Můj boj s neplatičem: Nájem placený po stovkách, zničený byt a exekuce

  1:00aktualizováno  1:00
Prvním příspěvkem do našeho seriálu Můj boj s neplatičem je příběh čtenářky Jaroslavy. Ta se do pronájmu bytu vrhla po hlavě a zažila všechny strasti začínajících "podnikatelů".

S nájemnicí byl problém. Nájem platila po stokorunách. | foto: Profimedia.cz

"Seznámila jsem se s přítelem, přestěhovala jsem se do jeho bytu a přemýšlela jsem, co udělám s vlastním bytem na hypotéku. Zavrhla jsem prodej a rozhodla se pro jeho pronájem. Počítala jsem s tím, že asi neseženu nájemníky, kteří by mi zaplatili všechny náklady. Bydlím totiž v kraji, kde jsou nájmy nižší než jinde," popisuje své začátky Jaroslava a pokračuje ve vyprávění.

Můj příběh o pronájmu začal mladým párem, který na mě působil velmi sympaticky. Nastěhovali se v prosinci a již v lednu mi volali, že nemají na nájem a chtějí odstoupit od smlouvy. Samozřejmě jsem jim vyhověla, ale byla jsem z toho rozčarovaná.

Můj boj s neplatičem

S vystěhováním neplatiče bývá problém. Zajímá nás, jaké máte zkušenosti s nájemníky, a zda jste někdy museli řešit vystěhování a za jakých podmínek. Budeme rádi i za případné rady a vaše zkušenosti, jak se vyhnout nepříjemným problémům. Pište na e-mail: bydleni@idnes.cz.

Sama jsem bydlela pět let po podnájmech během studia a dobrého bydlení jsem si vážila a vždy mi na nájem zbylo. Navíc jsem se dozvěděla, že na ně sousedi dvakrát volali policii kvůli domácímu násilí.

Další nájemnici se mi povedlo sehnat v únoru. Musela jsem však jít s cenou níž. Říkala jsem si lepší něco než nic.

Bohužel z toho bylo opět to nic. Navíc jsem neprozřetelně dovolila nájemnici platit hotově a peníze mi osobně nosit. Chodila se stokorunami a prosila, ať jí počkám. Vykládala, že dělá dvě práce, nemá peníze ani na jídlo a ona že za nic nemůže. Trápí ji dcera-neplatička, kvůli které má na krku exekuci.

Nakonec dlužila celý měsíční nájem. Tvrdila, že chodí na sociální úřad, ať chvilku ještě počkám, že jí tam úřednice určitě nájemné proplatí. Protože vím, že to je možné, nechala jsem se takhle obrat i o druhý nájem. Musela jsem se s ní rozloučit.

K datu jejího odchodu se mi podařilo najít přes známého další nájemníky. Doufala jsem, že už bude vše v pořádku. Zaplatili kauci, několikrát nájemné a tím to taky skončilo. Koncem října jsem je musela vyprovodit. 

Jejich dva psi mi zničili stůl, zaneřádili veškerý nábytek, protože paní nebyla právě čistotná a kouřili v pokoji, takže jsem musela vyčistit i gauč. Dodnes mi tihle nájemníci dluží jeden a půl nájmu.

Následující nájemníky jsem našla přes agenturu. Reference byly dobré. Slibovali velmi mladý pár, oba zaměstnaní, spořádaní. Realita byla jiná. Do bytu se nastěhovala dívka v domácnosti a muž, který dojížděl do práce 200 kilometrů. V lednu ukončili nájemní smlouvu dohodou. Při odchodu mě zasypali nadávkami. Chtěla jsem po nich doplatek za topení, jelikož protopili víc, než měli zálohy. Nakonec jsme se finančně vyrovnali, ale stálo mě to hodně nervů.

Pátá nájemnice zatím bydlí bez problémů

Od února mám nájemnici, která víceméně platí načas, je zodpovědná a dá se s ní domluvit. Je původem z Ruska, chová se hezky a bydlení si váží. Někteří majitelé odmítají pronajímat byt cizincům. Je trošku smutné, že já mám ty nejhorší zkušenosti právě s Čechy. Čtyři předchozí nájemníci mi nadělili moře starostí, hodně bezesných nocí a dluží mi dohromady přes 13 tisíc korun.

Trvalé bydliště v pronájmu

Mýty o trvalém bydlišti. Kdy na něj mám právo a co když mi jej majitel zakáže?

Samozřejmě jsem dluhy řešila a byla jsem i v občanské poradně, protože na právníka nemám. Tam mi právnička narovinu řekla, že náklady na podání soudního stání, zaplacení exekuce a dalších poplatků jsou tak vysoké, že se to nejspíš nevyplatí.

Dalším problémem bylo, že někteří dlužníci měli již statisícové exekuce a já bych byla v pořadí až po nich. Navíc pracují záměrně načerno, aby jim nikdo na plat nesáhl. Je pravda, že exekutor již na dveře mého bytu zvonil a snažil se dostat dovnitř. 

Nyní mám nájemní smlouvu sepsanou tak přísně, jak to jen jde. Doložka o tom, že nepovoluji trvalý pobyt (přesto na něj má nájemník právo, pozn. redakce), mi připadá jako základní a stejně tak i sankce za neplacení. Schovala jsem si účtenky i na lustr a nechávám si podepsat soupisku svého majetku od nájemníka.

Ještě podotknu, že jsem za upomínky a dopisy bývalým nájemníkům zaplatila dost peněz a bylo to k ničemu. To je v kostce všechno a doufám, že jsem si smůlu s nájemníky vybrala.

Autor:

Nejčtenější

Bungalov většinou nemá v české krajině co dělat. Důvodů je několik

Pokud už chcete mít přízemní dům, může mít mnohem nápaditější formu než...

I když se dnes bungalovy těší velké oblibě, osobně tyto domy, rozlehlé placky s nízkou střechou staženou až na uši,...

V jižních Čechách si postavili příjemný moderní dům, který dobře slouží

Na masivní trámové stupnice logicky navazují i další dřevěné designové prvky...

Nízké účty za provoz, vynikající kvalita vzduchu, příjemná akustika a tepelná pohoda, to jsou benefity domu, který...

Postavili si skvělou dřevostavbu s jezírkem. Topí elektrickými fóliemi

Koupací jezírko plánují dokončit letos. Je dostatečně velké a doplněné...

Občas je dobré nenechat se svést stereotypy. Na opačném konci pozemku (tedy ne u cesty jako sousedé) možná budete mít...

Ze starého bytu vytvořili skvělý interiér s příjemnou atmosférou

Také v kuchyni použili architekti „obnažené“ cihly. Industriální prvek sem...

Pro ateliér Seman architekti se stala hodně velkou výzvou proměna staršího bytu na moderní prostor s industriálními...

Prázdné domy lákají. Touha po levné senzaci může být pro urbex smrtelná

Pokud místo projde demolicí, fotky fanoušků urbexu obvykle zůstávají jedinou...

Znáte ten pocit, když začne pracovat adrenalin? Tepny přepravují okysličenou krev rychleji, oči i uši pracují na...

Další z rubriky

Splňte si sen o roubence. Stavby jako z pohádky jsou v Česku na prodej

Peřimov, okres Semily. Nemovitost stojí na mírně svažitém pozemku velkém 1 587...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Postavila dům a 66 let v něm nic nezměnila. Specialita je teď na prodej

V městě Englewood v americkém státě Colorado je na prodej dům s originálním...

V městě Englewood v americkém státě Colorado je na prodej dům s originálním vybavením z 50. let minulého století. Retro...

Sousedův kocour si z naší zahrady udělal záchod. Svádíme s ním marný boj

1

Sousedův kocour dlouhodobě užívá naši zahradu pro vykonání své potřeby. Výkaly smrdí, musíme je sbírat a vynášet mimo...

Najdete na iDNES.cz