Majitelce bytu jsem o mé situaci napsala. Informovala jsem ji, že budu muset byt co nejrychleji opustit. Majitelka ale trvá na tříměsíční výpovědní lhůtě podle zákona. Nevím, jak dál a kde vzít peníze na další nájemné, když nemám příjem a jsem bez práce. Jak mám prosím postupovat?
Na dotaz čtenáře odpovídá advokátka Vendula Ciběnová
Nájem na dobu určitou lze vypovědět v případě, změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu zřejmě vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval.
Takovými okolnostmi může být i tíživá sociální situace, která nastala u nájemce po uzavření nájemní smlouvy. Vzhledem k tomu, že jste přišla o práci a nemáte finance na hrazení nájemného a záloh za služby, dostala jste se do tíživé finanční situace, která vás opravňuje vypovědět nájem.
Poradna pro nájemní bydleníPomáháme nájemníkům i pronajímatelům. Pokud řešíte nějakou nepříjemnou situaci spojenou s pronájmem bytu a nevíte si rady, svěřte se nám. Pošlete svůj příběh s dotazem, my najdeme řešení, které zveřejníme. Svůj příběh pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz |
Pokud jde o výpovědní dobu, tak ta bude v daném případě činit tři měsíce. Majitelka bytu má právo trvat na tříměsíční výpovědní době. Nemusí vám tedy vyjít vstříc a poskytnout vám kratší výpovědní dobu.
Jestliže majitelka bytu trvá na tříměsíční výpovědní době, nájem skončí až uplynutím této doby. Do doby skončení nájmu jste povinna platit nájemné a zálohy na služby podle nájemní smlouvy.
Můžete se však pokusit s majitelkou bytu dohodnout, aby na dlužné nájemné započetla kauci (jistotu), kterou jste jí zaplatila. Zároveň můžete zkusit požádat majitelku bytu, zda by nemohl být nájem skončen dříve než uplynutím tříměsíční doby za předpokladu, že sežene nějakého nového nájemce.