Plech je nejběžnější
Na trhu v současné době převládají plechové deskové radiátory, jejich nejznámějším výrobcem je firma Korado, na trhu lze najít i další výrobce například Radson, Purmo či Kermi. Proti starším litinovým radiátorům mají tu výhodu, že obsahují podstatně méně vody a nemají tak velkou tepelnou setrvačnost. Proto mohou daleko rychleji reagovat na současné typy regulace kotlů a změny teplot. Podstatné je to, že ocelové deskové radiátory lze snadno naprojektovat tak, aby délkou odpovídaly šířce okna, což je optimální pro správné proudění vzduchu v místnosti a vytvoření tepelné clony před oknem. Jejich konstrukce umožňuje při stejné délce zvyšovat výkon radiátoru tak, aby odpovídal požadavkům podle výpočtu projektanta. Tam, kde je potřeba nejmenší výkon, lze použít jednoduchý radiátor,existují i dvojité,či dokonce trojité typy. Kdo předělává starý systém topení, kdy používal kotel na uhlí, a navíc se samotížným systémem, musí ale počítat s náklady navíc. Starší rozvody mívaly větší průměr, který byl podmínkou takzvaného samotížného systému. Topenáři proto musí předělat vývody radiátoru na menší průměr a projektanti vypočítat přednastavení takzvaných dvojregulačních ventilů.
Soklové radiátory jsou alternativou
Ze zámoří se k nám v posledních letech dostaly i takzvané soklové radiátory. »Na měděnou trubku jsou nalisované plechové voštiny a teplo se předává podobně jako u chladiče v autě,« popisuje Martin Jindráček z firmy Pragonor. »Jsou velmi nízké, takže nehyzdí místnost. Pro běžný obývací pokoj je obvykle potřeba asi čtyři metry radiátorů,« říká Martin Jindráček. Otázkou je, zda se hodí do všech místností. V malém skříněmi přeplněném pokojíku bude výhodnější použít klasický radiátor, v otevřeném prostoru však mohou být tyto radiátory efektní. Zvláštní použití mají konvektory, které se zabudovávají do podlahy. Používají se u velkých prosklených ploch, jako jsou balkonové dveře, kde nelze použít běžný radiátor a kde se ale zároveň předpokládá velký prostup chladného vzduchu.
NA PROJEKTU SE NEVYPLATÍ ŠETŘIT
Zkušenosti lidí, kteří si pozvali domů topenáře, bývají občas šokující. »Tak sem pod okno šoupneme dvojitý, do ložnice stačí menší,« takhle od boku střílejí mnozí pracovníci topenářských firem. Pokud nemají v ruce projekt, lze jejich odhady akceptovat jako východisko z nouze.Zaplatit kolem tří procet z ceny instalace nového topení za projekt by však dnes už mělo být samozřejmostí - tím spíš, že seriózní podklady vyžaduje i stavební úřad. Buď jako součást projektu celého domu, nebo i při změně systému vytápění. »V současné době většina projektantů topení používá k výpočtu počítač, kde lze podle tepelných ztrát domu velmi přesně a elegantně vyprojektovat celý systém,« uvádí projektant Pavel Girl. »Pokud si někdo nechá od topenáře změnit parametry projektu, vystavuje se nebezpečí, že bude mít v jedné místnosti horko a v druhé zimu, i když bude mít ventil radiátoru puštěný naplno. Nikdo sice nechce zpochybňovat praxi a zkušenosti pracovníků topenářských firem, ale výpočet je výpočet,« varuje Pavel Girl.
Do předsíně se hodí těleso z ocelových profilů s vestavěným zrcadlem. |