Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Minimalistický dům oživuje žlutá barva, vládnou v něm mobilní aplikace

aktualizováno 
Kvůli náročné profesi i rychlému životnímu tempu si majitelé vybrali dokonale fungující minimalisticky dům. Architekti jej vybavili spoustou úložných prostor, aby se dal snadno udržovat a všem zbylo dost času na sportovní vyžití i další koníčky. Návštěva byla fotografována pro časopis Domov.

Velký jídelní stůl z dubového dřeva ladí s čelními plochami kuchyňské linky. Židle v šedé, žluté a bílé zapadají do celkové koncepce. | foto: Tomáš Dittrich

Asi před deseti lety začal Pavel Vopařil uvažovat o stavbě vlastního domu. Původní myšlenku si kdysi s manželkou načrtli při večeři v restauraci na ubrousek, pak nápad na nějakou dobu usnul.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

V roce 2010 se postupně obrátili na několik architektonických studií, následně vznikaly ideové návrhy. Ani jeden však příliš nenaplnil jejich očekávání, až jim nakonec jeden známý doporučil Ing. arch. Zdeňka Rychtaříka z ateliéru Vyšehrad.

Tento architekt, s nímž si názorově i lidsky skvěle sedli a který vyznává podobný životní styl, je pozval na prohlídku vlastního domu. Od té chvíle byla na světě jasná koncepce, jak by měl budoucí domov Vopařilových vypadat.

Pak už projekt postupoval hladce a v dubnu 2015 se začalo s realizací. Díky osvícenému stavebnímu dozoru a solidní prováděcí firmě se povedlo proti původnímu rozpočtu ušetřit finanční prostředky. V červenci následujícího roku se už rodina se dvěma malými syny mohla stěhovat do nového domova.

Podoba moderního dvoupodlažního domu s monolitickou betonovou konstrukcí měla vyhovovat dynamickému životnímu stylu mladých manželů a sportovnímu založení rodiny. Tomu odpovídala jasná a přehledná dispozice a velkorysé úložné prostory, které doplňují místnosti v přízemí i v patře.

Fotogalerie

Technicky založený majitel domu si přál inteligentní domácnost, jejíž výhody dokáže ocenit a plně využít. Kromě elektronického klíče a zabezpečení je dům vybaven například automatickým ovládáním žaluzií nebo otevírání oken. 

Vytápění zajišťuje tepelné čerpadlo Panasonic kombinované s podlahovým topením a rekuperací. Tento systém umožňuje v létě chladit a v zimě topit a po celý rok uvnitř udržuje optimální teplotu.

Logické členění

Dispozice domu má klasické rozdělení na spodní společenskou část s kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem, toaletou a pokojem pro hosty, horní soukromou část pak tvoří ložnice rodičů, šatna, koupelna, WC a dva dětské pokoje.

Obývací pokoj disponuje oproti ostatním místnostem podlahou o dva schody nižší a od jídelny jej odděluje dvojice symetricky umístěných posuvných dveří. Na první pohled zaujme zábradlí subtilního kovového schodiště, které tvoří svislá ocelová lanka. Tento systém objevil majitel domu při svém pracovním pobytu v Nizozemsku.

Během výstavby došlo proti projektu k několika změnám. „Když se v jedné etapě výstavby odstranilo bednění, napadlo architekty nechat odhalený betonový strop a využít kontrastu tohoto surového materiálu s hladkými stěnami,“ vysvětluje Pavel Vopařil, jak se stavba vyvíjela a za pochodu měnila.

„Jiná je také podoba světlíku nad schodištěm. Původně měl být hranatý, ale nakonec jej nahradilo několik zasklených kulatých otvorů,“ doplňuje další změny.

Pod schody vznikl čtenářský koutek s ušákem Aiko značky Max Winzer.

Pod schody vznikl čtenářský koutek s ušákem Aiko značky Max Winzer.

Kruhový tvar koresponduje také s nepravidelně rozmístěnými otvory na venkovní stěně v zahradě a vytváří společný motiv, který se na budově v různých podobách opakuje.

S domem jsou manželé i jejich synové, nadějní mladí sportovci, i po třech letech spokojeni. Jedině snad časem zbývá dořešit zahradu.

„Líbí se nám praktická a dobře fungující koncepce domu, ale i jeho interiér. Jednoduchá barevnost, která využívá odstíny bílé, šedé a žluté, je spolu s přírodním dřevem příjemná, nadčasová a uklidňující. Doma chceme hlavně odpočívat a trávit volný čas, ne stále uklízet nebo něco hledat,“ říká Pavel Vopařil, ředitel e-shopu s nábytkem a doplňky Bonami.

A dodává: „ Díky mojí současné práci jsme si domov vybavili originálními doplňky i funkčním a pohodlným nábytkem. Není nad to ,otestovat‘ si na vlastní kůži běžné, ale i unikátní výrobky, které v e-shopu nabízíme. Pomáhá mi to také přemýšlet, co se dá ještě vylepšit.“

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Autor:
  • Nejčtenější

Manželé si postavili dřevěný ráj, z luxusního domu jsou nadšeni

Vanessa a Michael jsou velcí příznivci dřeva, navíc se s ním často setkávají i ve svých profesích. Michael je tesař,...

Kristian Kodet umí. Faru na spadnutí proměnil na nádherné stavení

Známý akademický malíř Kristian Kodet má několik domovů. Střídavě žije v Americe, Praze a přes léto v jižních Čechách...

Herec Ota Jirák přestavěl rozpadlou hospodu na chalupářské království

V chalupě na Mladoboleslavsku našel své útočiště nejen známý herec, dabér a mim Ota Jirák se svou milou ženou...

Nová kuchyň i obývák za 110 tisíc. Majitelce proměna vyrazila dech

Tereza bydlí s manželem a synem v panelovém bytě a moc si přeje novou kuchyň, protože v té současné se podle jejích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krásný dům s otevřenou klenbou je zalitý sluncem. Majitelům splnil sen

Venkov, to jsou sedlové střechy, vysoké bílé štíty, červené cihlové zídky, poctivé zděné komíny a daleké výhledy na...

  • Další z rubriky

Kristian Kodet umí. Faru na spadnutí proměnil na nádherné stavení

Známý akademický malíř Kristian Kodet má několik domovů. Střídavě žije v Americe, Praze a přes léto v jižních Čechách...

Příběh českých vánočních ozdob začal sklady plnými perlí pro Indii

České skleněné vánoční ozdoby se staly pojmem vlastně trochu nechtěně, do jejich historie zasáhla hospodářská krize,...

Dárky pro muže, kteří milují historii, kvalitu a přírodní materiály

Dárky pro muže se velmi často řídí jejich koníčky a zálibami, tam bývá úspěch zaručený. A dokonce mohou mít i...

Vánoce v Bílém domě. Melania zvolila velkolepou výzdobu v bílé a zlaté

První dáma USA Melania Trumpová vyzdobila spolu s dobrovolníky prostory prezidentského sídla. Téma se nese, tak jako...

Najdete na iDNES.cz