Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Dva roky se snažil o povolení nástavby. Má skvělé podkroví s terasou

  1:00
Když se rodina rozroste, je třeba situaci řešit. Do stěhování se vám nechce, jenže dům není nafukovací. Architekta Michala Havelku logicky napadlo, že plochá střecha rodinného domu skýtá možnost nástavby. Jenže zapomněl na úředníky.
Jemně asymetrická provokace aneb obytný prostor přes digestoř. Vlevo je výstup...

Jemně asymetrická provokace aneb obytný prostor přes digestoř. Vlevo je výstup na terasu, vpravo stěna z nepálených cihel, nad ní galerie. | foto: Jaroslav Hejzlar

„Potřebovali jsme územní rozhodnutí,“ začíná své líčení architekt Michal Havelka, který podkroví obývá se svou rodinou a za povolení před několika lety bojoval.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

„Řekli nám, že územní rozhodnutí vydají, pokud budou stavět i majitelé zbývajících šesti rodinných domů v bezprostředním okolí,“ popisuje přístup úředníků. I když sousedy přesvědčili až překvapivě snadno, stejně na územní rozhodnutí čekali více než dva roky.

„Než jsme mohli stavbu zahájit, museli jsme se stát doslova sběrateli razítek. Dodnes mám schovaný ten tlustý šanon napěchovaný nejen nezbytnými razítky, ale také spoustou duchaplné korespondence s úřady,“ vzpomíná architekt Havelka na byrokratickou anabázi.

Přesto se výstavba obytného podkroví vyplatila: dala majitelům poměrně atraktivní výhled, do něhož se vměstnaly i vzdálené věže Týnského chrámu a Staroměstské radnice, především však vdechla celému bytu vzdušnost a prostor.

Součástí bytu se stala i půvabná střešní terasa. Navíc prostřednictvím přírodních prvků se Michalu Havelkovi podařilo vtisknout celému interiéru jednoduchost, přívětivost a harmonii.

Dub na prvním místě

Průhled z kuchyně přes úložný prostor na galerii až k vrcholu střechy

Základ tvoří masivní dubová podlaha, která však není drahá, ani luxusní: jde o dvoucentimetrové špalíčky z odpadového dřeva, které jsou sestaveny do půlmetrových pásů a přichyceny na lepence. Je to takzvaná průmyslová podlaha, kantovka.

Tyto pásy se přilepí na podklad a pak se přebrousí, čímž se odstraní vrstva lepenky. Poté lze podlahu nalakovat nebo jen napustit přírodním olejem. Právě tuto citlivější, ekologicky šetrnější variantu zvolili majitelé. Olej dává podlaze matný přirozený vzhled a na rozdíl od laku neuzavírá její povrch. Poškozené místo se tak dá snadno přebrousit a znovu napustit olejem.

Aby byl prostor maximálně sjednocený, jsou ze stejných dubových špalíčků vytvořeny také masivní pracovní a odkládací desky v kuchyni a koupelně.

Cihly jako nepřehlédnutelný prvek

Těžko lze přehlédnout také nepálené cihly, z nichž jsou vytvořeny tři výrazné stavební prvky: vnější obložení obvodového zdiva podél celého vstupního schodiště, barový pult v kuchyni a příčka v koupelně. Zdaleka nejde jen o pohledový či pocitový efekt.

Kuchyň tvoří integrální součást obytného prostoru: v bytě jsou zárubně, ale žádné dveře! Prostor sjednocuje i masivní dubová podlaha.

„Tím, že je hlína nevypálená, jímá do sebe lépe atmosférickou vlhkost, a když je pak sucho, zase ji postupně vydává,“ říkají majitelé. Díky vlhkoměru v bytě mohou po celý rok sledovat, jak hlína udržuje víceméně stabilní vlhkost v interiéru. Ani v zimě, když se topí, neklesne vlhkost vzduchu pod 50 procent. Mimo topné období dokonce v koupelně hůře schnou osušky.

Vzduch a barvy

Svěží a vzdušný dojem bytu navozuje dvoupodlažní obytný prostor s částečně otevřenou galerií. Původně byla otevřená opravdu důsledně a plnila funkci velkoryse pojatého ateliéru.

Může se hodit

Living Tuřice

Living Tuřice - bydlení na klíč za rozumné peníze.

Další domy k prodeji na Reality.iDNES.cz.

„Jenže přišly děti, a tak jsem před čtyřmi lety musel udělat drobné úpravy v posunu schodů na půdičku a zhotovení dvou ložnic,“ vysvětluje architekt Michal Havelka. Bytu to však šmrnc neubralo.

Vládnou v něm pestré barvy (celkem pět odstínů omítky) a neotřelé nápady. Třeba s použitím síťovaného zábradlí na galerii, barevných úložných krabic nebo drátoskla místo obligátního keramického obkladu za kuchyňskou linkou.

Soukromá trojkombinace

Ložnice rodičů je pojata velmi netradičně, ale zároveň zcela logicky: vytváří soukromý prostor společně s koupelnou a šatnou, přičemž všechny tři místnosti jsou odděleny opravdu jen náznakově.

Jestliže za hlavou dvoulůžka vymezuje prostor šatny sádrokartonový panel, na protější straně vidíte přímo z postele utěšený solitér polopříčky z nepálených cihel, který stejně náznakově určuje prostor koupelny. Je široký pouhý metr a plní v podstatě funkci paravánu.

Pohodovou atmosféru ložnice vytvářejí hliněné stěny ze dvou stran lůžka, dále pak čistá kombinace dřeva s transparentním bílým nátěrem v podhledu. Jestliže k jasně červenému odstínu omítky v kuchyňské části bytu inspiroval majitele pobyt v Číně (kde je červená barvou štěstí), v případě barevného řešení ložnice lze uvažovat jedině o skandinávské inspiraci.

Manželská ložnice obložena z obou stran: z jedné šatnou, ze druhé koupelnou. Šatna, která je do šikminy v prostoru záhlaví postele instalována na míru, využívá hliníkové rámy od firmy Woodface. Do nich je vsazen materiál ve své době (před 15 lety) ještě málo využívaný, komůrkový polykarbonát makrolon.

Stejná kombinace materiálů byla použita i na opačném pólu „trojmístnosti“, ve sprchovém koutu. Jednak proto, aby celý prostor opticky sjednotila, ale také aby koupelně dodala dojem čistoty a takřka bezúdržbové provedení. V kontrastu ke sprše a zářivě bílé keramice zadní stěny je hned pod oknem tmavě obložený stupínek, do něhož je umně zabudována vana.

Také ložnice má příjemnou stěnu z nepálených cihel.

I koupelna je od rodičovské ložnice oddělena jen náznakovou cihelnou příčkou.

Autor nástavby

Ing. arch. Michal Havelka
* 1962 v Kutné Hoře.
V roce 1985 promoval na Fakultě architektury ČVUT v Praze, od roku 1992 je členem České komory architektů. Praxi absolvoval v Keramoprojektu a PIOK (Projektové organizaci ministerstva kultury). Roku 1992 spoluzakládá Skupinu ekologické architektury společně s Ing. arch. Petrem Suskem a Ing. Jiřím Jakešem. Od roku 2007 privátní kancelář Ing. arch. Michal Havelka.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Autor:
  • Nejčtenější

Parádní rekonstrukce obývací kuchyně a koupelny jim vyrazila dech

Pavel by nejraději žil s manželkou a dvěma dcerami v obytném voze a cestoval po světě. Nakonec však koupil starší...

Česká chata snů se proměnila, téměř osmdesátiletou stavbu nepoznáte

Rodiče dědečka chatu postavili ještě za války, v roce 1944. Není proto divu, že zde není elektřina a pro vodu se musí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dietolog a fitnessák Chaloupka žije v milovaném bytě na pražském Žižkově

Dietolog a fitness konzultant Vít Chaloupka nedá dopustit na svůj byt na pražském Žižkově. Interiér si zařídil pomocí...

Jak se staví sen pro milovanou partnerku, když síly docházejí

Jaromír si přál vybudovat v přízemí rodinného domu bezbariérový byt, kde by s partnerkou bydleli v důchodu. Pustil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rekonstrukci bytu a jeho vybavení vystačili s milionem. Dnes zázrak

Ceny bydlení i rekonstrukcí šly až zoufale nahoru. Když se architektům podařilo kompletně zrekonstruovat a zařídit celý...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Odvážně pojatý byt připomíná slavné obrazy namalované před sto lety

Hnutí De Stijl, jehož nejvýznamnějším členem byl malíř Piet Mondrian, inspirovalo architekta Rustema Urazmetova při...

Bubeník amatér nám ničí život. V panelovém bytě se nedá vydržet

Premium Z nového souseda se vyklubal bubeník. Hraje na africký buben djembe. Je to k nevydržení. Zvuk je nepříjemný a velmi...

Designérka nesehnala do domu vhodnou tapetu, tak si ji sama navrhla

Interiér novostavby rodinného domu působí na první pohled především umírněně a ryze prakticky. Jednoduché linie,...

S třemi dětmi toužili po domě. Problémy na začátku je neodradily

Bydlení Lucie a Jana přirozeně mění svou podobu s rozrůstající se rodinou. Začali v malém bytě, sedm let jim byla...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...