Z omšelého bytu 2+1 je velmi příjemné bydlení s dispozicí 3+kk.

Z omšelého bytu 2+1 je velmi příjemné bydlení s dispozicí 3+kk. | foto: Viktor Tuček, photon.cz

Byt 2+1 v Praze byl k pláči. Teď je z něj prvotřídní a funkční 3+kk

  • 122
Značně omšelý pražský byt velký 66 metrů čtverečních volal desítky let po záchraně. Kompletní rekonstrukce se dočkal v roce 2019. Z původní dispozice 2+1 je díky architektonickému studiu The Builders příjemné 3+kk.

Byt si pořídil mladý pár, který se při hledání nového domova zaměřil výhradně na starší pražskou zástavbu. „Chtěli jsme si budoucí byt udělat po svém. Nelákal nás developerský projekt, kdy se podlaha, obklady i dveře vybírají z úzce zaměřeného katalogu, a také jsme se báli, že stavba bude ušita horkou jehlou,“ vysvětluje investor.

Finanční prostředky určily budoucí velikost bytu i vhodné pražské čtvrti. Bylo také nutné myslet do budoucna. Dispozice bytu proto měla být minimálně 3+kk. Takové nemovitosti byly kvůli vysoké poptávce drahé. 

Původní vzhled koupelny s vanou a pračkou

Řešením bylo najít větší 2+1 a za pomoci šikovného architekta jej proměnit na příjemné 3+kk. Svůj vysněný byt nakonec našli. „Architekta jsme si vybírali podle stylu realizací, které byly naší představě nejblíž. Zvítězilo studio The Builders, které dostalo volnou ruku, ale jasné zadání o změně dispozice,“ říká majitel. 

Z návrhu velmi razantní celkové rekonstrukce byl mladý pár nadšený. Došlo na vybourání všech příček a dvě nosné stěny získaly dva otvory. Jelikož má byt okna pouze na jedné jihozápadní straně, bylo potřeba dostat do všech místností co nejvíce přirozeného světla. 

Jedna nová příčka je proto z kopilitu, materiálu, přes který denní světlo prochází do kuchyně a na chodbu. Úložný prostor je spojený s kuchyní v podobě vloženého dubového boxu. Ten nezasahuje až ke stropu, díky tomu působí interiér vzdušně a odlehčeně. 

V dřevěném boxu zbylo místo i pro sušičku a pračku, které mladý pár v koupelně nechtěl. Majitelé také odmítli vanu a dočkali se praktického sprchového koutu. Velké zrcadlo celou místnost opticky zvětšilo. Na podlaze jsou parkety z dubového dřeva v kombinaci s epoxidovou stěrkou. 

„V bytě nesměly chybět naše milované židle od Tonu a nejoblíbenější komoda po babičce. Bydlí se nám skvěle,“ schodují se nadšeně. 

The Builders

Architektonické studio The Builders tvoří dva architekti Lukáš Brom a Štěpán Tláskal, kteří společně studovali na Fakultě umění a architektury TU v Liberci.

Začali spolupracovat již během školy a po jejím absolvování v roce 2006 se společně sešli v ateliéru 4A architekti. Jejich praxe zahrnovala i práci v ateliérech A69, DAM, Aleš Najbrt nebo Kopecký Studený architekti.