Peklo se sousedem. Kůlnu přestavěl na továrnu s pětimetrovým komínem

  1:00aktualizováno  1:00
Místo kůlny má soused na zahradě zděnou budovu, ve které podniká, vyrábí dřevěné suvenýry. Z komína se valí kouř a chemický zápach. Nemůžeme jít na zahradu a otevřít okna, píše čtenářka do seriálu Sousedské války.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Soused měl na svém pozemku dřevěnou kůlnu vzdálenou dva metry od našeho plotu. Nedávno ji přestavěl na zděnou budovu a na ni umístil pětimetrový komín. Vše prý na základě ohlášky stavebnímu úřadu.

V domku podniká, vyrábí dřevěné suvenýry. Při jejich zpracování vzniká kouř a chemický zápach, který zamořuje naši zahradu a velmi nás obtěžuje. Po stížnosti provedl některé úpravy, například odstranil větrák, který mířil přímo na náš dům.

Situace se však zlepšila jen částečně. Komín dál čoudí. Nyní tvrdí, že už udělal vše, co bylo v jeho silách, a že si stěžujeme neoprávněně. Jak se můžeme proti tomuto chování bránit?

Na dotaz čtenářky odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Andrea Polanská, realitní kancelář REMAX 4 YOU

V tomto zdánlivě jednoduchém problému lze nalézt hned několik závažných aspektů. První je stavebně-právní, druhý souvisí s provozovnou pro podnikání, třetí z aspektů zasahuje do problematiky ochrany životního prostředí, čtvrtým jsou mezilidské vztahy a v neposlední řadě nemůžeme ignorovat ani okolnost, že soused podle jeho slov možnosti už vyčerpal, a přesto problémy přetrvávají.

Současně je mimo veškerou pochybnost, že nemovitost tazatelky za těchto okolností ztrácí na atraktivitě i na ceně.

Z pohledu realitní makléřky bych se zaměřila na mezilidské vztahy, sousedovu ochotu a jeho údajně již vyčerpané možnosti řešení problému. Nezanedbatelnou otázkou je také hodnota a atraktivita nemovitosti.

Tazatelka uvádí, že jako prostředek řešení volila „stížnost“. Z dotazu však není zřejmá forma stížnosti, ani její adresát. Přesto však stížnost určitou odezvu u souseda měla. Provedl některé drobné technické úpravy, ale problém zcela neodstranil. Navíc tím svoji kreativitu a zřejmě i ochotu k řešení stížnosti vyčerpal, když tvrdí, že více udělat nemůže.

Soused stvořil monstrum

Vyrábí mu elektřinu

soused

Bydlím v řadovce u Olomouce a bojuji se sousedem, kterého v roce 2013 odstřihl ČEZ od elektřiny. Je to chronický neplatič zatížený exekucemi a žijící z dávek. Elektřinu si začal vyrábět sám pomocí dieselového motoru, generátoru a starého oleje, píše Jan v dalším příspěvku seriálu Sousedské války.

Z hlediska mezilidských vztahů by bylo vhodné pozvat souseda na zahradu, například na kávu, nejlépe v době, kdy z jeho komínu vychází nepříjemný zápach a kouř a pokusit se mu názorně ukázat, že problém trvá a stížnosti jsou i nadále oprávněné. Vhodné by bylo požádat souseda o jeho názor, požadovat další zjednání nápravy a zkusit i nějaké řešení navrhnout.

Tazatelka by mohla zapůsobit na sousedovo svědomí, poukázat na poškozování životního prostředí a otevřeně se zeptat, zda by takový stav jemu vyhovoval, když by byl v opačné situaci. Souseda lze upozornit na zhoršení komfortu bydlení, omezení možnosti užívání zahrady a ztrátu atraktivity a hodnoty nemovitosti.

Pakliže se soused nezastydí a nebude ochoten hledat další řešení, doporučuji se řídit radami právníka níže. Věřím však, že oboustranně vyhovující a přijatelné řešení je tím nejlepším narovnáním sousedských vztahů a na rozdíl od tvrdého právnického řešení negeneruje další budoucí problémy.

Jiří Kuďousek, advokátní kancelář Kuďousek

Dle ust. § 1012 věty druhé zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, se vlastníku věci zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob. Podle ust. § 1013 odst. 1 občanského zákoníku, je pak vlastník věci přímo povinen zdržet se všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (tedy tzv. „imise“) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku.

Pošlete příběh

sousedé

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Jednáním souseda tazatelky tak dochází k omezení vlastnického práva tazatelky. V obecné rovině má každý, jehož vlastnické právo je takto omezováno, právo podat negatorní (zápůrčí) žalobu, na základě které se bude u soudu domáhat rozhodnutí, že je soused povinen zamezit tomu, aby docházelo k vnikání zápachu a kouře na jeho pozemek.

Soud by v případě takového sporu posuzoval, zda jde o imise v míře nepřiměřené místním poměrům a zda podstatně omezují obvyklé užívání pozemku. Právo podat zápůrčí žalobu však není možné v situaci, kdy jsou imise důsledkem provozu závodu nebo podobného zařízení, jakožto podnikatelské činnosti, který byl úředně schválen (ust. § 1013 odst. 2 občanského zákoníku). V takovém případě (pokud se při provádění provozu nepřekračuje rozsah, v jakém byl úředně schválen) má poškozený právo jen na náhradu újmy v penězích.

Tazatelka se samozřejmě může zaměřit také na dílčí kroky spočívající ve zjištění, zda stavba souseda byla skutečně provedena v souladu se stavebním zákonem a je v souladu se stavebním zákonem užívána, případně jestli soused neporušuje obecné hygienické normy ohledně znečištění ovzduší.

Autor:

Ze sousední řadovky je ubytovna. Mejdany a neustálý křik nám ničí život

1

Bydlíme v řadovce a máme problém se sousedním domem. Majitelka ho pronajala firmě, která jej...

Autodílna ve dvoře nám ničí život. Hluk je slyšet i přes zavřená okna

1

Bydlím na sídlišti v panelovém domě, v našem vnitrobloku je autodílna, jejíž noční zásobování...

Vykradli mě. SVJ mi mříže nedovolí, prý by náš panelák zohavily

1

Bydlím na pražském sídlišti v přízemí panelového domu. Minulý rok mě v noci, když jsem spala,...

Nájemnice poskytuje v bytě sexuální služby. Hlasité zvuky jsou problém

sex

V bytovém domě v Praze si obyvatelé nevědí rady se sousedkou. Majitel byt 2+kk pronajal dvacetileté...

Nejvtipnější sousedské vzkazy. Jaký druh lidí je s chutí vyvěšuje?

Na domovních nástěnkách a vchodových dveřích se objevují sousedské vzkazy...

Odolaly nástupu mailů a sociálních sítí. Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na...

Soused si u domu postavil stánek s alkoholem a nám začalo peklo

1

Soused bydlí naproti nám přes ulici a vedle domu si zbudoval stánek s pohoštěním, alkoholem a hrací...

Trable s dřevníkem. Z nenápadné kůlny je dost velká nepříjemnost

1

Na hranici s naším pozemkem stál léta dřevník. Nikdo ho neopravoval, začal chátrat a hrozilo...


Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Dům, zahrada, sad. Rodina si splnila sen o klidném životě na vesnici

Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku.

Příroda, klid, venkov, žádný signál, divoká zvěř a v noci absolutní tma. Na takovém místě si Petr se Šárkou postavili...

Jak se staví sen: proměna kuchyně, kde nebyla původně ani dvířka

Nová kuchyň je v romantickém venkovském stylu, proto zde přibyly i trámy z...

Lucie si před 18 lety postavila s manželem dům a svou vysněnou farmu. Zachraňovala týrané koně, ale manželství se jí...

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Malou dřevostavbu si řezbář vyrobil za tři měsíce, má jen dvoje dveře

Dřevostavbu si majitel postavil za tři měsíce.

Ne, není to tradiční dům. Nemá sousedy ani klasické místnosti. Dveře spočítáte velmi rychle. Jsou jen dvoje, vchodové a...

Další z rubriky

Kateřina Winterová žije na Vinohradech. Je to perfektní místo, tvrdí

Bistro Javánka. „Z ulice působí jako malé sympatické bistro, ale zadní velkou...

Než zakotvila na Vinohradech, stěhovala se herečka Kateřina Winterová šestnáctkrát. Na čtvrti ji zaujala blízkost...

Po 23 letech zrekonstruovali dům. Zvedli stropy a zbourali příčky

Nyní je kuchyň víc otevřená, přitom kompaktní a praktičtěji řešená s prostorným...

Před třiadvaceti lety zamířila Jitka s Pavlem z bytu v panelovém domě do vlastního. Koupili rozestavěný rodinný domek,...

V bytovém textilu vládnou grafické motivy a výrazné struktury

K letošním hlavním trendům v bytovém textilu patří grafické motivy a výrazné...

Lednový veletrh bytového textilu Heimtextil ve Frankfurtu nad Mohanem ukázal tři základní trendy, které se v tomto...

Najdete na iDNES.cz