Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. října 2022 Igor

Sexuolog Uzel má za domem v Černošicích poklad, o který pečuje robot

Dům lemovaný bílým plotem v Černošicích je už na první pohled útulným útočištěm. Za ním se skrývá ještě útulnější zahrada, která je chloubou gynekologa, sexuologa, pedagoga, soudního znalce a spisovatele Radima Uzla (80).

Doktor Radim Uzel si z houpacího křesla na terase rád užívá pohled na báječně upravenou zahradu. | foto: Ivan KahúnMAFRA

Návštěvu přivítal doktor Uzel právě na místě, které na jaře ožívá a hraje nejrůznějšími odstíny barev až do podzimu. Keře a dřeviny před lety vybrala a rozmístila zahradní architektka tak, aby zahradu zdobily květy postupně po celou sezonu. 

Dokonale upravený trávník působí dojmem hebkého koberce. To je zásluhou nejen Radima Uzla, ale také robota, který po zahradě denně zdatně „běhá“. 

Důmyslně řešená zahrada je skutečnou pastvou pro oko.

„Mám automatickou sekačku, která v jedenáct hodin vyjede a seká celý den. To, že se nemusí odvážet tráva, je velkou výhodou, a navíc má trávník i automatický postřik. Když sekačce dochází energie, vyčmuchá si cestu k dobíjecí stanici a sama se dobije. Jsou tu také naváděcí dráty, které jí vymezují, kde má sekat. Čili s tím trávníkem nemusím dělat nic,“ pochvaluje si Radim Uzel. 

Přece jen však narazil na jednu starost. Čas od času vzhled trávníku „zkazí“ odolné pampelišky, s nimiž majitel svádí neustálý boj a mnohdy nepomáhá ani postřik.

Vedle okrasné funkce má zahrada Uzlových také funkci užitkovou. Za živým plotem se skrývají záhonky, na nichž Radim Uzel pěstuje zeleninu. „V skrytu mám schované svoje pěstitelské úspěchy – deset salátů, pět kedluben, dvě rajčata, dvě papriky a pažitku. Zasel jsem i dva řádky kopru, ale bohužel mi nevzešel,“ posteskl si a prozradil, že má rád koprovou omáčku. Jinak se stromům, keřům i dalším rostlinám na zahradě velmi dobře daří. Dokonce i téměř uschlá třešeň se vzepjala osudu.

„Stará vykotlaná třešeň, která byla podepřená klackem a nechal jsem ji tu jako takový artefakt, pustila jednu větev. Nevím, z čeho bere mízu, ale podívejte se, co bude třešní,“ pochlubil se tím zázrakem sexuolog. 

Na své zahradě se pyšní také červeným japonským javorem a těší se, až rozkvete další rododendron a katalpa. Její vůně je cítit široko daleko, je pověstná odpuzováním nepříjemných komárů a rovněž rychlým růstem. „Katalpu jsme před čtrnácti lety zasadili jako proutek a dnes je z ní takový obrovský strom,“ obdivuje Uzel sílu dominantního stromu.

Dvě odpočinkové zóny

Po práci nejen na zahradě je radost odpočívat v tak krásném prostředí plném květů a zeleně, a proto je tady i romantické zákoutí s posezením, kde nesmí chybět ani patřičná dekorace. 

„Tady je možno sedět, číst a nikdo vás tu neotravuje. Pozoruhodné jsou tu dvě zahradní plastiky, které dělal můj přítel, keramik Pošva,“ prozradil Radim Uzel. Další odpočinkovou zónou je terasa přiléhající k domu. „Na houpací křeslo jsem hrdý.“ 

Terasu přes sezonu zdobí vistárie přezdívaná také modrý déšť. „Až to obroste, budou tam viset takové hroznovité květy. Vistárie se musí každý rok krotit, kdybychom ji nestříhali, tak nám zboří barák. To je neuvěřitelné,“ řekl s humorem. 

Pohled z terasy navozuje pohodu a klid.

Před čtrnácti lety, kdy se Uzlovi do domu na levém břehu Berounky nastěhovali, nebylo na zahradě zhola nic. „Bylo to oraniště a v rohu, kde je teď lavička, bylo smetiště. Ovocné stromy jsme vytrhali. Zůstala třešeň, ořech v rohu zahrady je původní a líska. Pivoňky jsou taky ještě původní,“ zavzpomínal na někdejší vzhled zahrady uznávaný sexuolog, který nedávno oslavil osmdesátku.

Dům ve stylu dvacátých let

Vysněný dům si manželé Uzlovi pořídili před čtrnácti lety a vyžádal si velkou rekonstrukci, která se opravdu zdařila. Původní styl domu byl zachován, ale přesto dostal úplně nový kabát. 

„Dům byl postaven ve dvacátých letech minulého století. Je to takové větší tři plus jedna. Dříve to byly dvě bytovky. Vybudovali jsme dva záchody a dvě koupelny, takže máme každý svou sólo koupelnu. Máme velký obývák s jídelním koutem a nahoře je ložnice a pracovna. Přistavěli jsme garáž, kůlnu a terasu,“ popsal stručně Radim Uzel změny, jimiž prošel jejich dům a kde žije po boku manželky Heleny. 

„Měli jsme zlatou svatbu, a když to řeknu v domově důchodců, tak tleskají. Netleskají mně, ale ženě,“ prozradil se smíchem doktor Uzel. On sám tráví spoustu času v pracovně, v níž píše své úspěšné knihy nejen o sexu.

Do pracovny s terasou a inspirativním výhledem vede krásné schodiště, které zdobí spousta zajímavých obrázků. „To je vzácnost, jsou to původní lidové malby na skle, které sbíral můj dědeček. Všechny jsou staré sto padesát let a víc,“ pochlubil se Radim Uzel s dědictvím po předcích. 

V pracovně stojí velká knihovna, své místo tady našly obrazy rodičů a dědečka i řada zajímavých dekorací včetně suvenýrů z cest. Přestože doktor Uzel už medicínskou praxi pověsil na hřebík, je stále uznávaným a vyhledávaným soudním znalcem, pedagogem a rovněž spisovatelem. 

„Napsal jsem asi čtrnáct knih, většinou o sexu. Nedávno jsem oslavil osmdesátku a řekl jsem si, že jako poslední knížku v životě napíšu životopis, už mám tři čtvrtiny hotové,“ pochlubil se sexuolog, kterému by jen málokdo hádal jeho skutečný věk.

Ačkoliv před pracovnou doktora Uzla stojí rotoped, jízdu na něm vytrvale odmítá. Co se tedy zasloužilo o jeho dobrou kondici a mladší vzhled? 

„Jsou dvě příčiny. Je to dané geneticky, protože celý život vypadám o patnáct let mladší, což v mládí přinášelo těžký stres. Na maturitním tablu jsem vypadal jako z mateřské školy. Když jsem promoval, vypadal jsem jako puberťák a ženské na gynekologii říkaly, aby na ně nepouštěli toho kluka. Po promoci jsem si nechal narůst vousy, ale nic to nepomohlo. Na stará kolena však sklízím ovoce této genetické dispozice. A zadruhé jsem nikdy v životě nedělal žádný sport. Všichni mí kamarádi, zejména ti velcí sportovci, jsou už mrtví nebo na vozíku a já jediný jsem si zachoval zdraví,“ svěřil se s nadsázkou.

Autor:

Jak bydlí české celebrity. Zachraňují ruiny, které proměňují na domov

Slavné české osobnosti touží po klidu a soukromí.

Kreslíř Petr Urban by svůj dům ve Smržovce nevyměnil ani za nic. Město ho neláká. Podobně je na tom...

Zpěvák Bláha z Divokého Billa musel půl chalupy v Kytlicích strhnout

Na křeslech po Vaškově prarodičích dnes lumpačí Vaškovy dcerky. Historie se...

Velké štěstí má Václav Bláha, frontman kapely Divokej Bill, kterému osud přihrál chalupu v...

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec tráví na chalupě každou volnou chvíli, obklopen rodinou včetně fenky...

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá...

Antonín Panenka má dům v Nespekách. Pochvaluje si výbornou hospodu

„Je tady maličký krámek, který provozují Vietnamci. Je tu výborná hospoda,...

VIDEO Antonín Panenka (73) si za svou kariéru získal srdce fotbalových nadšenců po celém světě. Možná...

Kristýna Hrušínská ze seriálu Ulice žije v Nuslích. Ve vile slavného rodu

V umělecky zaměřené rodině nechybí ani hudební nástroje.

Dům v Nuslích, ve kterém bydlí herečka Kristýna Hrušínská (37) se svým manželem dramatikem,...

Zpěvák Petr Rezek opravoval chalupu v jižních Čechách několik let

První dvě manželky zpěváka opustily, druhá na něm dokonce nechala veškerou péči...

Nejen půvabné letní sídlo, ale také oáza klidu a útočiště před všelijakými lockdowny a omezeními....

  • Nejčtenější

Bazén mají kousek od pohovky v obýváku, stěrka na podlaze řeší úklid

Jednoduchý, čistý, funkční, střídmý. Takový je interiér rodinného domu v novostavbě na okraji Roztok pro mladou rodinu....

Zpěvák Johnny Cash si pečlivě naplánoval dům, život však dopadl jinak

V roce 1961 si postavil slavný Johnny Cash dům o rozloze necelých 420 metrů čtverečních ve venkovském Casitas Springs v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitelka bytu mi odmítá vrátit kauci. Vymalování prý stálo dvacet tisíc

Seriál Před ukončením nájmu jsem se s majitelkou bytu dohodla, že byt vymaluje na mé náklady, které mi odečte z kauce. Bratr...

Zpěvák Jary Tauber žije s přítelkyní v bytě u Kladna a sní o vlastním domě

Zpěvák a kytarista Jary Tauber (27) bydlí s přítelkyní Anežkou v bytě na Kladensku. Na novém domově oceňuje především...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soused si udělal na poli tankodrom. Řev motorů a výfukové plyny nás zabíjejí

Premium Žijeme na vesnici v domě a trápí nás majitel pole, který na něm zaparkoval vojenskou techniku, autobusy i nákladní...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Majitelka bytu mi odmítá vrátit kauci. Vymalování prý stálo dvacet tisíc

Seriál Před ukončením nájmu jsem se s majitelkou bytu dohodla, že byt vymaluje na mé náklady, které mi odečte z kauce. Bratr...

Soused si udělal na poli tankodrom. Řev motorů a výfukové plyny nás zabíjejí

Premium Žijeme na vesnici v domě a trápí nás majitel pole, který na něm zaparkoval vojenskou techniku, autobusy i nákladní...

Jsme tu jako u moře. Nikol Leitgeb má na zahradě bazén a výhled do přírody

Premium Moderátorka a instagramerka Nikol Leitgeb se proslavila jako herečka v nováckém seriálu, ale to se ještě jmenovala...

Zpěvák Jary Tauber žije s přítelkyní v bytě u Kladna a sní o vlastním domě

Zpěvák a kytarista Jary Tauber (27) bydlí s přítelkyní Anežkou v bytě na Kladensku. Na novém domově oceňuje především...

Lususní 2kk Dobřichovice
Lususní 2kk Dobřichovice

Za Parkem, Dobřichovice, okres Praha-západ
18 000 Kč/měsíc

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...