Manželé chtěli mít byt maximálně funkční a jednoduchý. Požadavkem bylo také zachování vzdušnosti, lehkosti a světlých barev v interiéru. Navíc chlapci potřebují ve svém pokoji více úložného prostoru a odpovídajícího vybavení pro školu i sport. Svého pokoje by se také měla dočkat dcera, která chodí do školky.
Architekti navrhli majitelům tři řešení rekonstrukce. Manželé se nakonec rozhodli pro kompletní modernizaci celého bytu s lodžií, který má plochu 120 metrů čtverečních.
Původní ložnice, která byla největší z pokojů, se stala pokojem dvou synů a naopak, ve starém dětském pokoji je nyní ložnice rodičů. Z pracovny mezi ložnicí rodičů a dětským pokojem je pokojíček pro holčičku.
Tyto změny si vyžádaly úpravy i v obou koupelnách. Koupelna s dvěma umyvadly a prostorným sprchovým koutem u nově navrženého dětského pokoje bude sloužit nejen dětem, ale i návštěvám. Druhá koupelna s vanou a toaletou u ložnice rodičů je nově čistě privátní. Druhá toaleta je v předsíni.
„V bytě jsme nechali zazdít dvoje dveře. Zmizely dveře z chodby do nové koupelny, vznikl tak prostor pro skříň na ložní prádlo a ručníky. Druhé zazdění proběhlo v kuchyni, čímž jsme získali více úložného prostoru a kompaktnější vzhled,“ vysvětluje architektka Daniela Papájová.
Manželé si přáli světlý interiér s případnými barevnými detaily. „Celá rodina miluje zelenožlutou barvu. Proto se objevila v podobě nik i na nábytku. Byt je zařízený volně stojícím i vestavným nábytkem v bílé barvě, která je decentně doplněna dřevěnými a oblíbenými zelenožlutými prvky. Jednoduchý vestavný nábytek podtrhuje drobný design, případně zemitá výmalba, jak je tomu v obývacím pokoji. Oblíbená zelenkavá barva se objevuje i v koupelně dětí ve sprchovém koutě,“ říká architekt Jakub Čížek.
Kuchyňský kout se proměnil k nepoznání. Stačilo zazdít dveře.
Obývací pokoj je opticky propojený s kuchyňským koutem a velkým rodinným jídelním stolem. V pokoji je pracovní prostor s notebookem, tiskárnou a knihovnou. Pracovní kout má uzavřené i otevřené plochy, aby sloužil jako úložný prostor pro kancelářské potřeby, tak i jako knihovna a výstava dětských výtvorů. V obývacím pokoji našly své místo také velké rostliny.
Dětský pokoj spojuje funkci studovny, herny a maximálního úložného prostoru (sportovní náčiní). Odstíny barevné výmalby v dětském pokoji si nakonec podle nálady vybírali chlapci sami. Modrá stěna je vymalována magnetickou barvou, aby si na ni mohli věšet jednoduše diplomy ze zápasů nebo obrázky ze školy. V ložnici vznikl i přes menší prostor pokoje čtecí koutek s křeslem.
Rodičovská koupelna má nádech luxusu - blýskavá mozaika nad vanou, kulaté zrcadlo, umyvadlo na desku s volně stojící baterií. V obou koupelnách i na samostatné toaletě, která zůstala na původním místě, je rovněž nábytek na míru.
Na přání majitelů není spuštěna diskuse.
1+1 atelierArchitekti Daniela Papájová a Jakub Čížek se potkali na Fakultě umění a architektury Technické Univerzity v Liberci a při roční stáži na vysoké škole ve Francii (École Nationale Supérieure d ́Architecture et de Paysage de Lille). Po studiu a po praxi v různých architektonických ateliérech se pustili do společných projektů a nyní se věnují rekonstrukcím interiérů a rodinných domů od zpracování kompletní projektové dokumentace až k finální realizaci. |