Dřevěná terasa před domem je před větrem chráněná ze dvou stran.

Dřevěná terasa před domem je před větrem chráněná ze dvou stran. | foto: Jiří Ernest

Z české chalupy vznikl po rekonstrukci útulný dům s anglickým nádechem

  • 80
Ze staré chalupy nedaleko Prahy vznikl díky rekonstrukci a přístavbě příjemný rodinný dům. Svým vzhledem včetně několika menších okolních staveb dokonale zapadá do stávající zástavby navazující na dubový les.

TIP: Hledáte rodinný dům?

Vybírejte v jedné z největších databází rodinných domů v ČR na Reality.iDNES.cz.

Přestavbu navrhl architekt Josef Smutný ze studia Ilex design, designér Martin Pospíšil si vzal na starost zařízení interiérů. Právě citlivé zasazení do okolí dodává domu neopakovatelný půvab. Obložení přírodním kamenem v kombinaci s dřevěným obkladem působí velmi přirozeně.

Při projektování kladli architekti důraz na dostatečné prosvětlení všech obytných místností, přesto se vzhledem k usazení domu podařilo zachovat i jejich intimitu.

Jemnou barevnost podtrhují i použité přírodní materiály.

Patina přírodního dřeva je příjemná.

Při rekonstrukci bylo nutné upravit dispozice jednotlivých místností, zcela se změnilo technické vybavení stavby, zejména pokud jde o vytápění. Dům je tak dnes vybavený plynovým kotlem a tepelným čerpadlem se systémem vzduch-vzduch, které slouží také pro dotápění a vyhřívání venkovního bazénu.

Krb s rozvody teplého vzduchu nabízí další alternativu pro tepelnou pohodu, navíc je v celém prostoru podlahové topení.

V některých částech domu jsou s ohledem na výsledný komfort i vzhled použita otopná tělesa v klasickém stylu, napomáhají tak příjemné atmosféře připomínající poklidný anglický venkov.

Interiér s profesionálem

Atmosféru interiéru domu si vzal na starost designér Martin Pospíšil ze studia Mapdesign, který na projektu spolupracoval od finální podoby dispozic až po celkový charakter domu.

Nová přístavba je prosklená ze tří stran, „retro“ radiátory a podlahové topení ji však stačí bez problémů vytopit.

Navrhl a dodal veškeré vybavení interiéru. Zadání investora bylo totiž jasné: přál si útulný domov navazující na charakter stavby. Na podlahy tak nechal Martin Pospíšil položit dubová prkna, v koupelnách a v technické místnosti dostala přednost keramická dlažba. V nejkrásnější koupelně s vanou však podtrhuje atmosféru starého domu americký ořech.

Se zemitými tóny masivní dubové podlahy jsou sladěné i jednotlivé kusy nábytku, přesto škála použitých přírodních materiálů není nudná a laděná do jediného odstínu.

Objevuje se zde masivní dub, dubová dýha (mořená do patiny, nebo naopak bělená), žulová pracovní deska kuchyňské linky či černá kovářská práce na zábradlí schodiště a na rámu zrcadla.

Kovářská práce se objevila jak na zábradlí, tak na rámu zrcadla.

Místo televize dal majitel přednost krbu.

Doplňky a obrazy, které dotvářejí celkovou atmosféru domu, také vybíral a dodal Martin Pospíšil: „Chtěl jsem, aby interier odpovídal vnějšímu vzhledu a celému charakteru stavby, a zároveň byl praktický i přívětivý. A také útulný, což je slovo, kterého se lidé u nás někdy zbytečně bojí.“

Autor interiéru

Martin Pospíšil
*1977, absolvent uměleckoprůmyslové školy. Deset let se profesionálně věnuje interiérovému designu, navrhuje a zařizuje interiéry kompletně na klíč včetně řešení dispozic, návrhů nábytku na míru a zajištění jeho výroby, barevného řešení a výběru doplňků. Založil studio Mapdesign.