot a železobetonové desky
Střecha: nosná železobetonová konstrukce, vrchní vrstva z kamenného kačírku doplněného expanzní zelení
Výplně otvorů: okna s integrovanými hliníkovými rámy, zasklení – tónované sklo Glaverbel, dveře hliníkové s bezpečnostním sklem
Vytápění: 2x kotel na zemní plyn, kombinace podlahového topení a topných registrů, krbu v obývacím pokoji, v ložnici a v zázemí bazénu klimatizace
Dodavatel: Arwen, s. r. o.

Bazén realizovala firma Delta Plecháč, podlaha a stěny jsou obloženy tropickým

Bazén realizovala firma Delta Plecháč, podlaha a stěny jsou obloženy tropickým dřevem ipé, které dobře snáší vlhké prostředí.

Pokoji dominuje krbové těleso s antracitovým tufovým obkladem.

Pokoji dominuje krbové těleso s antracitovým tufovým obkladem.

Ing. arch. Jiří Střítecký

1954–2012
Absolvoval VUT Brno a ateliér architektury Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. V roce 1990 založil s Martinem Krupauerem vlastní architektonické studio Atelier 8000 se sídlem v Praze a Českých Budějovicích.

Věnoval se také pedagogické činnosti, spolupracoval například s Jeanem Nouvelem na projektu Zlatý Anděl Praha, v portfoliu zanechal řadu zajímavých staveb veřejné i soukromé sféry. Posledním projektem je hotel pod Kilimandžárem.
Kontakt: www.atelier8000.cz

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům č.12/2013.

Autor:
  • Nejčtenější

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Medvědi je z Kalifornie nevyhnali, ale beztrestné rabování a daně ano

Pět milionů Kaliforňanů změnilo trvalé bydliště během posledních měsíců. Pohodové a vysněné bydlení na západním pobřeží...

Malý byt si mladá žena navrhla sama. Podívejte se, jak to dopadlo

Malý byt v novostavbě nabídla redakci k focení sama jeho majitelka. Svou nabídku zdůvodnila tím, že ji hodně inspiroval...

Interiér zaplnilo jasanové dřevo a mramor. Majitelé jsou nadšeni

Novostavba, okraj města a zahrádka. Tak si představoval mladý pár své ideální bydlení. Našel jej, a nejen to: našel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak se staví sen pro rodinu v bytě, kde je nutné kašlat na normy

Vláďa a Terezka mají úžasný vztah, šikovnou dvouletou holčičku Viktorku a brzy se jim narodí i syn. Jenže jejich byt...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Jak si švédští designéři pohráli s malými byty. Inspirace i pro Česko

Švédské Note Design Studio je autorem interiérů nového obytného bloku Mono apartments. Leitmotivem celého řešení je...

Bára Fišerová ze Sestřiček bydlí s maminkou v ateliéru v centru Prahy

Herečka Bára Fišerová, kterou mohou momentálně diváci vidět například v seriálu Sestřičky, žije se svou maminkou v...

Soběstačný dům na jihu Čech funguje skvěle. Život je krásný, říká autor

Šetrný dům, který si vyrobí veškerou elektrickou energii sám, zachytí maximum dešťové vody, nezbavuje se zbytečně...

Interiér zaplnilo jasanové dřevo a mramor. Majitelé jsou nadšeni

Novostavba, okraj města a zahrádka. Tak si představoval mladý pár své ideální bydlení. Našel jej, a nejen to: našel...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...