Řadový domek upravili tak, aby vyhovoval majitelům i jejich kočkám

  1:00aktualizováno  1:00
Nenápadná a tichá brooklynská čtvrť Windsor Terrace v New Yorku zaujala manželský pár spisovatelů natolik, že s koupí řadového domu ani chvíli neváhali. Původní podoba interiéru novým majitelům úplně nevyhovovala, proto se rozhodli její proměnu svěřit do rukou architektů ze studia BFDO Architects.

Speciálně navržené police umožňují kočkám volný pohyb v přízemí i prvním patře. | foto: Francis Dzikowski

Cílem bylo pomocí barev a světla vytvořit nejen příjemné místo k práci a pro život, ale také zázemí pro rozsáhlou sbírku umění a knih. Nezapomněli však ani na další významné obyvatele domu, dvě plaché, ale zvědavé kočky.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Ze starého domu architekti zachovali borovicové podlahy, kliky ke dveřím, zábradlí a starožitný kabinet v jídelně. Pro zvětšení a celkové otevření prostoru bylo nutné vybourat zdi.

Přízemí je uspořádané do čtyř zón, které tvoří obývací část, prostor pro sledování televize, jídelna a kuchyň. Využití barev je patrné už při vstupu do domu, když se za vámi zavřou dveře v sytém odstínu amarantově růžové barvy.

Obývací pokoj je vybaven čalouněným sedacím nábytkem a výraznými dekoracemi. Prostoru jednoznačně vévodí velká knihovna. Některé z jejích výklenků mají zadní stěny v barvě cukrového melounu, které zajímavě ladí v kombinaci se vzorovaným kobercem a růžovým sofa.

Fotogalerie

Konferenční stolek navrhla průmyslová designérka Eva Zeisel. Uprostřed místnosti najdete funkční stěnu s rafinovaně ukrytou klimatizací a domácím kinem. Na jedné straně stěna odděluje společenskou část s televizí a na druhé vytváří chodbu, z níž vedou dveře do suterénu a na toaletu.

Policový systém v podobě výklenků přichází přes celou stěnu obývacího pokoje až do jídelny. Jeho horní část je uzpůsobena pohybu kočičích obyvatel. Nechybí kočičí dvířka ani průlezy mezi patry domu.

Ústředním motivem jídelny se stal zrestaurovaný vestavěný kabinet. Závěsné svítidlo Big Bang, které navrhli pro italskou značku Foscarini Vicente García Jiménez a Enrico Franzolini, osvětluje jídelní stůl X-Rod od Recycled Brooklyn. Z kuchyňské části je přímý vstup na balkon, odtud vedou schody v industriálním stylu na zadní dvorek se zahradou.

Kam kočka nemůže

Jedinou částí domu, kde se majitelé řídí heslem „kočkám vstup zakázán“, je suterén.  V přední části si pár nechal vybudovat domácí tělocvičnu, zadní část pak slouží pro ubytování hostů, odtud je opět přístup na zahradu. Velká francouzská okna jsou charakteristickým prvkem celého domu a dokonale prosvětlují celý interiér.

Čalouněný sedací nábytek v modré a růžové barvě dodává místnosti zajímavý...

Čalouněný sedací nábytek v modré a růžové barvě dodává místnosti zajímavý charakter.

V prvním patře si majitelka nechala zřídit vyvýšené místo s pracovním koutkem obloženým dřevěnými prkny, kde může nerušeně tvořit. Konstrukci tvoří recyklované dřevo, které pochází z domu před rekonstrukcí. Součástí je balkon s výhledem na zahradu. Pro majitele je příjemným zpestřením, když chtějí načerpat energii a odpočinout si mezi prací.

BFDO Architects - Barker Freeman Design Office

Studio sídlí v New Yorku. Architekti u svých realizací kladou důraz na prostor a použití materiálů, které přizpůsobují vyvíjejícím se vztahům mezi obyvateli a budovaným prostředím. Jsou nositeli ocenění udíleného Americkým institutem architektů (AIA).

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Autor:

Nejčtenější

Manželé mají kuráž. Obehnali dům betonovými truhlíky a experimentují

Manželé v domě i v jeho okolí pěstují pro vlastní potřebu na čtyřicet druhů...

Manželská dvojice seniorů nechala svůj dům v malajsijské metropoli Kuala Lumpur zarůst zelenými stěnami. V betonových...

Dům s nádhernými výhledy je plný dřeva, díky sklu má i spoustu světla

Velká rohová pohovka je dominantou odpočinkového prostoru, lze z ní obdivovat...

Někteří architekti řeší stavbu i interiér, ale to jsou spíš výjimky. Majitelé se proto obracejí na interiérové...

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Jak se staví sen rok poté. Nové bydlení změnilo život mnoha rodinám

Příběh babičky a jejích dvou vnoučat: z úzké kuchyně a ložničky vznikla obytná...

Další ročník televizní show Jak se staví sen – extra začal návratem do rodin, kterým pořad pomohl v předchozím roce....

Sen o srubu si dovezli z Ameriky. Jejich ranč je láskou na celý život

Až romanticky působí ve srubu bílá kuchyně a jemné záclonky.

Inspiraci pro stavbu srubu nedaleko Třebíče načerpali Josef a Vladimíra při své návštěvě Spojených států amerických....

Další z rubriky

Dvě krásné dřevěné chaty. Horský ráj má rozlohu 750 metrů čtverečních

Větší chata se jmenuje Joli Bois a menší Ciel Bleu. První název odkazuje na...

Chaty propojené terasou stojí ve švýcarském Verbieru. Dohromady mají 750 metrů čtverečních, osm ložnic, sedm koupelen,...

Z kanceláří mizí stoly. Ticho a klid pro práci zvyšují výkonnost

Kanceláře budoucnosti sázejí na variabilitu a možnost setkávání.

Podoba kanceláří, ale zejména celého pracovního procesu se v současnosti mění. Lidé díky bezdrátovému připojení mohou...

Autodílna ve dvoře nám ničí život. Hluk je slyšet i přes zavřená okna

1

Bydlím na sídlišti v panelovém domě, v našem vnitrobloku je autodílna, jejíž noční zásobování probíhá pod okny dvou...

Najdete na iDNES.cz