Proměny interiérů ve starých domech kladou před architekty řadu výzev, praktických i estetických. A dobrý architekt před výzvou neuhne, rád se nechá pokoušet a provokovat, aby ze sebe vymáčkl řešení, na něž lze reagovat jedině: wow, tohle by mě nikdy nenapadlo...
Tady bylo výzev víc než dost: omezený tmavý prostor, omezený rozpočet, potřeby mladé rodiny. Fantastický je způsob, jak získali světlo instalací rozsáhlého střešního okna a prosklením téměř celé zadní stěny.
Omezený prostor vyžadoval pečlivou koordinaci vybavení i použitých materiálů. Chlad leštěné betonové stěrky na podlaze mizí v kombinaci se dřevem a pálenou cihlou, a kdyby to bylo někomu málo, jsou tu červené židle kolem stolu.
Dominantní kuchyňský ostrůvek je nejen další pracovní plochou, ale slouží i jako snídaňový pult z jedné a knihovna z druhé strany.
Samotná kuchyň je jednoduchá a praktická. Definují ji tři věci: velké množství úložných prostor, kompaktní bezúchytkový nábytek a pracovní plochy z moderního materiálu Himacs v barvě slonové kosti, který je neporézní a lze jej dokonale spojovat, takže nikde nevznikne sebemenší prasklinka, tak lákavá pro nečistoty a bakterie. A snadný úklid s maximální možnou hygienou je příjemný benefit, který zejména mladá rozrůstající se rodina ocení.
Kuchyň, která vybočuje z běžné podoby, majitele oprávněně nadchla |
Vzhled kuchyně je tak jednoduchý, až minimalistický s důrazem na funkci. Himacs je díky své odolnosti vůči nečistotám, virům, bakteriím a chemikáliím pro kuchyni ideálním materiálem, byl použitý pro obklady stěn a na pracovní plochy.
„Po studiu voeg ltd. Jsme požadovali něco moderního a kreativnějšího, než je standardní boční vstup, který je v této oblasti častý. Návrhy byly fantastické: zvýšené okno se sedací plochou, dubové trámy, leštěný beton a odhalené cihly,“ komentuje rekonstrukci klient.
Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.