Světlé neutrální tóny obývacího prostoru decentně oživuje modrá barva....

Světlé neutrální tóny obývacího prostoru decentně oživuje modrá barva. Čalouněný nábytek je od dodavatelů Lino Design, Ressed a Polstrin Design. | foto: Martin Koller

Ze starého statku v Beskydech vzniklo úžasné bydlení pro mladou rodinu

  • 33
Interiér rekonstruovaného statku z 19. století v podhůří Beskyd odráží příběh výjimečných lidí, kteří procestovali celý svět, aby našli své místo a kousek štěstí zpět ve své domovině. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Po návratu z Austrálie a Nového Zélandu se mladý pár usídlil v Praze. Dnes však už s dcerou Adélkou žijí obklopeni krásou podhůří Beskyd, kde jejich předkové zapustili kořeny.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Základy domu byly položeny už v roce 1850. Statek majitelky se dědil z generace na generaci, až se dílem designérky Kateriny Kersey proměnil v útulné moderní venkovské stavení, kde se tradiční architektura domu snoubí s moderními styly a materiály současných interiérů.

Původní obytná část v přízemí zůstala na přání majitelů zachována. Kamenný sklípek (vinárna) byl zrenovován a původní příbytek pro zvířata a nářadí se proměnil v dílnu, kde mohou příchozí obdivovat klenoty majitele, historické motorky.

Po moderním dřevěném schodišti je možné vystoupat do půdního prostoru o rozloze 155 m2, který se stal domovem mladé rodiny. Scestovalý pár si osvojil vztah ke starým, původním předmětům, kterým lidé dokážou vdechnout nový život. Na svých cestách načerpal hodně inspirace, ale jak své představy citlivě zhmotnit? S ohledem na způsob života rodiny a priority partnerů se o to společně s nimi pokusila designérka Katerina Kersey.

Citlivá přestavba

Bylo nutné přijmout jistá omezení daná samotnou stavbou, rozhodně nebylo možné nijak razantně zasahovat do struktury. Některé trámy jsou původní, jiné bylo třeba nahradit.

„Nechali jsme vyniknout původní krásu rustikálních trámů v kombinaci s nově položenou masivní dubovou podlahou, naolejovanou do stejného odstínu jako trámy. V kontrastu s tímto charakteristickým přírodním prvkem jsou zdi ponechané v puristickém bílém tónu, který jsme se snažili dodržet v celém interiéru,“ popisuje Kersey.

Vybavení domu tvoří kombinace skandinávského, industriálního a moderního venkovského stylu, navržená ve vzájemné symbióze. Přírodní dřevo a kov doplňují sklo, keramika a imitace betonu.

Základ tvoří neutrální barevné tóny, jednotlivé místnosti jsou oživeny jen jemně, akcentem preferované barvy. Nutno podotknout, že majitel je velmi zručný a systematický člověk, praktik a technik. Přestože víc než ve hmotných věcech vidí pravou hodnotu v okamžicích a chvílích strávených ve správné společnosti, zapojil se do výroby konstrukcí atraktivních dveří na kolejnici.

Zhmotnělý sen

Z podkroví je překrásný výhled do okolní krajiny, který se zasloužil o celoplošně prosklený štít v prostorné obývací části. Byl prvotní a velmi silnou inspirací designérky stejně jako osobnosti manželů, které znala už z dřívějška.

Kuchyň je vyrobena z vysoce odolného bílého lamina v kombinaci s imitací betonu. Do pracovního pultu je zasazen granitový dřez (Blanco). Ostrůvek ozvláštňuje praktická nika vyplněná dekorativním dřevem. Celek dotváří svítidlo Charterhouse (Eglo).

Obývací pokoj je volně propojený s kuchyní a jídelnou. Rohový krb s navazující kuchyňskou linkou není z konstrukčního hlediska běžný, má však praktické opodstatnění v úspoře místa i ladného propojení obou částí otevřeného prostoru.

Designérka kladla velký důraz na kontinuální členitost interiéru a dostatek pracovního i úložného prostoru ve formě vestavných skříní či praktických nik pro knihy či drobné předměty z cest. Příjemnou atmosféru celku dotvářejí i vhodně rozmístěná svítidla.

Nápadným prvkem je kosmetický stolek vyrobený na míru kombinovaný s televizní skříňkou.

„Ložnice odkazuje na vzpomínky, lásku, harmonii, porozumění a pozitivní výhled do budoucnosti,“ zmiňuje designérka. Je situovaná na protilehlém konci podkroví v návaznosti s oddělenou šatnou.

Nejzajímavějším místem není lůžko, jak tomu často bývá, ale víceúčelový make-up stolek, navržený speciálně na přání majitelky. Z druhé strany ukrývá televizi a úložné zásuvky pro drobnější osobní předměty či oblečení. Úložným prostorům je vyhrazena ještě celá jedna řada nízkých skříněk podél stěny dveří, které v souboru představují nejen praktický, ale i rafinovaný dekorační prvek ložnice.

Dětský pokoj je zatím koncipován spíš jako herna. „Do prostoru jsme umístili pouze nejdůležitější funkční nábytek, paletovou dřevěnou postýlku, šatní skříň a dětskou mini lavici, kterou lze během minuty přetvořit na jídelní či kreslicí stolek. Zbytek prostoru jsme vyhradili útulnému indiánskému týpí, měkkým hračkám a dekoracím v nice trámové konstrukce. Ty lze během let, podle potřeb dítěte, postupně obměňovat,“ vysvětluje Kersey, která vnímá interiérový design jako cestu bez hranic, kde může být každý cíl na dosah.

Jak to vidí autorka

„V případě každého nového projektu, který držíte pod svými křídly, jde především o to zachytit myšlenku klienta a reflektovat jeho duši v interiéru způsobem, aby bylo hned na první pohled patrné, komu dané místo patří a kdo v něm vytváří svůj příběh. Vy do konkrétního projektu otisknete svůj nezaměnitelný charakteristický rukopis, pro který si vás klient vybral, ale vždy ho vytváříte pro lidi, kteří v něm žijí, a zároveň jim plníte kousek jejich snu. Proto by každá tvorba měla být vždy dialogem, jehož výsledkem je krása, která nejen oslňuje, ale zároveň naplňuje účel, pro který byla realizována.“

Studio Katerina Kersey Design je designové studio zabývající se tvorbou profesionálních návrhů interiérů a produktovým designem. Výsledná podoba interiérů garantuje nejen vysokou estetickou a funkční hodnotu, zároveň vždy reflektuje jedinečný příběh konkrétního klienta a prostředí, v němž klient žije a pracuje.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.