„Když jsem vstoupila do tohoto bytu, říkala jsem si, že mě tu není třeba. Maminka Marie má vkus podobný tomu mému, proto je také uvedena jako spoluautorka projektu, popisuje architekta Iva Zezulová ze studia IAK.
Ta také přihlásila návrh bytu s plochou 98 m2 do soutěže Interiér roku 2024 v kategorii Nízkonákladové bydlení.
Do desátého ročníku soutěže mohli hlásit čeští a slovenští architekti a interiéroví designéři soukromé i veřejné interiéry, které byly dokončeny v průběhu roku 2024. Uzávěrka byla 22. února 2025, výsledky budou vyhlášeny v pražském Centru současného umění DOX 29. dubna 2025.
Postupná proměna
Nejdříve architektce svěřili manželé návrh kuchyně, koupelny a toalety. Na míru navržená kuchyňská linka má dvířka z dubové dýhy, specialitou je pracovní plocha a zástěna z textilního betonu. Původní dlažba nebyla v dobrém stavu, nahradila ji proto nová, která však navázala na šachovnicový vzor a měřítko té původní.
„V koupelně vanu nahradil sprchový kout, pračka se schovala do nábytku, kde větším kruhovým otvorem vhazujete špinavé prádlo. Naproti zrcadlu jsou dubové police, které jsou ve sprše betonové, aby zvládly dovádění celé rodiny s vodou. Ani já ani klienti jsme nechtěli klasické odvětrání koupelny pomocí větráku, proto vzniklo skryté otevírání do šachty domu, které se lehkým zmáčknutím rámu jedné části rámu zrcadla vyklopí a koupelna se vyvětrá,“ popisuje Iva Zezulová.
Dětský pokoj
Po narození holčiček manželé přemýšleli, jak bydlení uzpůsobit pětičlenné rodině, proto se s architektkou Zezulovou potkali znovu, aby pro holčičky vytvořili útulný a zároveň praktický pokoj.
„Rodina si přála, aby v pokoji o 20 m2 měla každá dcerka svoji postýlku, šatní skříň, místo na hraní a tvoření. Zároveň k holčičkám přichází kamarádky na přespání,“ vysvětluje návrh Iva Zezulová.
Fantastická proměna funkcionalistické vily pro rodinu se šesti dětmi![]() |
Vznikl tak nápad vytvořit dvě protilehlé stěny (spací a šatní) a mezi nimi volný prostor pro pracovní stůl a hry dětí. Vše je materiálově vytvořené z březové překližky.
Od vstupu na pravé straně je dvoupatrová postel, která tvoří celou nábytkovou stěnu pokoje. Obsahuje čtyři postele, z toho jednu výsuvnou (právě pro návštěvy nebo rodiče, kteří večer čtou pohádky) a hrací koutek, který plynule navazuje na pracovní stůl, kde má každá z holčiček samozřejmě i svoje místo. Starší dvojčátka zde píší i úkoly do školy.
Druhou stranu pokoje tvoří šatní stěna, v části u pracovního stolu je knihovna a zásuvky, na které navazují tři stejné díly skříněk. Perforace dvířek je rozdílná, aby každá „majitelka“ věděla, která je její část.
U dveří je opět otevřená knihovna, která zároveň ukrývá konstrukční prvek domu. Spojujícími prvky dětského pokoje jsou detaily v podobě obloučků: u postýlek zvnějšku a uvnitř, perforace šatních dvířek má na starosti prodyšnost skříní a zároveň nahrazuje úchytky zásuvek i skříněk.
„Holčičky, které tak získaly každá svůj kousek soukromí, byly z pokojíčku nadšené, a to je největší radost,“ říká na závěr spokojená autorka návrhu.