Bára a Jirka se v létě roku 2013 rozhodli, že si pořídí vlastní bydlení v novostavbě někde poblíž centra města. Intenzivně začali sledovat developerské projekty a zjišťovali, v jakých cenách se pohybují byty 2+kk.
Nejvíc se jim líbil právě startující projekt bytového domu v okresním městě ve východních Čechách s padesáti byty a podzemními garážemi téměř v centru města. Rozhodli se, že si byt pořídí již ve fázi hrubé stavby. Mohli si tedy vybrat obklady, podlahy, dveře a případně i změnit dispozici bytu. Na začátku se vše vyvíjelo dobře.
Problémy u novostaveb |
První vážnější problém nastal při první prohlídce téměř dokončeného bytu. Bára zjistila, že v koupelně jsou jiné obklady a umyvadlo není správně osazeno. Dveře do koupelny se otevíraly na opačnou stranu, než si přáli, a vývody elektroinstalace v kuchyni také vůbec neodpovídaly jejich požadavkům.
Developer je uklidňoval, že se do měsíce vše stihne opravit. To už měli byt oficiálně přebírat. Bára a Jirka tedy začali pomalu řešit výpověď z nájmu v pronajatém bytě.
Chyby ve všech změnách standardu
Může se hoditToužíte po kvalitním bytě? Vyberte si ho z nabídky bytů všech velikostí z celé ČR na Reality.iDNES.cz. |
Na jaře 2014, tedy po měsíci čekání, byli Bára s Jirkou pozváni na prohlídku, která měla být poslední před předáním bytu. Realita byla však jiná. "Venku se teprve začínalo s úpravami pozemku, v garáži bylo skladiště materiálu celé stavby, chodby byly špinavé, na podlahách chyběla dlažba," říká Bára.
V budoucí kupní smlouvě bylo totiž napsáno, že termínem dokončení budovy je rozuměno pouze požádání příslušného stavebního úřadu o kolaudaci. Kupující bude moci převzít byt v termínu 30 dnů od zápisu bytové jednotky do katastru, což je termín velmi nejasný a v plné moci developera.
První, co Báru v této chvíli napadlo, byl termín ukončení nájmu z jejich stávajícího bytu, u kterého s takovou prodlevou nepočítali. Pořádný šok následoval při vstupu do bytu.
Příklad vady u novostavby. Nedokončené sadové úpravy kolem objektu. (Snímek je pouze ilustrační).
Od první prohlídky se v bytě nic nezměnilo. Neproběhla žádná oprava nebo výměna podle požadavků budoucích majitelů. Prodejce se vymlouval, že obrázky z koupelnového studia nejsou závazné, že elektroinstalace je provedena podle projektu a že bude proveden pouze hrubý úklid.
Bára odcházela se slzami v očích a přemýšlela, kde bude s přítelem na přechodnou dobu bydlet, protože do bytu se nastěhovat nemohli. Po několika urgencích se jí podařilo dořešit záležitosti s umístěním umyvadla, výměnu obkladů nebo správné osazení dveří do koupelny.
Čtyři přejímky, poškrábaná okna
Konaly se celkem čtyři přejímky bytu, ale některé závady stále nebyly opravené, šlo hlavně o poškozené rámy oken, škrábance na sklech a nefunkční rekuperaci. Tyto vady se rozhodli Bára s Jirkou řešit až po nastěhování do bytu.
"Je podstatné při předání nemovitosti sepsat všechny zjevné vady. A to i ty, které nebrání užívání nemovitosti," říká Pavel Zobač, inspektor firmy Bytecheck, který byl u převzetí bytu. V opačném případě by majitelé neměli na odstranění závad nárok.
"Než nám byt konečně předali, museli jsme žít v chatě," říká Bára. Teprve na konci července jim byla doručena výzva k finálnímu převzetí bytu. K němu nakonec skutečně došlo, i když některé závady na opravy stále čekají.
Jak správně postupovat
Před nákupem nemovitosti si nechte právníkem nebo inspektorem nemovitostí vysvětlit návrh smluv s developerem. Zjistíte tak, kdy budete mít právo na předání bytu a co se stane, pokud se termín nestihne. Případné penále by vám mělo pokrýt náklady na náhradní ubytování a další náklady s tím spojené. Inspektor ze své praxe může upozornit na rizika spojená s převzetím bytu i budovy jako celku a tato rizika včas eliminovat.
Jakmile vás developer vyzve k převzetí nemovitosti, přečtěte si znovu smlouvy i jejich přílohy, abyste si připomněli, jak má byt vypadat, co je jeho přesnou součástí (včetně ploch) a co je obsahem vašich klientských změn.
Důležitý je soupis vad při předávacím řízení v bytě samotném. Pokud na některé vady zapomenete, rozlučte se s reklamacemi. Musíte odhalit všechny vady, které byste mohli odhalit s vynaložením přiměřené péče.
Pokud si nejste jistí, povolejte inspektora nemovitostí, udělá přejímku za vás. Zjevné vady musíte uplatnit ihned, skryté vady bez odkladu po jejich nalezení v době, kdy platí záruka či odpovědnost za vady. Nezapomeňte na sklepy, garáže, balkony či předzahrádky.
Poznámka: Na přání Báry a jejího přítele nejsou uveřejněny detaily nemovitosti.
Reality pod lupouKoupili jste bydlení a máte s ním problémy? Budete rekonstruovat a chcete vědět, na co si dát pozor? Nechcete se nechat podvést či okrást při realitních transakcích? Jednejte zodpovědně. Pošlete svůj dotaz do seriálu Reality pod lupou a pomůžeme vám nespálit se.
Společný projekt rubiky Bydleni.iDNES.cz, portálu Reality.iDNES.cz a specialistů ze společnosti Bytecheck, kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí před jejich koupí nebo převzetím od developera, chce ukázat, že každý problém s nemovitostí lze řešit s minimem ztrát a také jak důležitá je prevence. HLEDÁME DALŠÍ ZÁJEMCE Sledujte, co zažívají lidé se starostmi, jako máte vy. Nebo do toho pojďte rovnou s námi. Přihlásit se můžete ZDE. Chcete využít prověření nemovitosti při koupi bydlení? Se seriálem Reality pod lupou máte slevu 20 %. Stačí vyplnit formulář. |