Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Dům, který vypadá jako stará horská chalupa, do krajiny skvěle zapadl

Rodinný dům je variací na původní, přes dvě stě let starou chalupu. Do horské krajiny zapadl, možná i proto, že majitel David přizval architekty už k výběru pozemku. Svěřil jim návrh stavby a interiéru.

Dřevostavba nahradila zchátralou chalupu. Tvar a měřítko stavby zůstaly, materiály respektují krajinu CHKO – například štít vyskládaný z místní žuly. | foto: Tomáš Dittrich

V části chráněné krajinné oblasti pár kilometrů za Libercem dávají i lišky dobrou noc. Zaječí důl (přezdívaný Zaječák) je příjemným místem k životu, takže si David před časem řekl, že jinde než tady se nechce probouzet.

Dům v horském údolí

Dům v horském údolí

Srnkám tu nechal postavit krmelec, který nemá široko daleko konkurenci. Do Jizerských hor, kde vyrůstal, se vrátil po třiceti pěti letech strávených v Praze.

„S manželkou jsme chtěli původně pořídit chalupu na horách, kam bychom s dětmi jezdili na víkendy. Dopadlo to jinak. Postavili jsme dům, v němž se dá bydlet napořád,“ začíná vyprávění.

A pokračuje: „Nějakou dobu to trvalo. První jsem našel na internetu lokalitu. Vyplatilo se už v této fázi oslovit architekty ze studia A1 architects. Při prohlídce pozemku společně s mojí maminkou objevili na sousední parcele v zarostlém sadu polorozpadlý dům, ale s neuvěřitelným kouzlem. Čekali jsme dva roky, než ho tehdejší majitelé prodali. Přes dvě stě let stará chalupa byla ve špatném stavu a s nedostačujícími základy. Rekonstrukce by neměla smysl, což potvrdily i odborné posudky dvou statiků.“

Dřevo a kámen kam se podíváš

Na svažitém půlhektarovém pozemku vyrostla dřevostavba kopírující odstraněnou stavbu v měřítku 1:1. Podle majitele nejde o repliku předchozího, ale moderní interpretaci. Rychlou výstavbu umožnil lehký skelet se sendvičovou konstrukcí pláště od českého výrobce TFH.

„Dům vypadá větší díky tomu, že je otevřen do krajiny. Na horizontu vidíme ještědský hřeben a Lužické hory. Okna jsou velká, takže skoro není kam pověsit obrázky,“ zmiňuje pobaveně David.

Akumulační kamna postavená na zakázku připomínají tradiční pec. Místo kachlů mají na povrchu cementovou stěrku.

S architekty si vyjasnil styl, definoval barvy i materiály. „Mnoho věcí by nebylo tak promyšlených a dotažených, kdybych je dělal sám. Jsem rád, že jsem stavbu zadal tomuto studiu. Mají totiž cit, nestavějí domy, ale budují domovy! Je štěstí mít architekta, jemuž můžete dát plnou důvěru,“ dodává majitel.

Než stavba začala, rovnal a odvodňoval se terén, stavěly se opěrné zídky. Kamenů z bouračky a výkopů bylo novou deskou pod domem. „Konstrukce má dostatečnou tloušťku, v podstatě je samonosná, přesto je bodově přichycená k plášti dřevostavby. Tým lidí, který ji vyskládal, sehnal investor. Takové řemeslníky dnes nepotkáte, věděli, co dělají, kameny skládali dokonale a s rozvahou. Vytvořili tím dojem, že všechno sem patří od nepaměti,“ chválí architekt David Maštálka.

Příběh překližky

Dům charakterizují přírodní materiály, kov a tři barvy, černá, šedá, červená. „Mám rád i modrou, ale ta je všude za oknem,“ komentuje majitel, jehož v životě provázejí dvě disciplíny, komunikace a kreativita.

Linka probíhá takřka podél celé stěny obytného přízemí. Nad pracovní deskou a...

Linka probíhá takřka podél celéstěny obytného přízemí. Nadpracovní deskou a na podlaze je keramický obklad.

Od divadla utekl v 90. letech do soukromých rádií, z nich do mezinárodních komunikačních agentur, v nichž byl kreativním ředitelem. Miluje jazz a třináct let připravuje pořady na Českém rozhlase Vltava. V posledních letech k láskám přibylo i víno, které do Čech dováží z extrémních horských či jinak nedostupných oblastí.

Inspirovalo ho zdejší prostředí a dům 500 metrů nad mořem. Potřebu mít doma designové věci z překližky, jež na českém trhu chyběly, vyřešil tím, že produkty značky Nils Holdost, ger Moormann začal dovážet. „Je to ideální materiál, pokud máte rádi minimalismus. V časopise Wallpaper mě kdysi nadchla knihovna FNP od Axela Kufuse. Překližka zaplnila můj pražský byt. Nábytek je samonosný, nepotřebuje moc spojovacího materiálu, tedy vruty a hřebíky,“ připomíná.

Doma DNES

Vestavěný nábytek včetně kuchyňské linky z překližky stejně jako další nábytek z masivu vyrobili ve firmě Historický nábytek & truhlářství Novák. „S překližkou pracujeme rádi. Je konstrukčně pevná, desky nemusíte hranit. Z masivu je tu třeba jídelní stůl a truhláři použili historický druh spojování, takzvané motýlky,“ doplňují architekti.

Jednu z místností v patře rodina přejmenovala na „Lebedín“ kvůli atypické čalouněné lavici. Model nahradil i klasické pohovky v obytném přízemí. Tvarem a využitím navazuje na tradiční venkovský nábytek a majitel prozrazuje, že návštěvy na nich občas usnou a přespí.

Pec nám (ne)spadla

David neodmítá zabydlený interiér, ale chtěl se vyhnout všemu zdobnému. Shodou okolností měl před lety pronajatou pražskou vilu Winternitz od autora Adolfa Loose, který ornament v architektuře zavrhl.

„Asi nejvíc mi vyhovuje střídmý severský styl interiérů, takže třeba svítidla jsem vybral v obchodě Severskesvetlo.cz nebo od dánské značky Normann Copenhagen. Kuchyňský ostrůvek z nerezových desek na míru mi vyrobili v jabloneckém Nerroxu, kde se jinak věnují velkokapacitním zakázkám,“ prozrazuje.

Protože k domu vede jen přípojka elektřiny, odpovídala tomu volba typu vytápění, kombinace elektrokotle a podlahového vytápění. Stavba vykazuje pasivní parametry i díky kvalitním oknům s trojsklem a v dřevohliníkových rámech.

V podkroví jsou umístěné dětské pokoje. I tady se opakuje kombinace masivního...

V podkroví jsou dětské pokoje. I tady se opakuje kombinace masivního dřeva, světlé barevnosti a typového nábytku z překližky.

Přestože topí elektřinou, zaplatí majitel ročně za energie spotřebované pětičlennou rodinou jen 35 000 korun. Stylovou horskou atmosféru podpořila pec (technicky jde akumulační sálavá kamna), kterou postavil kamnář Tomáš Jíra ze stejnojmenné firmy.

„Místo kachlů použil na jejím povrchu hladkou cementovou stěrku. Na míru vytvořil design kamen i vytápěcí plochu. Přitápíme si od podzimu do jara. Když dovnitř vložím dvanáct kilogramů dřeva, dalších 24 hodin na ně nemusím sáhnout,“ uzavírá David.

Autor:
  • Nejčtenější

Medvědi je z Kalifornie nevyhnali, ale beztrestné rabování a daně ano

Pět milionů Kaliforňanů změnilo trvalé bydliště během posledních měsíců. Pohodové a vysněné bydlení na západním pobřeží...

Chalupa u valašského Balatonu je pro rodinu splněným snem. Podívejte se

Nebýt sedmnácti židlí kolem jídelního stolu, těžko byste uvěřili, že chalupu postavil Pavel s Beátou k pronájmu....

Jak se staví sen pro rodinu v bytě, kde je nutné kašlat na normy

Vláďa a Terezka mají úžasný vztah, šikovnou dvouletou holčičku Viktorku a brzy se jim narodí i syn. Jenže jejich byt...

Vypadá jako krásný starý toskánský dům, je to však novostavba

Letní dům v malebné krajině italského venkova je novostavbou, která otevřeně navazuje na místní tradici. Přestože...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svérázná moderátorka Aneta Christovová má byt plný psů a erotiky

Této moderátorce a jedné z dračích hlav seskupení Trojhlavá saň se říká česká Samantha Jones. V jejím strašnickém bytě...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

  • Další z rubriky

Medvědi je z Kalifornie nevyhnali, ale beztrestné rabování a daně ano

Pět milionů Kaliforňanů změnilo trvalé bydliště během posledních měsíců. Pohodové a vysněné bydlení na západním pobřeží...

Interiér zaplnilo jasanové dřevo a mramor. Majitelé jsou nadšeni

Novostavba, okraj města a zahrádka. Tak si představoval mladý pár své ideální bydlení. Našel jej, a nejen to: našel...

Proměna bytu ve funkcionalistickém domě dopadla na jedničku

Byt ve funkcionalistickém domě si společně užívají Marie s Janem a jejich dvojčata. Díky vkusu a citu paní Marie byl...

Svérázná moderátorka Aneta Christovová má byt plný psů a erotiky

Této moderátorce a jedné z dračích hlav seskupení Trojhlavá saň se říká česká Samantha Jones. V jejím strašnickém bytě...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...