Z filmové střižny vznikl neuvěřitelný byt s retro atmosférou

aktualizováno 
V bytě prožila Veronika krásné dětství, a tak se tam po letech velmi ráda vrátila. Než se v něm však dalo „existovat“, bylo nutné jej z filmové střižny přebudovat na obyvatelný interiér, který se vyloupl do podoby hodné obdivu. Návštěva byla fotografována pro časopis Bydlení.

Obývací pokoj tvoří dvě místnosti částečně rozdělené zdí s efektním obloukem. | foto: Lukáš Hausenblas

Elegantní oblouky příček, krásná špaletová okna ve výklencích, původní cihlový krb, historické dveře se zdobenými zárubněmi a vzdušný prostor s podlahovou plochou přibližně 85 metrů čtverečních. To byly důvody, proč se Veronika s manželem pustili do náročné rekonstrukce tohoto bytu. Nejdůležitější pro ni totiž bylo, že se vrátila domů. 

S úctou k historii

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

V činžovním domě v samém srdci pražského Nového Města byla původně, někdy ve dvacátých letech, Cyrilometodějská knihtiskárna, kterou vlastnil od roku 1891 Veroničin pradědeček.

V bytě žila historicky její rodina a sama Veronika tady bydlela s rodiči a bratrem do svých patnácti let. Pak byl byt využíván jako nebytový prostor a sídlila v něm střižna filmů. Bohatá historie tak okořeňuje místnosti, které mají i dnes jedinečného ducha s rukopisem jeho staronových nájemníků.

Co Veronika pamatuje, byl původní byt plný starožitného nábytku, který působil velmi těžce, a to už nechtěla. Starožitnosti sice k historické budově patří, ale s Otou si chtěli vybudovat světlé a vzdušné prostředí, které bude poplatné současné době.

Protože však oba rádi dávají nový život starým věcem a alespoň částečně chtěli ctít ducha historického prostoru, rozhodli se pro citlivou rekonstrukci a vybavení, které toto všechno budou respektovat.

Fotogalerie

Ota Fiřt, její manžel, se živí interiérovým designem, jenž Veroniku také zajímá, takže navrhnout úpravy, zařízení a celou rekonstrukci řídit bylo pro oba spíše zábavou než přítěží.

Jak naložit s prostorem, bylo celkem jasné. V bytě musela být praktická kuchyň s velkým jídelním stolem, prostorný dětský pokojíček pro dvě děti, malá ložnice s přilehlou minišatnou, koupelna s vanou a zbylé dvě místnosti měly sloužit jako propojený vzdušný prostor pro celou rodinu.

Designérem i doma

Rodina není „televizní“ a srdcem domácnosti je tady kuchyň, jejímž středobodem je dlouhý jídelní stůl, který manželé objevili v antiku ve Spomyšli. Doplnili ho starými židlemi, které zrestaurovali a barevně natřeli. Každá je jiná, což ve výsledku působí fantasticky. Stejné barvy se totiž v kuchyni objevují na doplňcích a retro spotřebičích.

Dlouhý jídelní stůl z antiku zdobí zrestaurované barevné židle. staré plechové...

Dlouhý jídelní stůl z antiku zdobí zrestaurované barevné židle. staré plechové cedule a další vysvobozené poklady dotvářejí stylovou atmosféru interiéru.

Veronika ráda peče a vaří, takže si s pomocí Otovy kolegyně navrhla kuchyň k obrazu svému. Základní linku tvoří nábytek z Ikey, který Ota vyšperkoval koženými úchytkami.

Své uplatnění našla v kuchyni i starožitná knihovna, nově sloužící jako almara. Celé to vkusně doplňuje bílý keramický dřez. S kuchyní sousedí dvě místnosti, využívané jako obývací pokoj. Tady trůní cihlový krb, který je původní a stále funkční. Ota jej jen musel vysvobodit z nánosů vrstev barvy a vrátit mu původní „lesk“.

Sem umístili manželé kousky nábytku, které už vlastnili, mimo jiné i pohovku z ohýbaných trubek od slavného designéra Jindřicha Halabaly, a doplnili je novým nábytkem.

Svůj příběh má i konferenční stolek v podobě truhly, kterou Veronika našla na ulici, když venčila psa. Důkladně ji vyčistila, Ota k ní přidělal kolečka a mohla začít zase sloužit.

Za obývacím pokojem je dětský pokojík, kde se řešily úložné prostory, jež Ota rafinovaně ukryl pod postele. Je to prý opět kombinace Ikey a kutila Oty. Ložnice je miniaturní, a protože je rodina hyperaktivní, tak manželům plně dostačuje. Z žebříku jsou dosažitelné úložné prostory u stropu.

Staré se v bytě tu a tam potkává s novým, což manželé dokážou s citem korigovat.

Staré se v bytě tu a tam potkává s novým, což manželé dokážou s citem korigovat.

Interiérové studio Fiřt Atelier

Studio tvoří Ota Fiřt a Ing. arch. Soňa Paseková. Vytvářejí originální rezidenční i komerční interiéry, které disponují lehkostí, vzdušností a osobitostí a respektem k místu a klientovi. Využívají nejen nové materiály, ale i recyklovatelné předměty, které jsou následně s citem přeměněny na nové funkční designové kousky. Jejich cílem je vytvářet interiér reflektující osobnost každého klienta.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Soused si postavil u plotu boudu. Strhnout ji nehodlá a jen se směje

Petr má problém se sousedem. Ten si bez oznámení a svolení postavil u společného plotu dřevěnou boudu. „Nedodržel...

Fascinující bydlení pro důchodkyni, která se rozhodla žít v přírodě

V současnosti bývají úspěšné stavby, které chrání soukromí majitelů různými způsoby. Některé využívají půdorys ve tvaru...

Byt v krkonošském paneláku se proměnil v luxusní horskou chatu

Paneláky do Krkonoš nepatří. Jenže už tam stojí. Tak co teď? Architekt Milan Jirouš se rozhodl pro hodně radikální...

Spala na podlaze, neměla skříň. Konečně se dočkala krásného bydlení

Anna žije již několik let po různých podnájmech a nedávno se rozhodla, že skoncuje se spaním na matraci i s provizorním...

Premium

Nejkrásnější pražská vesnice. Klid a příroda jen pár minut od centra

Roku 1608 zde poselstva císaře Rudolfa II. a arciknížete Matyáše jednala o dalším osudu českého trůnu. Ve třicátých...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Pojďte dál. Majitelé dřevostaveb zvou veřejnost na návštěvu

Podívejte se na výběr několika dřevostaveb postavených v Česku v posledních letech. Další můžete sami navštívit během...

Premium

Soused si postavil u plotu boudu. Strhnout ji nehodlá a jen se směje

Petr má problém se sousedem. Ten si bez oznámení a svolení postavil u společného plotu dřevěnou boudu. „Nedodržel...

Slavná horolezkyně Klára Kolouchová má domov a rodinu v pražském Podolí

Klára Kolouchová v létě zdolala K2 a jako první Češka vylezla na druhou nejvyšší horu světa. Při třetím pokusu to...

Byt s dvěma terasami rodina miluje. Hosty láká i jejich moderní WC

Čtyřčlenná rodina si splnila sen a pořídila si velkorysý byt v klidné čtvrti na okraji Prahy. Dříve bydleli v menších...

Najdete na iDNES.cz