Před necelými dvěma roky koupili Jana s Martinem pozemek v obci za Plzní. Hotový rodinný dům podle svých představ kolaudovali už letos v květnu. „Měli jsme štěstí na řemeslníky i firmy,“ pochvalují si a prozrazují, že při přípravě svépomocně vedené stavby spolupracovali s projektantem. Inspirovali se jedním z typových domů, který je zaujal na internetu.
Projektant se řídil jejich představou a navrhl dům s podobně řešenou dispozicí. Termíny výstavby pomohl zkrátit pórobetonový zdicí systém Ytong. Největším přínosem novostavby byla pro majitele možnost rozhodovat se podle vlastních představ o bydlení na míru.
K tomu Martin dodává: „Když se zdily příčky, půdorys působil zkresleně a poněkud malým dojmem. Nicméně užitná plocha 180 m2 a 4+kk se dvěma koupelnami a šatnou pro tříčlennou rodinu bohatě stačí. K tomu máme terasu, zahradu i garáž pro dvě auta. Hlavně jsme ale chtěli bezbariérový dům. Ten předchozí měl dost schodů, což v době, kdy jsem byl po úrazu doma na nemocenské, nebylo vůbec komfortní. Nejenom proto zvítězil bungalov. Myslím, že přímé propojení se zahradou bez překážek vítá i náš pes Otto.“
V klidu a bezpečí
Pozemek má plochu 1 100 m2. Na domě fungují ochranné prvky, třeba předokenní rolety. Plastová okna, která dodala firma z regionu, mají bezpečnostní skla Connex odolávající rozbití, potažmo vniknutí dovnitř. Dům vytápí elektřina, je v něm nainstalované podlahové vytápění. Na tepelné pohodě se podílí ještě krb v obývacím pokoji postavený ze šamotových cihel.
Projekt stavby myslel i na zacházení s energiemi. Patnácticentimetrová tepelná izolace fasády a foukaná izolace pod střechou přispívají k tomu, aby doma bylo celoročně příjemné klima. „Izolace, ale i přesah střechy pomohly ,odchytit’ letní vedra,“ pochvalují si majitelé, kteří šli s úsporami ještě dál. Pořídili si fotovoltaické panely, které v létě pokrývají provoz klimatizace a bazénu.
Pobyt venku je pro rodinu důležitý, přestože zahrada čeká na úplné dokončení. Martin ukazuje na hotovou část, která slouží jako druhý obývací pokoj díky zastřešené terase do písmene U. Nábytek a doplňky na ni majitelé pořídili podle vlastních slov hodně „spotřební“, aby zvládaly i psí „užívání“.
Jen jeden odstín šedé
Martin prozrazuje, proč v domě i na fasádě dali přednost šedé: „V bývalém zaměstnání jsme říkali, že nic není jen bílé, nebo jen černé. Proto jsme vybrali střed, konkrétně antracitový odstín podle fólie na okenních rámech. K tomu jsme ladili i dlažbu okolo domu. Na vyladění se mimochodem podílel i náš šestiletý staford. Podle jeho srsti jsme totiž vybírali odstín čalounění pohovky.“
Houslista Šporcl a Bára Kodetová si pořídili skvělý bungalov za Prahou |
Když nastal čas na zařizování interiéru, hledala Jana inspiraci na internetu, kde objevila firmu Linie design studio, a přesvědčila manžela, aby ji doprovodil do plzeňského showroomu. „Pro spolupráci jsme se rozhodli hned po první schůzce. Přišli jsme s určitou vizí a neměli jsme finanční omezení,“ zmiňuje.
Interiérové designérky Ivana Slavíková a Andrea Kerner připravily projekt na míru, dokonce s plány pro konkrétní řemeslníky, instalatéry, elektrikáře i sádrokartonáře.
„Rád zaplatím za kvalitní práci, která ušetří spoustu času. Kromě toho máme z interiéru opravdu velkou radost,“ chválí spolupráci Martin. Jedna z autorek návrhu pokračuje: „Ocenili jsme klienty, kteří věděli, co chtějí. Tmavší barevnost obytného prostoru a pracovny odráží jejich přání variace na styl art deco a industry.“
K věcem, které si vybrali majitelé, patří například obklady do koupelen. V obchodě Keramika Soukup je nadchly velkoformátové imitace mramoru.
Kámen, káva, perleť
Z Linie design studia se manželé dočkali vizualizací s podrobným návrhem vestavěného nábytku, designérky „oblékly“ interiér do textilu a nasvítily jej. Zastínily jej závěsy, záclonami i žaluziemi značky Leha na bateriový pohon. Součástí obytného prostoru je kuchyň, stejně jako nábytek do pokojů, koupelen a předsíně ji vyrobili ve firmě Kuchyně Kypr.
„Dvířka kuchyňských skříněk chrání antracitový lak v provedení super mat nanášený na MDF desku. Díky této technologii nejsou na povrchu vidět otisky prstů,“ popisují autorky.
Pracovní desku tvoří TechniStone, materiál na přírodní bázi imitující kámen (opakuje se na okenních parapetech či na desce kávového stolku). Stěnu nad pracovní deskou kryje sklo Lacobel v odstínu cappuccino. Majitelé si pochvalují i řešení spíže s oknem a dveřmi integrovanými v lince.
K efektní úpravě stačil dobrý nápad a odstranění jedné příčky z dispozice. Útulnou atmosféru v pokojích podpořily tapety z nabídky interiérového studia (pracovnu rozsvítil vzor zlatavých slunečních paprsků na tapetě francouzské značky Casadeco).
Perleťová stěrka přechází z obývacího pokoje do chodby, zdobí i stěnu ložnice. „Ekologický materiál se sametovým efektem střídá mat a lesk, mění se s úhlem dopadajícího světla. Dekor Ottocento v minulosti používaný v prestižních budovách se však hodí i do současných interiérů,“ dodává závěrem Andrea Kerner.