Starou chalupu opravili a postupně citlivě zařídili dobovým nábytkem

  1:00aktualizováno  1:00
Více než stoletá chalupa po kováři v podhůří Ďumbierských Tater měla štěstí, že ji koupila Natálie s rodinou. Nelekli se poškozených trámů a zachránili ji. Ona se jim na oplátku odměnila možností nádherného víkendového bydlení.

Interiér chalupy majitelé postupně zaplnili původním venkovským nábytkem. | foto: Miro Pochyba

Vztah k tradiční architektuře a jejím hodnotám mají v rodině. V krásném přírodním prostředí Horehroní chalupaří už řadu let. Dům koupili přímo od vdovy po místním kováři.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.

Vedle chalupy byla i kovárna se vším, co k práci kováře patří: otevřené ohniště s komínem, měchy a dochované původní nářadí. Ani ta nezůstala ležet ladem, také ji připojili k chalupě, přitom se snažili zachovat její charakter.

Rekonstrukce od základů

Omítnutá stará dřevěná chalupa byla postavená na čtyřech základových kamenech, které si časem „sedly“ a dům už nebyl dostatečně izolovaný od zemní vlhkosti.

Dvě až tři řady spodních trámů napadla dřevokazná houba. Rekonstrukci tak rodina začala doslova od základů.

Postupně majitelé vyměnili trám po trámu ve spodních řadách, aby se zbavili nebezpečných plísní a vybetonovali základovou desku. Trámy utěsnili tradičním způsobem, hlínou, mechem a slámou. Základové kameny si nechali na památku a dnes jsou součástí okrasné skalky a ohniště.

Poškozené byly také původní dřevěné šindele. Mladá rodina chtěla tento materiál zachovat, ale když zjistila, jak finančně náročná je jeho výměna za nový, přistoupila na kompromis. Zakryla střechu klasickými taškami, ale v tmavohnědé barvě, aby alespoň minimalizovala vizuální změnu exteriéru starého domu.

Boj se silou přírody

Fotogalerie

Houba ve dřevě potrápila Natálii s rodinou dvakrát. Nedali se však odradit. Když totiž od rekonstrukce uběhly čtyři roky, ukázalo se, že podcenili silu a schopnost rychlého růstu dřevokazných hub.

Zřejmě se nepodařilo úplně odstranit jejich zárodky, protože opět napadly novou smrkovou podlahu. Aby se už dál nešířily, museli ji opět celou vyměnit.

Tentokrát na novou palubkovou podlahu použili odolnější borovicové dřevo. Ponechali je v jeho přirozeném světlém odstínu, aby interiér nepůsobil příliš stísněně. Dřevěný strop a trámy spolu s tradiční okny mají totiž původní tmavohnědou barvu.

S trpělivým přístupem

Protože Natálie má blízko k interiérovému designu, rozhodla se nejít lehčí cestou ani při zařizování nového interiéru chalupy. Místo nákupu nového vybavení ve venkovském stylu raději trpělivě oprašovala, čistila a restaurovala původní kusy nábytku a artefakty roky ukryté na půdě.

Tak postupně přibyla do chalupy kredenc, truhla na obilí, kolovrátek, starý dřevěný žebřík, sporák i hrnce. Ostatní kousky tradičního venkovského nábytku majitelé nakupovali po celém Slovensku. Vysloveně je vyhledávali a občas tomu dokonce přizpůsobovali i místa svých dovolených.

Trámy napadené dřevomorkou bylo nutné vyměnit.

Trámy napadené dřevomorkou bylo nutné vyměnit.

„Někdy jsme měli štěstí a dostali jsme se k velmi zajímavým kouskům,“ vypráví s nadšením Natálie: „Například stůl z okolí Staré Turé má víc než sto let. Zamilovala jsem si truhlice a skříně s ornamenty z různých koutů Slovenska i staré sáňky, které jsme našli na hromadě dřeva před domem a zachránili je před spálením.“

Určitě nejzajímavější však bylo střetnutí s mužem, který prodával různé starožitnosti ze své staré chalupy. „Při rozhovoru jsme úplnou náhodou přišli na to, že se velmi dobře znal s dědečkem mého manžela. Před více než šedesáti roky spolu učili na jedné škole a hráli ochotnické divadlo. Dokonce nám daroval dřevěnou břitvu na holení, kterou jako rekvizitu do divadelní hry vysoustružil manželův děda,“ doplňuje Natálie.

Konec dobrý, všechno dobré

V chalupě bydlel původně místní kovář.

V chalupě bydlel původně místní kovář.

Stará chalupa opět ožila pokřikováním malých dětí a těší se novému využití. Natálii a její rodině vrací všechno jejich úsilí o svou záchranu příjemným prostředím na relaxaci uprostřed přírody, kam se vždy rádi vracejí během volných dní.

Kéž by si tuto hodnotu starých chalup, kterých na Slovensku každoročně ubývá, uvědomilo víc mladých lidí a přidali se ke spokojeným chalupářům!

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.

Autor:
  • Nejčtenější

Byt v krkonošském paneláku se proměnil v luxusní horskou chatu

Paneláky do Krkonoš nepatří. Jenže už tam stojí. Tak co teď? Architekt Milan Jirouš se rozhodl pro hodně radikální...

Dům na nožkách a pozemek snů. Rodina víc nechce, o zahradu se nestará

Dům ze dřeva, ocele a kamenů sestavil pro tříčlennou rodinu architekt John Curran společně se svým bratrem. Pod jejich...

Odešli do Krušných hor. Manželka navrhla celý dům sama a dobře udělala

Krušné hory již dávno nejsou krušné. Zdecimované porosty osmdesátých let vystřídala bujná zeleň zdravých lesů, které...

Spala na podlaze, neměla skříň. Konečně se dočkala krásného bydlení

Anna žije již několik let po různých podnájmech a nedávno se rozhodla, že skoncuje se spaním na matraci i s provizorním...

Poradna architekta: panelákový retro byt 3+1 potřebuje radikální změnu

Bydlení v panelových domech na Jižním Městě sice bývá často vysmívané, přesto je tato lokalita velmi žádaná kvůli...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Dům na nožkách a pozemek snů. Rodina víc nechce, o zahradu se nestará

Dům ze dřeva, ocele a kamenů sestavil pro tříčlennou rodinu architekt John Curran společně se svým bratrem. Pod jejich...

Premium

Soused si postavil u plotu boudu. Strhnout ji nehodlá a jen se směje

Petr má problém se sousedem. Ten si bez oznámení a svolení postavil u společného plotu dřevěnou boudu. „Nedodržel...

Fascinující bydlení pro důchodkyni, která se rozhodla žít v přírodě

V současnosti bývají úspěšné stavby, které chrání soukromí majitelů různými způsoby. Některé využívají půdorys ve tvaru...

Při výběru materiálů do nového bytu dali na rady architekta a nelitují

Že přísloví o kovářově kobyle, která chodí bosa, neplatí vždy, se nám potvrdilo při návštěvě nově dokončené realizace...

Najdete na iDNES.cz