Z malé zídky u domu je velký problém. Lidé z ubytovny z ní mají kuřárnu

  1:00aktualizováno  1:00
Již několik let máme vedle našeho domu ubytovnu pro dělníky. Prostranství je ohrazené malou zídkou, která přiléhá k našemu pozemku. Na zídku si ubytovaní sedají, kouří a vše hází na naši zahradu. Také přes náš pozemek chodí a jezdí auty, píše čtenář do seriálu Sousedské války.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Před několika lety vedle našeho domu vznikla ubytovna pro dělníky. Problém je v tom, že prostranství před našim domem, které je v našem vlastnictví, ohrazuje ze strany malá zídka, jež je ve vlastnictví majitele ubytovny.

Tuto zídku jsme se snažili odkoupit od majitele ubytovny, neboť je napojena k našemu pozemku a pohledově vypadá jako jeho součást, avšak neúspěšně.

Na tuto zídku chodí často obyvatelé ubytovny sedat a kouřit, nedopalky po sobě ale neuklízí a ty pak pravidelně končí u nás společně s dalším odpadem, který odhazují při cestě z a do ubytovny (papírky, krabičky od cigaret apod.).

Další problém je v tom, že si často přes náš pozemek někteří obyvatelé ubytovny zkracují cestu, ač je před ním chodník, případně nám při parkování zajíždí na náš pozemek (před domem je veřejné parkoviště), i když mají dost prostoru na zaparkování bez toho, aby na náš pozemek museli vjíždět. Je to však pro ně jednodušší.

Protože dělníci jezdí brzy ráno do práce, občas na ně při čekání řidiči troubí, což je sice výjimečně, ovšem i tak to o půl čtvrté ráno ruší. Majitel ubytovny nám několikrát slíbil, že tyto problémy bude řešit, jenže doteď se nic nestalo a potíže trvají již přes pět let. Samozřejmě problematičtí nejsou všichni obyvatelé ubytovny, jenom malá část.

Na dotaz čtenáře odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Lukáš Rezek, AK Petráš Rezek

Problematika sousedských sporů zde existuje od nepaměti. Vlastnické právo, které se sousedskými vztahy bezesporu souvisí, patří mezi základní lidská práva.

Podle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, je každému vlastníku zakázáno zejména závažně rušit práva jiných osob nad míru přiměřenou poměrům, jakož i tyto osoby obtěžovat či poškozovat a přivádět imise (např. vodu, odpad, kouř či prach) na pozemek jiného vlastníka. S ohledem na množství sousedských sporů lze konstatovat, že ne každý vlastník své povinnosti dodržuje.

Nudisté se skrývají za živý plot. Po prořezání nás žalují

Před lety si sousedé vysázeli řadu cypřišovců Leylandových. Pořídili si bazén a nechtěli být ve svých nudistických zálibách rušeni. Dnes několikametrové keře mají příliš dlouhé větve, které jsme ostříhali. Obratem přišla obsílka s vyčíslenou škodou 70 tisíc korun, píše Kamila do seriálu Sousedské války.

Sousedské spory je nejvhodnější řešit v první řadě domluvou. Doporučuji pokusit se opětovně apelovat na vlastníka nemovitosti, nejlépe písemnou cestou, s výzvou k zajištění nápravy. Zkuste se obrátit přímo i na jednotlivé obyvatele ubytovny a vyzvat je k upuštění od jejich nevhodného chování.

Co se týče vstupu a vjezdu na váš pozemek, v prvé řadě doporučuji ho oplotit, aby bylo zřejmé, že je váš, nikoli veřejné prostranství přístupné všem. Je však potřeba si vždy zjistit, zda a popř. za jakých podmínek může být pozemek oplocen.

Můžete ho označit i cedulí s nápisem „soukromý pozemek“ či „zákaz vstupu“. Tímto dáte obyvatelům ubytovny jednoznačně najevo, že sem nesmí vstupovat ani vjíždět.

Pokud by situace stále přetrvávala, můžete se obrátit na policii popř. městský úřad s oznámením o spáchání přestupku (např. proti občanskému soužití nebo veřejnému pořádku) či na soud prostřednictvím negatorní (zápůrčí) žaloby.

Poslední varianta je však variantou krajní a je nutné počítat s nevyzpytatelnou délkou soudního řízení a možností úplného rozvrácení už tak problémových sousedských vztahů.

Kamila Buráňová, RE/MAX Plus

Jednat podle zákona je jistě v pořádku. Na druhou stranu pro očekávání, že zákony budou dodržovat i ostatní, platí to samé. Bohužel zdaleka ne všechny lidské situace vyřeší zákony.

Pošlete příběh

sousedé

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a nabídneme řešení konkrétních situací.

Vynutit si obecně zažité chování společného soužití, kam patří třeba sbírání odpadků, je někdy absolutně nemožné. Ve vašem případě bych se soustředila na co nejlepší zabezpečení vlastního majetku a pozemku vytvořením zábran, které neumožní na něj vcházet ani vjíždět. Je to asi nejjednodušší a zároveň nejrychlejší cesta, jakou se můžete vydat.

Vedle zídky lze vysázet okrasné keře, které opticky oddělí prostor a zároveň budou ztěžovat posezení na zídce. Celý pozemek bych ideálně doporučila oplotit, tak aby se nedala přes něj zkracovat cesta. Tím se současně vyřeší problém s najížděním aut.

Každá nemovitost má své rušivé vlivy a minusy, které budete muset snášet. Ale buď budou vyváženy svými přednostmi, nebo budete muset uvažovat o stěhování. Ideální nemovitost bohužel neexistuje. Za dobu své praxe jsem se potkala s různými situacemi. Mnoho z nich má poměrně jednoduché řešení, jako je tomu v tomto případě. Občas ale nezbude nic jiného, než situaci řešit radikálně, a to hledáním nového domova. Věřím, že to není tento případ.

Autor:

Ze sousední řadovky je ubytovna. Mejdany a neustálý křik nám ničí život

1

Bydlíme v řadovce a máme problém se sousedním domem. Majitelka ho pronajala firmě, která jej...

Autodílna ve dvoře nám ničí život. Hluk je slyšet i přes zavřená okna

1

Bydlím na sídlišti v panelovém domě, v našem vnitrobloku je autodílna, jejíž noční zásobování...

Vykradli mě. SVJ mi mříže nedovolí, prý by náš panelák zohavily

1

Bydlím na pražském sídlišti v přízemí panelového domu. Minulý rok mě v noci, když jsem spala,...

Nájemnice poskytuje v bytě sexuální služby. Hlasité zvuky jsou problém

sex

V bytovém domě v Praze si obyvatelé nevědí rady se sousedkou. Majitel byt 2+kk pronajal dvacetileté...

Nejvtipnější sousedské vzkazy. Jaký druh lidí je s chutí vyvěšuje?

Na domovních nástěnkách a vchodových dveřích se objevují sousedské vzkazy...

Odolaly nástupu mailů a sociálních sítí. Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na...

Bytový dům nemá SVJ, proplacení výměny oken si část majitelů vydupala

1

Bydlím v domě se čtyřmi byty. Na opravy si šetříme na účtu vedeném pod mým jménem, SVJ nemáme. Tři...

Sousedka odejde do práce a pes neustále vyje. Utrpení trvá již pět let

1

Bydlím v bytovém domě v Karviné. Sousedka, která je zde v nájmu, chová psa. Ten po jejím odchodu do...


Nejčtenější

Na Šumavě si postavili promyšlený srub. I po letech jsou z něho nadšení

Srub v šumavské krajině nedoznal během uplynulých let výraznějších změn.

Architekt Zdeněk Šimoník navrhl před lety srub s klempířskými prvky a kovovým obložením. To vše příhodně kontrastuje s...

Starou chalupu opravili a postupně citlivě zařídili dobovým nábytkem

Interiér chalupy majitelé postupně zaplnili původním venkovským nábytkem.

Více než stoletá chalupa po kováři v podhůří Ďumbierských Tater měla štěstí, že ji koupila Natálie s rodinou. Nelekli...

Ze skromného řadového domu se vylouplo perfektně promyšlené bydlení

Řadovka leží v samém srdci Londýna a je obklopená historickými budovami.

Šťastný nový majitel malé řadovky nedaleko londýnského nádraží King’s Cross se rozhodl pro její kompletní rekonstrukci....

Luxusní byt v 28. patře má vlastní zahrádku a nádherný výhled na město

Starorůžová barva je stejně jako vzor Herringbone volbou vytříbeného vkusu a...

Dokonalá harmonie tvarů a barev z rukopisu talentované ukrajinské architektky Olhy Wood dokazuje, jak moc může být...

Zachraňuje dědovu zdivočelou zahradu. Na plot plný děr nejsou peníze

Zahrada po dědečkovi v Nových Hradech potřebuje nový plot.

Anna zdědila po prarodičích zahrádku v Nových Hradech. Pokračuje v dědových stopách a snaží se pozemek zvelebovat....

Další z rubriky

Loft v bývalé Baťově továrně může někomu připomínat vesmírnou loď

Struktura sestavená z trojúhelníků se spirálovitě obtáčí kolem středu dispozice...

Výrobní budovy v areálu zlínské Baťovy továrny lákají i současné architekty. Vysoké stropy jim zde umožňují vytvořit ...

Ze skromného řadového domu se vylouplo perfektně promyšlené bydlení

Řadovka leží v samém srdci Londýna a je obklopená historickými budovami.

Šťastný nový majitel malé řadovky nedaleko londýnského nádraží King’s Cross se rozhodl pro její kompletní rekonstrukci....

Byt zařídil nábytkem a věcmi z velkoprodejen. Vypadá výborně

Rozměr tří metrů předurčil místo rozlehlé rohové sedačce. Konferenční stolek...

Rekonstruovat v původní zástavbě má svá velká úskalí, která však dokáže vykompenzovat atmosféra místa. To se povedlo v...

Najdete na iDNES.cz