Designérka se rozhodla radikálně předělat svůj byt. Vsadila na bílou

aktualizováno 
Jednoho dne se designérka Markéta Fleischnerová ze studia MFART postavila mezi dveře, rozhlédla se po bytě a věděla, že takhle už tu dál žít nemůže. Ujasnila si, co potřebuje, a pustila se do díla. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Otisky přírody sem vnášejí zelené rostliny, masivní dřeviny i ratan, z něhož je vyrobeno ikonické křeslo Butterfly a lampa (Hitra). | foto: Archiv Markéty Fleischnerové

Ne že by byl její byt v neutěšeném stavu, ale Markéta se v něm už necítila dobře. Najednou měla pocit, že je tu všeho moc. Před lety, když uzavřela jednu kapitolu svého života, koupila 86 m2 velký nový byt se zahradou v nízkoenergetické dřevostavbě kousek za Prahou.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt

Nejdřív tu bydlela se dvěma syny, dnes tu ale žije jen s tím mladším. Vytvořila si romantický interiér, kterým prostupovala ženská něha a byl plný praktických a vtipných nápadů. Toužila po zázemí, které by ji těšilo a každodenně naplňovalo radostí, protože doma také pracuje.

To platí stále, po osmi letech však potřebovala  změnu. Kdysi toužila po bílé rustikálně laděné kuchyni, kterou si pořídila. Nyní už je tu jiná, také bílá, ale koncipovaná mnohem minimalističtěji.

Markéta pociťovala silnou potřebu oprostit se od některých věcí, zbavit interiér zbytečných křivek a celý ho odlehčit. Kompletně jej omladila a vzala to pěkně od podlahy.

Něžně na bílo

O barevnosti měla Markéta naprosto jasnou představu. Interiér bude v co nejsvětlejších odstínech a bude tu začleněno přírodní dřevo, skutečný masiv. To se také stalo.

Fotogalerie

V hlavním obytném prostoru kraluje velký masivní stůl z akácie upravený bílým voskem. Aby prostředí příliš neztěžklo, bylo třeba sáhnout po většině zbývajícího vybavení v bílé barvě.

Volbou bílé, minimalisticky laděné kuchyně se designérce podařilo odvést od ní pozornost a naopak ji více přitáhnout k jemnému vzhledu obývacího pokoje a nápadnému akcentu jídelny. Celý prostor se nyní opticky jeví jako větší, zářivější a působí vzdušným dojmem.

Tento efekt podporují i čirá skleněná svítidla nad jídelním stolem či bílé drátěné židle. Stěnu obývacího prostoru rámují na jedné straně jednoduché bílé skříňky sloužící jako knihovna, na které je však možné se i posadit, a mělká polička. Souběžné linie obou umocňují zdání jednoduchosti a řád prostoru.

Kuchyň (IKEA) je zhotovená z bíle lakované MDF desky podle návrhu designérky...

Kuchyň (IKEA) je zhotovená z bíle lakované MDF desky podle návrhu designérky Markéty Fleischnerové. Bílou barvu mají i vestavné spotřebiče – varná deska a pečicí trouba a také digestoř.

Klidnému výrazu napomáhá i bíle čalouněná pohovka s bílou komodou na protější straně. Příroda sem vstupuje díky detailům z masivu, doplňkům z ratanu a také prostřednictvím zelených rostlin. Zcela netradičně se tu v květináči zabydlela mimóza.

Přírodní charakter má i bavlněné čalounění pohovky a vlněné sedáky na knihovně. Místnost dotvářejí také nástěnné dekorace: jemné akvarely, vlastní malba a prázdná bílá plátna, která na svůj příběh teprve čekají.

V přátelském modu

Bílé barvě v ložnici sekunduje světle šedý tón na jedné stěně výmalby, lněném povlečení, závěsech i na doplňcích. Nábytek byl jen lehce upravený (doplněný úchytkami, srdíčky vyřezávanými z lásky a posvátnou geometrií).

Záhlaví lůžka zdobí lapač snů a abstraktní obraz, který Markétu oslovil hned na první pohled. Ložnice slouží zároveň jako pracovna, z níž je možné vyjít přímo na terasu a do zahrady stejně jako z obývacího pokoje.

Úpravám designérky neunikl ani pokoj dospělého syna, který studuje na vysoké škole. Nyní je vybavený velkým lůžkem a pracovní stůl byl přesunut na vhodnější místo. V celku nyní pokoj vyznívá přívětivěji i vzdušněji.

Novým uspořádáním zde vznikl společenský koutek, kam je možné s hostem pohodlně usednout. Koupelna byla postavena pod taktovkou developera, nicméně i tady se podařilo Markétě zanechat své otisky.

Ložnice slouží současně jako pracovna, z níž je možné vyjít přímo na terasu a...

Ložnice slouží současně jako pracovna, z níž je možné vyjít přímo na terasu a do zahrady stejně jako z obývacího pokoje. Pracovní stůl (IKEA) je doplněn Eames Plastic Armchair DAR (Vitra). Prostorné lůžko zdobí v záhlaví abstraktní obraz a lapače snů, které si designérka sama zhotovila. Stříbrné vázy pořídila ve firmě Hitra.

Na prádlo si pořídila proutěný koš, nad umyvadlo velkou, dobře osvětlenou zrcadlovou skříňku a nad obklad i praktickou polici ve výšce, kam je možné uložit předměty, po nichž nesaháte denně. Přívětivou tvář nastavuje i předsíň. Bílým laděním se světlými akcenty dřeva prozrazuje dress code interiéru hned při vstupu.

Markéta Fleischnerová, designérka, studio MFART

Navrhuje soukromé i komerční interiéry a nábytek. Také vytváří interiéry v duchu feng-šuej. Stranou nezůstává ani dekorování interiérů. Pro jakékoliv příležitosti připravuje květinové dekorace a nabízí atraktivní službu nazvanou Rychlodesign. Potkat se s ní můžete na různých kurzech včetně interiérového designu, které připravuje a vede.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Autor:
  • Nejčtenější

Byt v krkonošském paneláku se proměnil v luxusní horskou chatu

Paneláky do Krkonoš nepatří. Jenže už tam stojí. Tak co teď? Architekt Milan Jirouš se rozhodl pro hodně radikální...

Dům na nožkách a pozemek snů. Rodina víc nechce, o zahradu se nestará

Dům ze dřeva, ocele a kamenů sestavil pro tříčlennou rodinu architekt John Curran společně se svým bratrem. Pod jejich...

Odešli do Krušných hor. Manželka navrhla celý dům sama a dobře udělala

Krušné hory již dávno nejsou krušné. Zdecimované porosty osmdesátých let vystřídala bujná zeleň zdravých lesů, které...

Spala na podlaze, neměla skříň. Konečně se dočkala krásného bydlení

Anna žije již několik let po různých podnájmech a nedávno se rozhodla, že skoncuje se spaním na matraci i s provizorním...

Poradna architekta: panelákový retro byt 3+1 potřebuje radikální změnu

Bydlení v panelových domech na Jižním Městě sice bývá často vysmívané, přesto je tato lokalita velmi žádaná kvůli...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky
Premium

Soused si postavil u plotu boudu. Strhnout ji nehodlá a jen se směje

Petr má problém se sousedem. Ten si bez oznámení a svolení postavil u společného plotu dřevěnou boudu. „Nedodržel...

Při výběru materiálů do nového bytu dali na rady architekta a nelitují

Že přísloví o kovářově kobyle, která chodí bosa, neplatí vždy, se nám potvrdilo při návštěvě nově dokončené realizace...

Petra Černocká má chalupu v Kytlici. Není v ní nic z obchodu

V Kytlici, která je blízko německých hranic, stojí na kopci krásná zachovalá chaloupka. Petra Černocká ji zdědila po...

Manželé Bieberovi se pochlubili hnízdečkem lásky v Beverly Hills

Zpěvák Justin Bieber a modelka Hailey Baldwinová nafotili vnitřek svého domu v Beverly Hills, který pořídili za 8,5...

Najdete na iDNES.cz