Život v nebi. Rodina si na střeše postavila byt, který se všemu vymyká

  • 34
Návštěvníci, kteří zavítají do čtyřpatrového apartmánu pod střechou jednoho z nejstarších manhattanských mrakodrapů, by mohli být zaskočeni. Místo distingovaných pokojů je překvapí bláznivý interiér, syté barvy, fotografie a sochy. A tomu všemu kraluje ocelová skluzavka.

Před třemi lety prošel jeden z manhattanských klenotů, budova z roku 1895, generální opravou. Budovu původně nechala vystavět společnost pro tisk a distribuci náboženských publikací American Tract Society a na začátku 20. století v ní sídlily i známé noviny The New York Sun.

Při rekonstrukci se z původně kancelářských prostor staly byty a apartmány. Část z nich ještě stále hledá majitele a nejskromnější studia v tomto domě lze pořídit v přepočtu za devět milionů korun. To však nebyl případ penthousu v posledních patrech mrakodrapu. Zde vznikl apartmán o rozloze 600 metrů čtverečních, který nemá obdoby. Majitelé na něj čekali deset let.

Penthouse pro rodinu

Rozhodnutí, že se administrativní budova přemění na bytový dům, padlo již na přelomu tisíciletí. Jediným problémem byla poslední patra domu. Vzhledem k nízkému zájmu nájemců byla dlouho nepoužívaná a ve špatném stavu. Nebyly vyřešeny ani základní parametry jako vytápění. Hledal se odvážný investor, který se plochy již v rámci rekonstrukce ujme a obydlí ji.

Tip na objekt dostal i pár, pro které je rekonstrukce domů a interiérů koníčkem. Jako poradkyni si do domu přivedli zkušenou designérku a interiérovou architektku Ghislaine Viňasovou, se kterou už na dvou projektech spolupracovali. Viňasová byla nadšená a jejich volbu okamžitě schválila. Budoucí majitele spojila s newyorským architektem Davidem Hotsonem. Ten se zhostil přestavby a vytvořil unikátní nové bydlení, které pojmenoval Skyhouse.

Mohlo by Vás zajímat

Také chcete bydlet v historickém objektu? Nabízíme vily, zámky, tvrze i jiné historické objekty z celé ČR. Stačí si jen vybrat na Reality.iDNES.cz.

Celý prostor rezidence byl navržen tak, aby co nejvíce vytěžil z jedinečné polohy bytu v manhattanském mrakodrapu, který má výhledy kolem dokola. Hotson zvolil cestu ostrého kontrastu. Klenutá okna historické novorenesanční stavby z 19. století a zdobené fasády si přesto rozumí s hladkými a lomenými minimalistickými plochami běloskvoucího interiéru.

Skutečně velké plochy nábytku, jako je například sedačka od Paoly Navone v obývacím pokoji, zůstaly v neutrálních tónech bílé, krémové a šedé.

Do tohoto strohého geometrického minimalismu doplnila Viňasová živé a pozitivní barvy, oranžovou a zelenou. Použila je ovšem dávkovaně a s rozmyslem, aby majitele neomrzely. Objevují se na textiliích, menších kouscích nábytku a doplňcích. Skutečně velké plochy nábytku, jako je například sedačka od Paoly Navone v obývacím pokoji, zůstaly v neutrálních tónech bílé, krémové a šedé.

Ve vstupním poschodí apartmánu je vše, co majitelé potřebují. Ze vstupní haly se vstupuje do velkoryse pojatého obytného prostoru s jídelnou a kuchyní a na obytnou střešní terasu. Na opačném konci apartmánu je knihovna a ložnice majitelů s koupelnou a šatnou. Ve vyšších patrech jsou umístěny pokoje dětí a ložnice pro hosty.

Budovu původně nechala vystavět společnost pro tisk a distribuci náboženských publikací, American Tract Society. Na začátku dvacátého století v ní sídlily i známé noviny New York Sun.

Apartmán leží v nejvyšších patrech mrakodrapu z konce devatenáctého století.

Celou rezidencí prostupuje umění. Stěny zdobí velkoformátové fotografie, nechybí hravé moderní objekty. Některé kousky vznikly domu přímo na míru. V hostinském pokoji jsou na tapetách zvětšené umělecké fotografie od umělců DFC a Davida Franca. Jsou inspirované Neverlandem Michaela Jacksona a nazvané Everland.

V penthousu jsou časté skleněné podlahy a mostky, které moderní ráz a především pocit nespoutaného prostoru násobí. Středem apartmánu prochází pilíř, který protíná celou jeho výšku. Zároveň slouží jako horolezecká stěna, po které se dá vyšplhat až do nejvyššího patra apartmánu.

Z obytného prostoru vstupního patra se vchází na terasu. Její rozměry jsou na newyorské poměry vskutku velkorysé.

Nápad proměnit nezbytný konstrukční prvek na další hravou zónu vznikl těsně před nastěhováním a spontánně ho navrhl sám majitel, který právě začal navštěvovat lekce horolezectví.

V polovině cesty si můžete odpočinout na pohovce, která sousedí s hostinským pokojem. Nejneobvyklejší výbavou bytu je 24 metrů dlouhá ocelová skluzavka. Byla na míru vyrobena v Německu a dovezena v dílech na ještě hrubou stavbu penthousu. Během cesty z nejvýše položeného pokoje dolů do obývacího pokoje mohou majitelé dokonce několikrát vystoupit.

, pro iDNES.cz