Malý soused se prohání na benzínové motorce po ulici. Ilustrační snímek

Malý soused se prohání na benzínové motorce po ulici. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Malý sígr arogantních rodičů ohrožuje celou ulici. My máme strach

  • 259
S manželem jsme si kvůli dětem koupili dům na vesnici. V naší ulici je 20 domů a hromada dětí. Nedávno se však přistěhovala naprosto bezohledná rodina. Jejich sedmiletý syn celý den jezdí na dětské benzínové motorce a všechny ohrožuje, píše Katka v dalším příspěvku do seriálu Sousedské války.

Neustálým ježděním sem a tam po nepříliš dlouhé ulici (částečně v obytné zóně, částečně na silnici, která ale slouží pouze pro příjezd k domům) otravuje sousedy hlukem a smradem a ohrožuje děti, které si zde hrají a jezdí na kole.

Máme strach o děti, aby nedošlo k úrazu, za který ale poneseme odpovědnost my rodiče. Se sousedy se bohužel na nějakých pravidlech domluvit nelze, jsou arogantní a jen se nám vysmívají. Děkuji za případnou pomoc.

Na dotaz čtenáře odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Jakub Hrbáč, RE/MAX Plus

Říká se, že rodinu si nevybereme, sousedy však ano. V tomto případě to ale neplatí. Katka se s rodinou přistěhovala dříve, než problematičtí sousedé.

Dítě u sousedů stále brečí

Jsme mladý, pracující, bezdětný pár a půldruhým rokem bydlíme v podnájmu v malé garsonce. Nedávno se do bytu vedle přistěhovali mladí manželé s novorozencem. Od té doby je bydlení k nevydržení, máme bezesné noci, píše Lukáš v dalším příspěvku do seriálu Sousedské války.

Obávám se, že dokud se nestane nějaká nehoda, nemá šanci, kromě domluvy, toho moc udělat. Ježdění na benzínové motorce před domem nemůžeme kvalifikovat jako obecné ohrožení.

Jiná otázka je bezpečnost silničního provozu a pravidla, kterými se řídí. Benzínová dětská motorka provozovaná na veřejné komunikaci by měla spadat do zákonu o silničním provozu. Je tedy na místě zvážit, zda by nepomohla návštěva Policie ČR, v případě potřeby opakovaná.

Ošemetná situace by mohla nastat v momentě, kdy se stane úraz a bude způsobena vážná újma na zdraví. Obávám se, že jiná preventivní opatření nejsou. Navíc návštěvy policie pravděpodobně jen zesílí už tak napjaté sousedské vztahy.

Klára A. Samková, Advokátní kancelář Klára Samková

Pokud si děti hrají na účelové komunikaci, na které platí pravidla silničního provozu, pak dochází k páchání přestupků proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

Tím, jak se chová dítě, terorizující ostatní obyvatele ulice, dochází jednoznačně k porušování pravidel silničního provozu, stejně tak jako k narušování sousedských vztahů.

Podle §5 zákona č.200/1990 Sb., o přestupcích, však není nezletilý před dovršením patnáctého roku věku za přestupek odpovědný. To však neznamená, že za jednání dětí není nikdo zodpovědný, zvláště když je zřejmé, že rodiče o tomto jednání svých dětí ví, tolerují je, ba dokonce i podporují.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Odpověď je tedy obsažena již v dotazu samotném. Za děti a jejich jednání nesou odpovědnost jejich rodiče. Ti se již tím, že svěří na pozemní komunikaci vozidlo (v tomto případě dokonce motorové) nezletilému bez patřičného řidičského oprávnění, dopouští přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

Další povinnosti pak samozřejmě plynou rodičům z jejich rodičovské odpovědnosti samotné, která je upravena zákonem č. 89/2012 Sb., občanským zákoníkem a v podrobnostech pak také zákonem č.359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí.

Rodiče jsou odpovědní za péči o dítě, jeho řádnou výchovu a jsou povinni vykonávat nad dítětem dozor přiměřený jeho věku a rozumové vyspělosti. Pokud rodiče tyto své povinnosti plynoucí z jejich rodičovské odpovědnosti řádně neplní, připadá v úvahu zásah orgánu sociálně právní ochrany dětí, který je oprávněn činit v mezích zákona o sociálně právní ochraně dětí různá výchovná opatření. Pokud pak rodič ponechá dítě bez náležitého dozoru a vystaví je nebezpečí vážné újmy na zdraví, v úvahu přichází také naplnění skutkové podstaty přestupku podle zákona o sociálně právní ochraně dětí.

Je potřeba postupovat systematicky a důsledně. Tedy oznámit jednání dítěte na obecním úřadu s tím, že oznámení přestupku bude směřovat vůči rodičům. Doporučuji také obrátit se na místní Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a žádat prošetření poměrů v rodině, protože jednoznačně výchova v rodině není taková, jaká by měla být.


Sousedské války