Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Sběratelka umění rekonstruovala svůj byt dva roky, pak byla spokojená

Kreativní ředitelka reklamní agentury a sběratelka umění v životě spoléhá na kombinaci rozumu a emocí. Řídila se jí také při hledání, rekonstrukci a zařizování čtyřpokojového bytu na pražských Vinohradech.
Byt v činžovním domě koresponduje stylem vybavení s dobou výstavby ve 20....

Byt v činžovním domě koresponduje stylem vybavení s dobou výstavby ve 20. letech minulého století. Parkety jsou nové, okna repasovaná. Knihovna v obývacím pokoji je vyrobená na míru. Slouží i pro uložení sběratelských kousků, například pro kabelková rádia Tesla. | foto: Lukáš Zlatkovský (archiv majitelky)

Iva Bízová je hrdou rodačkou z Brandýsa nad Labem, ale už 22 let žije v Praze. Když před časem řešila nové bydlení, držela se při hledání několika požadavků: byt ideálně v nejvyšším patře měl vyzařovat dobrou energii a neměl postrádat duši. Volbu městské čtvrti zredukovala na dvě v širším centru – Letnou a Vinohrady.

To proto, že v jedné dosud bydlela, ve druhé pracovala. To, co hledala, našla na Vinohradech, které jí připomínají oblíbenou berlínskou čtvrť Prenzlauer Berg. V této pražské lokalitě navíc s kolegy našli i skvělé místo pro firemní kanceláře. Dříve bydlela v krásném bytě s terasou, ale v pronájmu.

Pracovní stůl navržený Jindřichem Halabalou a vyrobený v UP Závodech v roce 1930. Nad ním bronzová reliéfní plastika Putifarka od Olbrama Zoubka.

„Toužila jsem po vlastním zázemí, než jsem ho našla, trvalo to dva roky. Nezapomenu na okamžik, kdy jsem jej na internetu jednou v sobotu ráno objevila. Nečekala jsem a hned po víkendu jsem se na něj jako druhý zájemce šla podívat. Okamžitě jsem cítila, že toto bude můj domov! Činžovní dům z dvacátých let minulého století, exteriér i vnitřní velkorysé prostory po citlivé rekonstrukci. Hlavně jsem vnímala pozitivní energii,“ vypráví Iva úvodem.

Nejlépe sobě na míru

Kromě své profese a umění se Iva zajímá o architekturu a interiérový design, pěstuje bonsaje a má ráda zvířata. To se promítlo do fungování a vzhledu bytu, ale i do počtu členů domácnosti. Bydlí s ní fenka australského ovčáka Berta a pět koček, Rozárka, Amálka, Viktorka, Oskar a Albert.

Prvotní představa, že byt o velikosti 110 m2 stačí vymalovat a potom se do něj hned nastěhovat, brzy vzala zasvé. Úpravy a zařizování se protáhly na dva roky. Jakmile si totiž Iva začala kreslit jiná možná řešení, rozhodla se pro kompletní rekonstrukci.

Doma DNES

Sama ji navrhla i organizovala a k návrhu dodává: „Změnila jsem dispozici bytu, do níž jsem přidala samostatnou šatnu. Nechala jsem odstranit luxferové stěny. Jsou sice znovu v módě, ale do takového bytu se nehodí. Měla jsem jasnou představu o fungování dispozice, ale také o vybavení. Veškeré knihovny a vestavěné skříně v hale a šatně jsem nechala vyrobit na zakázku ve firmách Vondřich a Stako. Kuchyňskou linku jsem pořídila ´konfekční´ z IKEA. Originalitu jí dodal italský keramický obklad pokrývající celou stěnu i atypická digestoř Elica. Hlídala jsem detaily korespondující s historií bytu, kupříkladu porcelánové vypínače a zásuvky značky Berker ze série 1930.“

Bydlení do sbírky

V interiéru se povedlo vyvážit moderní nábytek s retro solitéry a doplňky. „Jako první jsem sbírala československý poválečný design. Jsem přesvědčená, že my Češi jsme nejšikovnějším národem na světě. Výjimečná kreativita, chytrost a zručnost je za hranicemi stále ceněná. Dobové výrobky mě fascinují a začala jsem se jimi doma obklopovat: knihovnu plním kabelkovými rádii Tesla a porcelánem od Jaroslava Ježka,“ prozrazuje sběratelka.

Milovaný exponát

A pokračuje: „ V dětství jsem sběratelstvím posedlá nebyla, když pominu, že se mi líbila strejdova sbírka odznaků a vlaječek fotbalových klubů. Jízdní kola a nábytek sbírám teprve dvanáct let a začínala jsem s minimálními investicemi. Pro řadu lidí to byl často jen odpad na vyhození. Za stejné kusy, které jsem získala v bazaru za pár korun, bych nyní (i v dezolátním stavu) zaplatila tisíce.“

Na otázku, kdo ji vůbec přivedl k hledání krásy, odpovídá: „Moje teta Květa mi ukázala, jak krásný člověk může být, povahou, vstřícností a přístupem k životu. To je také pro mě klíčové. Naučila mě vážit si poctivé práce a talentu. Vděk vyjadřuji tím, že shromažďuji výjimečná česká i slovenská díla, podporuji šikovné lidi v umění i reklamě. Nákup prvních děl do umělecké sbírky od Olbrama Zoubka byl památkou na tuto tetu i poctou výjimečnému autorovi.“

Domácí galerie

„Kujón, to je šikula, čerchmant a rozumbrada s dobrými nápady,“ vysvětluje Iva, která nazvala svoji sbírku současného výtvarného umění Koojon, a pokračuje: „Díla vybírám nejenom s,fištrónem’, tedy pomocí zdravého selského rozumu, ale i srdcem. Výběr je pro mě intimní záležitostí. Mám slabost pro nevšední koncept a příběh vzniku daného díla, respektive série. Sbírka obsahuje bezmála dvě stě pláten, plastik, objektů či soch. Liší se od sebe, ale na druhou stranu je spojují podobné prvky. Což je známkou toho, že sbírka je otiskem doby a jedné generace českých umělců.“

Pracovnu rozzářilo retro nástěnné svítidlo o průměru 150 cm. Vyrobili jej v roce 1961 zaměstnanci továrny Jawa a bylo určené pro kulturní dům v Týnci nad Sázavou. Artefaktem se stalo i restaurované kolo Favorit.

Současným interiérům (nejen soukromým) často chybí kvalitní umění, lidé raději investují do drahé pohovky. Pořídit si domů výtvarné dílo je široké veřejnosti poněkud vzdálené, působí až nedostupně. Možná za to může i způsob, jímž se k prodeji staví galerie. S kolegy proto Iva připravuje projekty, jež by měly pomáhat je dostat do běžných domácností.

„Umění dodává interiéru atmosféru a hloubku. Doma jsem měla jasno, kam konkrétní artefakty umístím. Jsou to samé srdcovky a zatím jsem neměla potřebu je vyměnit za jiné z mé sbírky. Ale nikdy neříkej nikdy, možná se to jednou stane,“ konstatuje Iva závěrem.

Autor:
  • Nejčtenější

Takové chodby pod městem závidí Praze celý svět, přežijí i své tvůrce

V Praze máme celou řadu unikátních „neviditelných“ staveb, přitom by se bez nich město neobešlo. Dokonce u nich patříme...

Parádní rekonstrukce obývací kuchyně a koupelny jim vyrazila dech

Pavel by nejraději žil s manželkou a dvěma dcerami v obytném voze a cestoval po světě. Nakonec však koupil starší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do malé koupelny dostali vanu, sprcháč, WC, umyvadlo, pračku i sušičku

Milena s manželem a dvěma dcerkami žijí v brněnském bytě, ve kterém potřebují zrekonstruovat koupelnu. Holky si přejí...

Česká chata snů se proměnila, téměř osmdesátiletou stavbu nepoznáte

Rodiče dědečka chatu postavili ještě za války, v roce 1944. Není proto divu, že zde není elektřina a pro vodu se musí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rekonstrukci bytu a jeho vybavení vystačili s milionem. Dnes zázrak

Ceny bydlení i rekonstrukcí šly až zoufale nahoru. Když se architektům podařilo kompletně zrekonstruovat a zařídit celý...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

David Matásek koupil chalupu v hrozném stavu. Dnes je to výstavní kráska

Herec David Matásek s rodinou našel téměř před 16 lety své chalupářské útočiště v malebné lokalitě na Děčínsku. Ve...

Bubeník amatér nám ničí život. V panelovém bytě se nedá vydržet

Premium Z nového souseda se vyklubal bubeník. Hraje na africký buben djembe. Je to k nevydržení. Zvuk je nepříjemný a velmi...

V domě se budou měnit stoupačky. Kdo nám zaplatí zničenou novou koupelnu?

Premium Bydlíme v panelovém domě v bytě v družstevním vlastnictví. V domě je 80 bytů. Družstvo nám oznámilo, že se budou v...

Odvážně pojatý byt připomíná slavné obrazy namalované před sto lety

Hnutí De Stijl, jehož nejvýznamnějším členem byl malíř Piet Mondrian, inspirovalo architekta Rustema Urazmetova při...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...