Manželé si do bytu vybrali podlahy, dveře, vybavení koupelny, dlažbu i obklady. Byt má dvě úrovně o celkové ploše 165 metrů čtverečních, které spojuje schodiště, a jednu velkou terasu přístupnou ze západu a východu. K bytu patří dvě parkovací stání a dva sklepy.
Za jedenáctimilionový byt zaplatili poměrně velkou zálohu a domluvili se na dokončení povrchů a vybavení za téměř 300 tisíc korun. Letos v září byla kupní cena za byt, tedy finanční prostředky rodiny a jejich banky, převedena na jistotní účet a developer je vyzval k převzetí bytu.
Frederic požádal inspektora nemovitostí, aby mu s převzetím pomohl. „V bytě jsme našli kolem čtyřicítky závad, některé byly ‚kosmetické‘, ale některé půjdou opravit opravdu těžko,“ říká Jiří Šťastný.
Největším problémem je absurdní nerovnost stěn v některých místech bytu. V nikách pro vestavný nábytek svírají stěny tak tupé, respektive ostré úhly, že nábytek bude muset být vyrobený tak specificky, jako se s tím počítá při rekonstrukcích například secesních bytů.
Některá okna jsou osazena křivě a nejdou seřídit, v bytě a na terase jsou ledabyle provedeny velmi exponované detaily. Když přiložíte ruku ke splachovači záchodu, je cítit mírný průvan, to je pravděpodobně znakem netěsností mezi podlažími a může to znamenat mnohem vážnější problém.
„Nejpodstatnější a skrytou vadou je však vnitřní schodiště, které je v rozporu s normou závaznou zákonem, což brání užívání bytu. Poslední schod je vyšší než ostatní o 5 cm a první naopak o 5 cm nižší. Navíc jsou u schodiště v horním podlaží dveře bez nutné vzdálenosti mezi zárubní a hranou schodu. Ta musí být minimálně 30 cm,“ doplňuje Šťastný.
Na druhou stranu je nutné bytu přiznat, že řada parametrů je provedena velmi dobře, budova má dobrou orientaci a stojí v příjemném prostředí, developer určitě neměl v úmyslu stavět nepoctivě. Byt má fasádu z kvalitních obkladů s integrovaným stíněním a nic nelze vytknout společným prostorům a garážím, i když po celkem krátké době vykazují poměrně velké opotřebení.
„Mnoho novostaveb má vysoké ambice, jsou třeba robustní ve své konstrukci, ale tzv. koncovky výstavby developerům často nejdou, stejně jako výběr materiálů ve společných prostorách, aby byly více odolné. Přitom výsledná pohledová kvalita je to hlavní, co obyvatele nemovitostí zajímá. V některých bytech také vidíme vyloženě tristní detaily, vzniklé z nedostatku času už v projektu. Zásadní věcí je ponechat větší rezervu mezi dokončením bytu a jeho předáním klientům, aby se stihly vychytat všechny mouchy a byty předat bez nich,“ říká Pavel Štáf, odborník přes novostavby.
Nyní Frederic s developerem vyjednává o možnostech nápravy, aby mohl svůj byt konečně zařídit nábytkem a hlavně spokojeně bydlet. Jako první cesta se nabízí oprava do bezvadného stavu, druhá je možnost finanční kompenzace. Ta by měla pokrýt náklady na odstranění vad majitelem bytu nebo by vykompenzovala vyšší cenu vestavného nábytku.
Byt od developera prohlédněte vždy s důkladnou péčí ještě před tím, než převedete největší část peněz. Trvejte na estetickém provedení díla, bydlet tam budete vy, nikoliv developer. Slušný developer vám vyhoví. Pozvěte odborníka, který je znalý a provede podobných kontrol desítky měsíčně. Ví pak, kam se podívat a nic mu neunikne.
Reality pod lupouKoupili jste bydlení a máte s ním problémy? Budete rekonstruovat a chcete vědět, na co si dát pozor? Nechcete se nechat podvést při realitních transakcích? Jednejte zodpovědně a sledujte náš seriál Reality pod lupou. Projekt chce ukázat, že každý problém s nemovitostí lze řešit s minimem ztrát a také jak důležitá je prevence. Svůj boj s bytem či rodinným domem nám zašlete ZDE. Seriál je společným projektem rubriky Bydleni.iDNES.cz a specialistů ze společnosti Bytecheck, kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí. |