Rekonstrukce bytu po letech pronájmu byla nutná. Výsledek vás nadchne

  1:00aktualizováno  1:00
Po několikaletém pronajímání majitelé uznali, že nastal čas pro využívání bytu pro vlastní potřeby. Aby tomu tak mohlo být, museli nejprve naplánovat jeho rozsáhlou rekonstrukci, s níž se obrátili na studio Zaki Design.

Probouráním příček a sjednocením podlahové krytiny vznikl velký světlý prostor společný pro obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, odkud je také vstup na terasu. Optického oddělení odpočinkové zóny se dosáhlo pomocí policového systému. | foto: Lukáš Hausenblas

Rozlehlý 140 metrový byt s velkou terasou je v posledním patře bytového domu a majitelé jej více než deset let pronajímali. Nyní se rozhodli, že by se do něj chtěli nastěhovat a začít v něm sami bydlet.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Veškeré zařízení bytu bylo už hodně „použité“, a aby se čtyřčlenná rodina cítila v bytě komfortně, byla potřeba vše vyměnit, ale také částečně upravit dispozici.

Zadání pro Zaki Design bylo následující: uzpůsobit byt rodičům a jejich dvěma dospívajícím dětem, maximalizovat úložné prostory, ale tak, aby se netvářily jako klasické skříně, zařídit interiér moderně, nadčasově a stylově jej sjednotit.

Očima designéra

„Aby se prostor více prosvětlil a obývák s kuchyní opticky zvětšil, otevřeli jsme dispozici probouráním příčky mezi vstupní chodbou a pokoji, chodbu jsme tak částečně ´vtáhli´ do obytného prostoru, a hezky ji tak propojili s kuchyní spojenou s jídelnou a obývacím pokojem,“ popisuje Petr Hodan ze studia Zaki.

Obývací prostor pak opticky oddělili od jídelny vysokým paravánem, který nabízí zavírací úložné prostory a police. Další významný sjednocující prvek představuje podlaha. Původně byla v každé místnosti položená jiná krytina, což působilo velmi nesourodě.

„Všude jsme tedy položili vinyl v dekoru světlého dřeva. Také jsme zrušili veškeré prahy a přechodové lišty, čímž se celý interiér krásně propojil a opticky zvětšil. Z původního zařízení bytu nezůstalo vůbec nic, kompletně se rekonstruovaly koupelny a veškerý nábytek kromě sedacího jsme vyrobili na míru,“ doplňuje designér Petr Hodan.

Fotogalerie

V návrhu zařízení jim nechali majitelé volnou ruku s tím, že majitelka si přeje oživit interiér žlutou barvou, ta se tam dostala pomocí židlí a doplňků. Děti si měly do pokojíků vybrat doplňkovou barvu, dcera zvolila červenou a syn zelenou.

Prakticky i na efekt

Vinyl, který je na podlaze, byl pro větší efekt použitý také k obložení zdi za vanou, toaletou a mezi sprchovým koutem a vanou. Zajímavý efekt se podařilo docílit deskami z lamina v dekoru betonové stěrky, které slouží jako přední plochy vestavěných skříní, ale také jako obklad zdi mezi chodbou a obývacím prostorem a dále v ložnici, kde je na zdi za postelí a přecházejí až na strop. Tím se opticky vymezuje prostor pro spaní.

Dalším zajímavým, avšak hlavně funkčním prvkem, je u vstupu sestava se zrcadlem, v níž je mělká skříň, které se otvírají rohy z obou stran. Je to šikovný úložný prostor na lyže a snowboardy, které tak lze z jedné strany uložit do skříně a z druhé vytáhnout.

Požadavek na úložné prostory plní vestavěné skříně, komody, prostorná kuchyň a policové systémy s otevřenými i uzavíratelnými přihrádkami. Barevný základ interiéru tvoří bílá doplněná šedou a světlým dekorem dřeva.

Zmizely příčky a dveře mezi chodbou a obytným prostorem, tak se místnosti hezky...

Zmizely příčky a dveře mezi chodbou a obytným prostorem, tak se místnosti hezky propojily.

Autor interiéru

Petr Hodan, ZAKI Design
Společně se zákazníky navrhuje interiéry, které se snaží jim šít na míru a tak, aby naplňovaly jejich potřeby. Studio nabízí komplexní služby v řešení interiéru, od konzultace přes 3D návrh interiéru a návrhy zakázkového nábytku až po kompletní realizaci projektu. Cílem je každému vytvořit kvalitní a přívětivý domov, ve kterém se bude cítit dobře.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Autor:

Nejčtenější

Dům je tak chytrý, že nás neobtěžuje, říká o svém domově jeho majitel

Na severní straně domu býval dvorek, dnes malá zahrada s terasou, kterou lemují...

Jaroslav Šuvarský si zrealizoval představu ideálního bydlení. Zrekonstruoval zchátralé stavení a naplnil ho moderními...

Krásný odpočinek u moře. Bydlet můžete ve svém už za dva miliony

Lotte, Algarve, Luz, Portugalsko. Vila s dispozicí 4+kk o obytné ploše 217...

Koupit si dům či byt u moře je pro mnohé nesplnitelným snem. A to kvůli vysokým cenám. Avšak dají se najít i výjimky....

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Toužili po odpočinku v horách. Moderní chalupa jim roste rovnou ze skály

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do...

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do hor. V panenské přírodě Cieneguilly,...

Ondřej Kobza má byt na střeše Lucerny. Je to veřejný průchoďáček, říká

Multifunkční místnost slouží pro odpočinek, kulturní akce i jako pracovna. Na...

Kavárník a organizátor městských projektů Ondřej Kobza hledá zapomenutá či neobjevená místa a prostory, oživuje je a...

Další z rubriky

Byt pro nadšeného cestovatele: důraz se kladl na relaxaci a pohodlí

Tapeta vytvořená podle japonského akvarelu se stala přirozeným centrálním bodem...

Pánský byt v novostavbě na konci Petržalky vás vítá velmi příjemnou atmosférou. Vděčí za ni spolupráci majitele a...

Dřevostavby letí Českem. Smontují se i za víkend a hned se stěhujete

Rodinný dům ve Veterné Porube je postavený v nízkoenergetickém standardu s...

Chata u Sázavy, krkonošská roubenka, rodinný, energeticky úsporný dům nebo špičková administrativní budova – co mají...

Dům U Kamenného zvonu chtěli zbourat. OPBH se rozhodl, že jej opraví

Před poslední rekonstrukcí měl Dům U Kamenného zvonu hladkou novobarokní fasádu...

Některé památky znají turisté lépe než Pražané a unikátní gotický rohový Dům U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí...

Najdete na iDNES.cz